Žitelji sela kroz koje prolaze auto-putevi Miloš Veliki i Moravski koridor blokirali su danas na dva sata petlju u Pakovraću, ali i regionalni put ka Lučanima preko Markovice, jer su nezadovoljni iznosom naknade koja im je ponuđena za eksproprijaciju zemljišta i objekata. Oni su poručili da ih država godinama obmanjuje što je preraslo u kriminal. Građani su se mirno razišli, a saobraćaj je oko 16 sati normalizovan.
Na protestu su bili žitelji Čačka, Lučana, Ivanjice, Kraljeva i Požege, koji su naveli da njihovi sudski postupci traju više od tri godine zbog cene zemlje koja im je oduzeta za izgradnju tih saobraćajnica. Naime, velikom broju građana su eksproprirane i porušene kuće u kojima žive – i mnogi za to još uvek nisu dobili nikakvu naknadu, dok je nekima isplaćen samo deo naknade.
Iako je izvršni direktor „Puteva Srbije“, Zoran Drobnjak obećao porodicama koje su pogođene eksproprijacijom da će u sudskim postupcima ostvariti fer kompenzaciju – sada, zbog sabotaže nadležnih organa, ljudima se uskraćuje čak i ta mogućnost.
Poslednjih meseci Viši sud u Čačku obara presude Osnovnog suda u tom gradu i vraća ih na početak, s tim da „Putevi Srbije“ sada insistiraju na veštacima koji daju mizerno niske cene, a neki od njih su čak i pravosnažno osuđivani zbog prevara.
Advokat koji zastupa veliki broj građana iz okoline Čačka i Lučana, kojima je oduzeta imovina, Zoran Pešić kaže da su blokade bile odložene, jer je direktor JP „Putevi Srbije“ obećao realne iznose.
„Dogovor je bio postignut oko cene sa Zoranom Drobnjakom. Naime, na sastanku sa njim kazao je da će se plaćati oko 1.200 do 1.300 dinara po metru kvadratnom i za čačanske, i za lučanske porodice. Međutim, to još uvek nije realizovano budući da Vlada Republike Srbije i Ministarstvo pravde ćute. Ne znamo da li oni ne žele, odlažu s namerom da dobiju na vremenu, ali taj plan nije realizovan. Trebalo je da bude odrađen u narednih par dana od sastanka“, objasnio je Pešić za Nova.rs.
On kaže da država falsifikuje nalaze koristeći Zavod za veštačenje u Beogradu i pravi komparative prema poljoprivrednom zemljištu.
To je kriminal samo da bi „ubili“ što više cenu, zaključio je Pešić za Nova.rs. napominjući da će se u narednom periodu blokade radikalizovati.
Mira Vučetić iz Vranića kaže da joj oduzeto oko 2 hektara i kuća.
„Zemlja nije isplaćena uopštena, ponudili su 169 dinara po m2 i to je u sudskom. Kuću od 200 m2 i pomoćne prostorije su platili kako su hteli. I zbog toga smo na sudu. Moja sestra je podstanar, a država nas tera da dođemo do prosjačkog štapa“, kaže Mira za Nova.rs.
Jovanović Goranu iz Prilipca je oduzeto celo domaćinstvo. On kaže da su mu plaćali zemljište 120 evra po aru.
„To je zapravo okućnica. Deo zemlje je uzet privremeno, oko 60 ari za koju su ponudili 250.000 dinara za tri godine. Kulture u plastenicima nisu platili ništa, a najgore je što pride ništa nisu radili. Imali smo deset ročišta i nikakav pomak. Upliću se veštaci, a menadžment JP ‘Putevi’ im diktira tempo. Ni predsednik opštine Požega nije mi izašao u susret“, kaže Jovanović za naš portal.
Prema njegovim rečima, voda je nezdrava za piće iz bunara, a uslovi za život su nenormalni.
Rade Obrenović iz sela Markovica kod Lučana rekao je da mu je oduzeta kompletna imovina – kuća i pomoćne prostorije ukupne površine 400 kvadrata i hektar i po zemlje koja je raskopanao i uništena.
„Čuo sam da bi trebalo da bude utorak sastanak, da se manemo ovog ludila. Meni su ponudili cenu, ali ja nisam zadovoljan istom. Hteo sam pre sudskog spora da se dogovorim sa menadžmentom JP „Putevi Srbije“, ali me niko nije udostojio ni telefonskog poziva“, priča naš sagovornik.
Za kuću mu je, kako je kazao, ponuđeno 330 evra po kvadratu, za drugi objekat koji je novije gradnje 250, a za štalu 230.
„Na tih 1,5 hektara sam imao plastenike, sejao, ubirao plodove i od toga živeo, a sada ne mogu ništa. Ko se pita više za to bog sveti zna“, kaže Obrenović.
Kako kaže, sam bi trebalo da pravi kuću, a nije mu plaćena ni postojeća u kojoj trenutno obitava.
„Ljudski smo ih pustili, ali smo dobili obaveštenja od Ministarstva finasija da mogu da uđu u parcele iako nisu platili. Da li ja mogu da uđem u tuđu livadu, a da nisam pitao i platio“, kaže on. Ističe da se za sopstvena imanja i imovinu ne pita ništa, a zakon i Ustav garantuje privatnu svojinu.
Inače građani nose transparente „Viši sud nam otima dedovinu za 200 dinara“, „Da li se u Beogradu ovako ljudi teraju na ulicu“, „Stop korumpiranoj državi i veštacima“…
Blokada je trajala do 16 sati, a gužve iz pravaca Čačka, Užica i Lučana nema jer je policija na vreme preusmerila saobraćaj.
BONUS VIDEO: Auto-put preti da uništi celo jedno selo kod Požege: „Putevi Srbije“ već uništiše najvećeg proizvođača rasada paprike u regionu