Foto: Shutterstock

U reci Pek, u delu koji protiče između golubačkog naselja Braničevo i sela Kusiće, u utorak je došlo do pomora ribe, a meštani navode da se oseća i neprijatan miris.

„Sumnja se da je do pomora došlo usled ispuštanja nepoznatih zagađujućih materija iz postrojenja za preradu otpadnih voda hladnjače Coolfood koja se nalazi u naselju Braničevo, ali je važno da ovo potvrde nadležne institucije. Sumnja postoji jer iznad ispusta nisu primećene mrtve ribe i neprijatan miris“, naveo je za portal N1 Aleksandar Bogdanović.

Inače, ovo je, prema rečima meštana, drugi akcident tog tipa ovog leta. Kažu da je početkom jula reka bila gotovo crna, a situacija je bila takva da roditelji nisu više smeli da puštaju decu da se kupaju na plaži koja se nalazi u mestu nizvodno.

„O današnjem akcidentu i pomoru ribe je obavešten nadležni lokalni inspektor za zaštitu životne sredine, koji je već izašao na teren. Poslata je i prijava preko aplikacije gReact Ministarstva za zaštitu životne sredine, kao i na adrese Sektora za nadzor i preventivno delovanje u životnoj sredini i Sektora za upravljanje otpadom i otpadnim vodama resornog republičkog ministarstva“, navodi Bogdanović, dodajući da su se obratili i Ekostraži i RERI-ju.

O Peku se više puta pisalo u poslednje vreme zbog zamućenja nastalih zbog Ziđin Kopera. Kako su tada javnost obavestili meštani i Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI), u martu 2021. godine reka je poprimila mutnu, crvenu, bakarnu i zelenu boju.

RERI je angažovao Institut za rudarstvo i metalurgiju Bor koji je analizirao mulj iz reke Mali Pek koja se uliva u Pek, a rezultati uzorkovanja su pokazali izuzetno zagađenje – bakra je bilo u 17 puta većoj količini u odnosu na propisanu, arsena u 3,5 puta većoj vrednosti u odnosu na propisanu, kao i olova u gotovo dva puta većoj vrednosti u odnosu na propisanu.

Po prijavi RERI-ja, nadležno javno tužilaštvo u Negotinu donelo je u maju ove godine naredbu kojom je naloženo Ziđin Koperu i odgovornom licu te kompanije da, zbog krivičnog dela zagađenja životne sredine, u humanitarne svrhe uplate iznos od milion dinara.

Međutim, kako kaže Bogdanović, postoji sumnja da i druge, manje kompaniije zagađuju reku.

BONUS VIDEO: Nezapamćen pomor ribe kod Arilja

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare