Kako Nova.rs saznaje, direktor Regionalne "sanitarne" deponije "Duboko" u Užicu Momir Milovanović, danas je podneo ostavku. Ostavka je najverovatnije usledila nakon zahteva koji je za nju stigao iz Beograda, direktno iz Vlade Republike Srbije. Da će danas podneti ostavku trebalo je shvatiti još juče kada je direktor odbio da govori za Nova.rs, rekavši da u buduće više neće davati izjave.
Dok je lokalna vlast u Užicu ignorisala odgovornost zaposlenih u deponiji „Duboko“, na čelu sa direktorom Momirom Milosavljevićem, ćutanjem su se branili i suosnivači ostalih osam lokalnih samouprava koje su tolerisale protivzakonit rad deponije i nelegalno rukovođenje direktora.
Kap je po svemu prelila čašu u utorak održana javna rasprava Nacrta plana upravljanjem otpadom koje se ticalo proširenja tela deponije na kojoj su izlagači zajedno sa predstavnicima užičke izvršne vlasti, omalovažavali i vređali građane, učesnike rasprave koji se oštro protive daljem širenju deponije i zalažu za njeno zatvaranje, što i zakon nalaze.
Zainteresovani građani nisu dobili ni jedan odgovor, ali ni priliku da budu saslušani, već su dobijali optužbe, uvrede i provokacije. Sve je učinjeno da se rasprava obesmisli kako bi se samo, kako je javno i rekao zamenik gradonačelnice užica Rajko Radosavljević, ispoštovala procedura.
Jutros je zasedao i Nadzorni odbor JKP „Duboko“, gde je jedan od članova, argumentovano izneo optužbe za krivično postupanje direktora, za šta se i ranije znalo ali to nije bio razlog da Milovanović ranije podnese ostavku, što još jednom potvrđuje da je direktiva stigla iz Vlade Srbije.
Jedna od krivičnih postupanja direktora, kako za Nova.rs kaže izvor blizak redakciji, jeste prodaja buldožera koji je bio u vlasništvu preduzeća, privatnoj firmi „Uragan“ koja takođe stoji iza brojnih spornih izvođenja radova kao npr. izrada grobnica koje su se raspadale, o čemu je pre nekoliko godine pisala Nova.rs.
Iza ovog preduzeća, što je javna tajna u Užicu, stoje predstavnici vladajuće stranke u ovom gradu, što može biti još jedan od odgovora na pitanje, zbog čega se izvršna vlast Užica ograđivala od traženja odgovornosti direktora JKP „Duboko“.
Kako svedoči izvor blizak našoj redakciji, odluka Nadzornog odbora da se buldožer proda ne postoji ali postoji odluka koju je potpisao direktor pod brojem i datumom. Nadzorni odbor tog dana o tome nije raspravljao a za to mora da sledi tužba i krivična prijava. Sporni buldožer je navodno bio u kvaru, prodat je po knjigovodstvenoj ceni a pre toga je prošao generalni remont. Tako je „Uragan“ dobio remontovan buldozer a onda je za njega izvršena nekakva kompenzacija. Na pitanje zašto nadzorni odbor do sada nije postupao po tim pitanjima, odgovor proističe iz činjenice da su dva člana upravnog odbora postavljena od strane užičke vlasti, a da jedan iz Čačka nije imao podršku iako je često oštro ukazivao na greške u poslovanju ovog preduzeća.
Ostavka Momirovića ne oslobađa od odgovornosti za vođenje preduzeća koje više od dve i po godine nije imalo zakonom propisane dozvole što je rezultiralo požarom ogromnih razmera i ekološkom katastrofom kojaje zadesila Užice, kao i za sve drugo što mi se pripisuje kao kršenje propisa i zakonom propisanih mera.
Po pitanju odgovornosti, još uvek se nije oglasilo ni tužilaštvo, koje je nakon izbijanja požara pokrenulo postupak.
BONUS VIDEO: Aktivisti tvrde da deponija „Duboko“ nema dozvolu za rad
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare