Oglas
Članovi četiri reprezentativna prosvetna sindikata iz cele Srbije održali su danas protest ispred Skupštine grada Beograda, a potom otišli ispred zgrade Vlade Srbije, i na taj način ih podsetili da neće odustati od svojih zahteva, koji se tiču poboljšanja materijalnog položaja zaposlenih u školama i predškolskim ustanovama. U većini škola danas nema nastave, dok su se pojedine odlučile na skraćeni rad. Sve o protestu prosvetnih radnika pratite u blogu uživo na portalu Nova.rs.
Prosvetari su ispred vrata zgrade Valde Srbije ostavili poruke.
Na njima piše: "Nema svako love da kupi diplome", "Crna Slavice", "Dajte za plate, a ne za lažne doktorate".
Tako je i završen ovaj protest.
Dobrivoje Marjanović je pozdravio je i one kolege koji danas rade i upitao ih - "kako ćete sutra nama pogledati u oči". Pozdravlja "gospodu u Nemanjinoj"- Ministarstvo finansija, Ministarstvo prosvete i Vladu Srbije jer ona treba da brine o obrazovanju i celom društvu. Marjanović maše dokumentom koji je potpisan i ističe da u njemu piše "Vlada se obavezuje".
"Čovek se veže za reč, a kamoli za dokument koji smo kao odgovorna lica potpisali. Glavno pitanje je šta ćemo dalje? Juče su nam saopštili da se o nama brine Međunarodni monetarni fond", objašnjava Marjanović.
Dodaje da će se verovatno dalje dešavati oduzimanje dnevnica onima koji su danas ovde, pritiscima. Pominje Zdravitas.
"Dobili smo mejlove da ćemo vikendom ići na obuke i biti odgovorni. E pa nećemo. Uputili smo dopis Povereniku o zaštitit podataka. Mi to nećemo da radimo. Na nama je da nastavimo borbu, da promislimo šta ćemo dalje. Nećemo ići ni na kakve pregovore niti obećanja. Tome je kraj. Treba nam podrška, a najveća je od naših đaka", kaže on.
Dobrivoje Marjanović iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije kaže da se bliži kraj ovog drugog časa, te da će, nažalost, morati da zakažu i dopunsku nastavu.
"Pošto smo mi pravi domaćini i tradicionalno vaspitani, pozdravićemo sve vas prisutne, roditelje koji su nam dali podršku. U preko 60 odsto skola, potpuno je obustavljen rad. U preko 90 odsto škola je u toku neki vid štrajka. Brojali su nas prošli put. Evo sada im kažemo-škole ne rade. Oni koji su u školama ne drže nastavu", rekao je Marjanović.
Valentina Ilić iz Sindikata obrazovanja Srbije poziva sve tetkice, domare, direktore, sekretare, psihologe i pedagoge da podrže ovaj protest.
"Tražimo svoja prava koja nam garantuje Zakon o radu. Mi smo solidarni, ima nas više na ovom platou nego što oni mogu da nas prebroje. Podelili su nas preko predškolskih ustsnova, studentskih domova, preko različitih zarada... Uvodi se privatno obrazovanje! Postavljam pitanje - zašto nas delite ako nas deca u školama ne dele?", pita Valentina Ilić.
Slobodan Slović iz sindikata "Nezavisnost" ukazao je, kako je rekao, na neke prevare.
"Brukaju se oni što nas dovode u ovakvu situaciju, a ne mi. Stop prevarama. Sada ću vam ukazati na neke prevare. Podsećam da smo 2024/15 dugo štrajkovali i tada je bila jedna od tački da se uvedu platni razredi. Dugo smo radili na tome, došli smo do Zakona koji smo morali da prihvatimo. Sada kada pogledamo, da je primenjen zakon o platnim razredima, mi bismo danas bili u boljem položaju", rekao je on.
"Čujem da nam je BDP na drugom mestu u Evropi. Pa zato pitam - kako je obrazovanje vrednovano, kada smo poslednji u Evropi? Pitamo , a niko nam ne daje odgovore. Poslednja prevara je bila neočekivana - nepoštovanje pečata i potpisa. Sramota", dodaje on.
Mirijana Gašić, portparol Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, kaže da su ih prevarili su im letos obećavali veće plate.
Kažu da radimo manje. Ko radi manje? Dok su se drugi radovali Olimpjjadi i pratili je, naši učenici iz gimnazija osvajali su medalje. Kažite nam, ko je tu decu pripremao i naučio ih znanju? Da li su se ugledali na rečnik onih koji nas predstavljaju u Skupštini? Ko radi subotama i nedeljama kada pripremamo decu za takmičenja? Opet su nas prevarili", kaže Mirijana Gašić.
Reporterka Nova.rs javlja da su prosvetari stigli do Vlade Srbije i da je zatvorena Nemanjina ulica. Kolona je nepregledna, ne nazire se kraj u Ulici Kneza Milana.
Nekoliko pripadnika policije nalazi se na raskrsnici Kneza Miloša i Nemanjine.
Pokret Kreni-promeni saopštio je, povodom današnjeg protesta prosvetnih radnika, da njihove niske plate, kao i celokupan odnos prema tom pozivu,ukazuju na loš odnos vlasti prema obrazovanju.
"Niske plate prosvetnih radnika, dakle plate koje nisu dostigle ni nivo republičkog proseka, ukazuju na nemaran odnos vlasti prema obrazovanju, prema radniku, ali i prema nastavničkom pozivu kao takvom", ukazao je pokret.
Kreni-promeni ističe da je neophodno prekinuti sa partijskim zapošljavanjem nastavnog kadra, kao i da je neophodno prekinuti praksu zapošljavanja nastavnika po ugovoru o delu.
Počela šetnja prosvetara do Vlade Srbije, gde će biti nastavljeni govori.
Reporteka Nova.rs kaže da u protestu učestvuje na hiljade ljudi. Policija zatvara saobraćaj u Kneza Miloša.
Sa razglasa se čuje pesma "Ja hoću život, bolji život".
Trajković podseća da mnoge vaspitačice rade na određeno vreme i po 10 godina.
"A šta nam država nudi? Solidarnu pomoć i novogodišnju nagradu. Dobili smo nekih 10.000 dinara 2022.godine, a neki nisu ni dobili solidarnu pomoć. Mi ustvari i nećemo solidarnu pomoć, hoćemo povećanje plate. Šaljem poruku direktorima i pravnicima predškolskim ustanovama koji su prethodnih dana vršili pritisak na nas - nemojte nam slati moćnike iz opštine, MUP-a", naveo je on.
"Zvali ste svakog radnika ponaosob, neki su poklekli, neki ne. Hvala onima koji su se držali čvrsto. A njima poručujemo da su trebalo da budu uz svoje radnike - nas, a ne protiv nas", završila je ona i dobila ogroman aplauz.
Merlin Trajković, predsednik Odbora delatnosti predškolskih ustanova, kaže da im je obećano da će graditi vrtiće, a da to nije ispunjeno.
"Imamo puno dece u grupama. Premijer nam kaže da nemamo pravo da štrajkujemo i da kršimo zakon. A mi poručujemo njima da i oni krše mnoge zakone, ali njima niko ništa ne može. Kada smo najavili protest, zvali su nas iz MUP-a i pretili, pa preko direktora, na sve moguće načine, a onda nas pitaju zašto zatvaramo vrtice? Želimo priznavanje stručne spreme vaspitača. Izašli smo na ulice i zatvorili vrtiče zbog naše dece. Nismo mi zatvorili njima vrata, nego država", objašnjava ona.
Okupljenima se pridružila i Dragana Rakić, zamenica predsednika DS i narodna poslanica. S njom je i Zoran Lutovac, lider DS koji aplauzom na govore sindikalnih predstavnika pokazuje da je uz prosvetne radnike.
Predsednik sindikata Vojvodine Milan Trbović obratio se okupljenima i kaže da mu je žao što se država ovako ophodi prema prosvetnim radnicima.
"Skoro godinu dana nisu u stanju da izglasaju izmenu i dopunu Krivičnog zakonika. Prošlo je godinu dana od potpisivanja Protokola. Vreme prolazi, a prosvetni radnici i dalje nisu zaštićeni. Prisetimo se prošle godine kada je učenik prebio profesora, a država ćutala", podseća Trbović.
Dodaje da je ove godine u junu majka pretukla profesorku i da je i tada država ćutala.
"6.septembra opet nasilje - učenik baca klupu na nastavnicu muzičkog, a šta kaže na to ministarka? Da je najvažnije da je hitna pomoć pozvana. Gde je ta empatija", pita se ovaj profesor.
Profesori Pete beogradske gimnazije pozivaju bivše đake Anu Brnabić i Sinišu Malog da im se pridruže na protestu. Oni su, dakle, bili đaci ove škole.
Sindikalka Vesna Vojvodić navodi da novca ima za nacionalne stadione, naoružanja, jelke na trgovima, parade šunda i kiča, leteće automobile...
"Novca ima za malo procentualno povećanje guvernerke od preko 100.000, ima i za ministarku prosvete. A za nas - nema", kaže Vojvodić.
Pošto su okupljeni čuli da je pomenuta guvernerka NBS, počelo je skandiranje i uzvik "auuuuuuu".
Ministarstvo prosvete je saopštilo da je, prema dobijenim podacima od školskih uprava, nastava u celosti organizovana u 48,32 odsto škola.
"U izmenjenom režimu nastava je organizovana u 28,29 odsto, dok je 23,39 odsto škola potpuno obustavilo vaspitni rad. Predškolske ustanove, njih 90 odsto, radilo je po ustaljenom režimu, dok su ostale radile po izmenjenom režimu", piše u sapštenju Ministarstva prosvete.
Blokirana je glavna ulica ispred Skupštine Srbije i Ulica kneza Miloša kojom će okupljeni šetati do zgrade Ministarstva prosvete.
Sa razglasa se čuje himna Srbije, a okupljeni je pevaju.
Kako izveštava naša reporterka, na protest su došli zaposleni iz različitih škola na teritoriji Srbije - iz Smedereva, Lazarevca, Bajine Bašte, Čačka, Jagodine, Ćuprije, Šapca, Ljiga...
Kako javlja reporterka Nova.rs, među okupljenim građanima ispred Skupštine nisu samo prosvetni radnici i zaposleni u vrtićima. Tu su i roditelji, bake i deke đaka koji uglas kažu da samo svi zajedno mogu da promene nešto.
Među okupljenima su i Biljana Stojković i Nebojša Zelenović iz stranke Zajedno. Protest je podržao i košarkaš Vladimir Štimac, koji aplaudira među okupljenom masom.
Miodrag Antić iz Foruma srednjih stručnih skola kaže za Nova.rs da se očekuje mnogo ljudi, čak i više nego što je bilo prošlog protesta 16. septembra.
"Mi smo uniženi, povređeni i prevareni. Ovo je ozbiljna prevara, a da je ozbiljna država, neko bi odgovarao zbog toga. Oni koji su potpisali Protokol o povećanju plata prosvetnim radnicima, a nisu ispoštovali potpisano, moraju da snose odgovornost. Očekujemo kolege iz cele Srbije, dođite da se zajedno borimo protiv ovog nakaradnog sistema gde niko nikog ne poštuje i gde su učitelji i nastavnici poslednja rupa na svirali", kaže Antić za naš portal.
Veliki broj ljudi okupio se ispred Skupštine, a početak protesta zakazan je u 12 sati.
Nose transparente na kojima piše "Opet ste nas prevarili", što je i slogan ovog drugog protesta.
Prosvetni radnici u velikom broju škola u Srbiji danas neće održati nastavu, a pridružiće im se i pojedini vrtići.
Vladan Ćirć iz Unije sindikata prosvetnih radnika u Srbiji kaže da očekuju znatno veći skup kolega iz cele Srbije, piše N1. Dodaje da su pojedini direktori predškolskih ustanova vršili pritisak na zaposlene i da je to razlog što se nisu odazvali pozivu na štrajk.
Navodi da je sa vrtićima komplikovanija sitiuacija. Ćirić objašnjava za N1 da su direktori pojedinih predškolskih ustanova vršili pritisak na zaposlene, navodeći kao primer PU Pčelica iz Niša.
Prema njegovim rečima, veliki broj zasposlenih u predškolskim ustanovama radi na određeno, a Niš sigurno nije jedini i da ima takvih situacija i u drugim gradovima.
Danas zaposleni u školama i predškolskim ustanovama protestuju ispred zgrade Skupštine u Beogradu.
U Šumadijskom upravnom okrugu danas zbog štrajka prosvetara nema nastave u 26 škola, dok je rad delimično obustavljen u 27 škola, saznaje agencija Beta u Školskoj upravi.
U deset škola nastava se odvija uobičajeno.
Nakon prvog protesta zaposlenih u školama, članovi reprezentativnih prosvetnih sindikata najavili su drugi protest 2. oktobra, ukoliko Vlada ne razmotri njihove zahteve.
Oni su istakli da tog dana neće biti nastave u školama, dok predškolske ustanove u kojima postoje sindikalne organizacije, neće primati decu.
U međuvremenu, pozvani su na sastanak kod premijera Miloša Vučevića.
Ipak, na sastanku nije došlo do dogovora - Vlada Srbije nije odustajala od ponuđenih 12 odsto povećanja plate prosvetnim radnicima, a prosvetari su odbili taj predlog i potvrdili drugi protest.
Reprezentativni prosvetni sindikati nisu postigli dogovor o platama na razgovoru sa predsednikom Vlade Republike Srbije Milošem Vučevićem, koji im je ponudio povišicu od januara za 12 odsto nastavnom i osam odsto nenastavnom osoblju.
Zbog toga su potvrdili ranije zakazan protest 16. septembra u nekoliko većih gradova širom Srbije.
Nisu prihvatili predlog Vlade o povećanju plata za 12 odsto, te su potvrdili protest 16. septembra u svim gradovima širom Srbije. Kažu da nemaju šta da izgube, a da čitav sistem mora da stane, kako bi se obrazovanje promenilo.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare