Foto: Dragan Mujan/Nova.rs

Šef evropske delegacije u Srbiji Sem Fabrici izjavio je da u situaciji kada su mediji u čitavom svetu suočavaju sa ekonomskim, a potom i teškoćama da u takvim okolnostima ostvare svoj osnovni cilj - nezavisno i profesionalno informisanje, EU želi da dodatno pomogne. "Pokrećemo bespovratna sredstava od 2,4 miliona evra pomoći. Evropski fond za demokratiju se pridružuje u realizaciji ove inicijative", dodao je Fabrici i kazao da je reč o inicijativi koja nudi inovativna i fleksibilna rešenja.

„Za nas ovo je važna inicijativa kako bismo nastavili naš rad i podršku koju pružamo medijima i medijskoj zajednici u Srbiji. Situacija je izuzetno komplikovana za medije i upravo zato kao EU želimo da izađemo i dodatno pomognemo medije“, naglasio je Fabrici.

Kako je naveo, fokus EU, kada je reč o medijima, jeste na obezbeđivanju ambijenta za slobodno izražavanja, te da je to dugoročni cilj.

„Nadam se da će ova inicijativa i podrška privući pravu pažnju medija da iskoristite ovaj projekat kako bi se posledice kovid što više umanjile i kako bi medijsko okruženje osnažilo, bilo nezavisnije i profesionalnije“, kazao je Fabrici.

Fabrici je podsetio da je na početku godine u Srbiji usvojena medijska strategija uz učešće medija, novinarskih udruženja i definisani posebne ciljeve – pluralizam, ekonomsku stabilnost, bezbednost novianra, vlasništvo medija, transparentnost, samoreguliacija.

„Ako se to realizuje i sprovede to će uticati na stvaranje povoljnijeg ambijenta, što je i ključni instrument za pristupanje EU“, istakao je Fabrici.

Kada je reč o posledicama kovid pandemija na medije, primetio je da su tom situacijom najviše pogođeni štampani mediji i male medijske kuće.

On je zaključio da je potrebno okruženje koje pruža najbolje, te da svi imaju pravo na propisno informisanje i da to nije pravo samo novinara nego čitavog drštva i čitavog sistema.

Podsetio je i da je proteklih šest mesecu EU je pojačala pomoć Srbiji, a da je u martu i aprilu fokus EU je bio na medicinskoj opremi, zapošljavanju radnika kako bi se pomoglo postojećem sistemu kako bi se kontrolisala pandemija“, objašnjava on.

Sada, dodaje Fabrici, gledamo kako da pomognemo ekonomiji i zato smo pokrenuli čitav niz projekata.

Izvršni direktor Evropskog fonda za demokratiju Jirži Pomijanovski naglasio je da je njihov zadatak u Srbiji da poboljšaju ambijent, za koji kaže da je težak, ne samo zbog kovida, već zbog opšte situacije u medijima.

On kaže da je „biti novinar u Srbiji pravi izazov“, da vidi priličan manjak o pluruzamu glasova.

„Jedan od važnih strateških pravaca je da svi glasovi imali jednaku mogućnost da predstave stavove uključujuci i kritičke glasove prema vlasti“, kazao je Pomijanovski i dodao da mediji ne treba samo da budu slobodne i nezavisne već i brojni, kako bi građani Srbije imali mogućnost izbora i bolje razumeli informacija i verifikovali ih, jer je nivo lažnih vesti visok svuda.

Menadžerka u okviru Fonda za evropsku demokratiju Marija Šošić kaže da Fond pruža različite načine za podršku medijima i medijskoj produkciji u Srbiji kroz raznorazna mentorstva, umrežavanja i podrške u Briselu.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar