Pratite uživo najnovije informacije o koronavirusu na Nova.rs.
„U KBC Dragiša Mišović hospitalizovano je troje dece, a u KBC Niš jedno dete“, rekla je dr Darija Kisić Tepavčević. „Smanjenje nije linearno, imamo blaže fluktuacije, ali je evidentno da imamo sve manji broj slučajeva i sve stabilniju epidemiološku situaciju. Ali, i dalje ima osoba koji su rezervoari zaraze, mnogo ljudi ima asimptomatske efekte, svi moramo da se ponašamo u skladu sa merama“, rekla je Kisić.
„Početak škole znači da još više treba da se svi potrudimo, da bi deca imala nesmetanu nastavu, da utičemo na njih da se pridržavaju preventivnih mera, da nosimo maske i poštujemo distancu. Mesecima samo o tome pričamo i svi treba da shvatimo da je takvo ponašanje jedini način da se izborimo sa virusom“, rekla je Kisić.
Predrag Kon: Nema dileme da se u Beogradu situacija smiruje i dalje. Međutim, treba reći da osim subotom i nedeljom, broj javljanja u kovid ambulante je svakog dana 200-300 i svakog dana otkrivamo od 7 do 20 pozitivnih slučajeva. To na neki način pokazuje da je ovo stabilizovano na niskom nivou, ali je virus tu, među nama. Apeli za poštovanje mera nisu bez razloga, nego treba da budu i oštriji zbog početka škole. Zato ja stalno govorim „nesigurna situacija“ iako taj termin može zvučati prejako. Dovoljan je jedan događaj masovnog prenošenja virusa da se sve raširi – ne odmah, nego za dve nedelje, zato je to podmukli virus.
Moramo da održimo pažnju, mi i dalje ne popuštamo sa merama, tako smo odlučili na Kriznom štabu, iako je pritisak sve veći za popuštanje. Prevashodno je da škole jesu i mogu biti bezbedna mesta, bez obzira na rizik. Ako se dobro organizuje onda neće doći do prenošenja i to je cilj. Prvi utisci su solidni. Ne kažem najbolji, jer ima situacija koje nismo očekivali ali su solidni utisci.
Kako je protekao početak škole? Odakle su novooboleli?
Predrag Kon: Još je prerano za generalni utisak. Nisam spokojan zbog ovog broja od 96 zaraženih. Poslednji broj za Beograd je 13, Vojvodina je 20-25, ostali okruzi to su uglavnom pojedinačni slučajevi. To se vidi i iz hospitalizacije, ni tu nema posebnog iskakanja. Situacija se smiruje svuda. Beograd je najbrojniji grad, gde je mogućnost ubrzanog prenošenja najveća, najveći broj škola, fakulteta. Mi sada imamo ispite, vraćaju se studenti u domove, u učeničke domove, nije samo polazak u škole. U Institutu „Batut“ je formiran posebni tim, sa epidemiolozima širom Srbije, napravljen je vrlo jasan algoritam postupanja, sad sve zavisi od situacije.
Ako pogledate svuda oko nas, gde je situacija gora, onda je to indirektni dokaz da mere bez zatvaranja i policijskog časa funkcionišu i da treba da se nastave.
Darija Kisić Tepavčević: Slučajevi su raspoređeni u čitavoj zemlji ravnomerno. To je sa jedne strane opasnost od širenja virusa po celoj zemlji, nošenje maske i fizička distanca je osnova. Dobar deo sveta od početka nije razumeo da je to od suštinskog značaja, a naše kolege u Kini su to odmah prepoznale kao osnovu strategije. Oni nam predstavljaju najbolji pokazatelj kako se uspešno nositi sa virusom, 4 meseca u Kini nije bilo smrtnog ishoda u tako velikoj populaciji i od maja beleže dvocifrene brojeve zaraženih.
Predrag Kon: Ono što sam pisao predsednici Vlade, prvi put sam pisao 10. juna kada je bila utakmica, a sada sam joj pisao zbog događaja u zatvorenom kada su bojkotovane sve epidemiološke mere. Reagujem tek sada jer mislim da je sada pravi trenutak. Niko nije očekivao da će preko leta biti takvih skokova i potencijala virusa, to je iznenadilo veliku većinu profesionalaca. To nije moglo da se očekuje. Sad ulazimo u jesenju-zimsku sezonu.
Isključeno je odeljenje u školi u Železniku gde je pronađen slučaj koronavirusa.
Darija Kisić Tepavčević: Izrađene su detaljne smernice za đake i zaposlene da se rizik svede na minimum. Na prvom mestu je zdravlje dece, pa sve druge činjenice. Deca su na bezbednoj udaljenosti na nastavi, ne može se preneti zaraza čak ni ako deca ne nose maske, a maske su obavezne sve dok se ne sedne u školsku klupu. Izrađene su i detaljne smernice za pojavu deteta sa virusom. To su različiti scenariji – ako je jedno dete u jednom odeljenju, više dece, u više odeljenja, u jednoj smeni… Postupci idu i do izolacije celog odeljenja ili cele smene.
Kada je reč o odmorima, svesni smo svi da ne možemo da imamo kontrolora za svakoga u svakom segmentu. Deca se nisu dugo videla sa prijateljima, uželeli su se druženja, ali moramo da utičemo na njih da razumeju da sa maskama štite sebe i okolinu. Maske su značajne, jer ukoliko neko ima virus upravo su naša usta i nos mesto gde virus izlazi ili ulazi u naš organizam. Na ovakav način, sa maskom, pravimo mehaničku barijeru da virus ne može ni da uđe ni da izađe. Ako se pritom udaljimo na bezbednu razdaljinu, još više povećavamo tu sigurnost. Stalno treba da apelujemo, meni smetaju pitanja o zakonskim sankcijama, to je nešto što je krajnja mera, ne treba da nosimo maske zato što možemo da platimo neku kaznu, nego da bismo zaštitili sebe i svoju porodicu. Najsvetliji je primer Kine, nemaju još uvek ni vakcinu ni čudotvorni lek, nego su to uspeli zahvaljujući disciplini.
Škole jesu bezbedna mesta i to možemo pokazati u narednom periodu, uz savesno i odgovorno ponašanje. Možemo da budemo ponosni na našu decu koja su pokazala dosta discipline i veliki stepen odgovornosti.
Predrag Kon: Učitelji treba odmah da pozovu zavod za javno zdravlje i prepuste sve epidemiologu. Nikada vi ne možete napisanim tekstom da pokrijete sve životne situacije. Ko zna zašto je dobro što smo odmah prvog dana imali jedan slučaj.
Kakva je vaša saradnja sa kineskim kolegama, koji su i bili ovde? Šta ste vi uspeli od njih da dobijete, na koji način je vaše znanje dopunjeno?
Predrag Kon: Mi bez te saradnje i pomoći u pravom trentuku imali bismo jako tešku situaciju, pre svega zbog pomoći u zaštitnoj opremi, laboratorijama, kolege su bile sa nama punih 6 nedelja. Da smo mogli do kraja da poštujemo sve ono što su govorili, još bi bolji bili nego što jesmo. Ovaj preventivni deo posla i rad koji se ne primećuje, sve se prebaci i jeste ogromna zasluga onih koji leče, ali broj zaraženih bi bio neuporedivo, višestruko veći da nije bilo saradnje sa kolegama iz Kine i da nije bilo poštovanja mera u samom startu, kada su napravljene privremene bolnice. Mi smo reagovali tkoliko efikasno u samom startu, da smo mogli da reagujemo. Istorijska greška da smo pomislili da je ukidanjem vanrednog stanja završena epidemija, to je naše, kolege iz Kine su već bile otišle.
U to vreme nismo znali za aerogenu transmimsiju virusa, koja je potvrđena, koja je pokazala zašto se dešavalo toliko masovno prenošenje. Kod nas je prenošenje bilo zbog ogromnog broja proslava, veselja, svadbi, rođendana, mature u drugoj polovini juna i u julu. To je najviše imalo uticaja, kao i predizborne, postizborne proslave, pa potom protesti. Jul je nama bio mesec maksimuma do sada. Sada smo se spustili na prihvatljiv nivo, teško da ćemo se spuštati još dole, bilo bi dobro, ali moraćemo da počnemo sa popuštanjem na raznim mestima i to neće smanjivati broj zaraženih. Radićemo najbolje kako znamo i umemo, ako stvarno u Kini nema nijedan smrtni slučaj, pa to je stvarno za poštovanje, a oni koriste potpuno iste mere kao i mi.
Darija Kisić Tepavčević: To što sada imamo manji broj nije zato što je virus manje prisutan ili se slabije prenosi, već zato što smo odgovorniji i svi sprovodimo mere. Kolege iz Kine su nam dale vetar u leđa, od psihološkog, prenošenjem znanja i iskustva. Za sve te nedelje niko od nas im nije video kompletno lice, jer su sve vreme nosili maske, a mi to nismo tada radili. To je bilo u martu, i stalno su nas opominjali da to jeste suština. Mislilo se na početku da se virus može isključivo preneti kapljičnim putem – kada neko priča, kija, kašlje.
Ukoliko se osoba nalazi u neposrednoj okolini i kapljice pogode respiratorni trakt i oko, biće zaražena. To podrazumeva neposredan kontakt. Aerogeno, putem vazduha, znači da te kapljice nisu pogodile osobu, nego su ostsale da lebde u vazduhu. To praktično znači da, ukoliko ste ušli u lift, a prethodna osoba je kijala i kašljala, čak i ako ste potpuno sami, moguće je da se zarazite putem vazduha. To je novo što znamo, da virus može da lebdi neko vreme u vazduhu, da nije tu izvor zaraze, a da se vi zarazite.
***
U Srbiji su u poslednja 24 časa umrle još tri osobe od posledica zaraze koronavirusom, dok je 96 novozaraženih.
Od poslednjeg preseka testirano je 10.833 građana.
Prema podacima Ministarstva zdravlja, na respiratorima se nalazi 39 pacijenata.
Ukupno je od početka epidemije preminula 721 osoba od kovida.
Trenutno su hospitalizovane 522 osobe, a procenat smrtnosti je 2,27 odsto.
***
Epidemiolog i član Kriznog štaba za borbu protiv koronavirusa Predrag Kon uputio je poziv svim državnim fukcionerima da u svim prilikama nose maske. “Molim sve državne funkcionere da u svim prilikama kada je to obavezno nose maske i radi sebe i kao primer svima” napisao je Kon na svom Fejsbuk nalogu.
***
Direktor Zavoda za javno zdravlje u Novom Pazaru Šefadil Spahić rekao je da poslednje testiranje pacijenata na koronavirus u tom gradu pokazuje da 55 odsto ima IGG antitela što ukazuje da je mnogo onih koji su imali taj virus, ali bez ikakvih karakterističnih simptoma.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare