Nedeljno jutro, umesto mir, unelo je nemir stanovnicima arijskih sela Mirosaljci i Dragojevci. JKP „Zelen“ iz Arilja, jutros je u njihovu šumu, gde se nalaze svi izvori pijaće vode, sa kojih se okolna sela snabdevaju, istovareno, kako tvrde, pet kamiona komunalnog otpada. Meštani su odmah organizovali blokadu, alarmirali policiju i komunalnu inspekciju i uspeli da zaustave protizakonito upravljanje otpadom. Od komunalnog preduzeća zahtevaju da se otpad odmah ukloni, što će biti učinjeno. Direktor ovog komunalnog preduzeća tvrdi da je reč o pokaznoj vežbi.
Prema svedočenjima meštana, pet punih kamiona komunalnog otpada istovareno je jutros u netaknutu prirodu iz koje izvire čista pijaća voda na više izvora. Meštani su se našli u čudu pa su istog trenutka reagovali. Ono što je u svemu tome najveći poraz jeste da je otpad istovarilo ariljsko JKP „Zelen“, protivno svim zakonima o odlaganju otpada i zaštiti životne sredine. Šta se ovog nedeljnog jutra događalo u Mirosaljcima ispričao nam je meštanin Vlade Stanković.
„Jutros rano, kada su ljudi u crkvi ili odmaraju, JKP Zelen je krenulo mučki da deponuje smeće u našu šumu koja je izvorište pijaće vode, sa mnogo izvora koji na sve strane snabdevaju građane više sela. Nas oko dve stotine smo odmah reagovali i organizovali smo blokadu. Dolazio je i direktor komunalnog preduzeća i uspeli smo da napravimo dogovor da se ovde smeće više ne odlaže. Tražili smo da doteraju skip i svo smeće koje je istovareno, odavde uklone. Ugrozili su vodoizvorišta četiri sela, Mirosaljci, Dragojevac, Donja Kravarica i Gornja Kravarica, čiji stanovnici trideset godina piju vodu odavde. Oni su odlučili da deponiju prave na bregu iznad svih izvora i da se sve fekalne otpadne vode slivaju u naše izvore, što je van svake pameti. Obavestili smo policiju i komunalnog inspektora u Arilju, Šumare teritorije Arilja i Guče pa neka svi rade svoj posao“, ogorčen za Nova.rs govori Stanković.
Građani još kažu da će stajati na blokadi sve dok se komunalni otpad ne ukloni i zahtevaju da se to dogodi u najkraćem roku. Kada će otpad biti uklonjen i kako je uopšte odlučeno da se otpad deponuje na ovo mesto, i to baš u nedelju, pitali smo direktora JKP Zelen Arilje, Milana Nenadića. Više od toga što se desilo, nestvarno je zvučao i njegov odgovor.
„Nama osnivač kaže kako da radimo i mi tako radimo. Vi ste verovatno pametni da mi kažete gde bi mogli otpad da odlažemo. Mi nismo deponovali otpad, mi vozimo otpad, danas imamo pokaznu vežbu da pokažemo kako se vozi otpad, gde se vozi, utovar, pretovar i ostalo. Imamo pravo da radnike držimo u pripravnosti, ništa nas ne sme iznenaditi. Mogli bi ste prvo da napišete kako sam se angažovao da se u Brekovu uklone divlje deponije, pa onda da smo, kao ostalih osam osnivača u velikom problemu jer zbog deponije Duboko nemamo gde otpad, dok grad Užice nema taj problem jer ima neke privilegije, naše smeće smrdi a užičko je ok. Ako deponija nema licencu za rad, kako onda za Užice ima“, odgovorio nam je direktor Nenadić.
Nenadić tvrdi da jutros na spornu lokaciju nije istovareno pet kamiona već dva ili tri. Još smo ga pitali o kakvoj je pokaznoj vežbi reč, i da li su to radili ranije, uvereni da po pitanju komunalnog otpada, javnost ne poseduje takvu informaciju.
„Pokušavamo da vidimo kako ide kretanje otpada i ostalo. Mi ćemo sada to smeće da utovarimo, pošto smo videli koje vreme je potrebno da istovarimo, sada ćemo znati koliko nam treba za utovar, čisto da bi znali da organizujemo svojn rad. Bio sam gore na terenu, to je mala količina otpada, kada utovarimo dobićemo izveštaj pa ću vam javiti. Počeli smo da radimo pokazne vežbe nedeljom kada smo dokoni i nemamo ništa pametno da radimo, onda uzmemo da radimo pokaznu vrežbu“, pojasnio nam je direktor JKP „Zelen“Arilje, Milan Nenadić bez ijednog komentara i pomena građana koji su jutros alarmirali javnost zbog svega što se dogodilo.
Problm je nastao zbog nemogućnosti deponovanja u Užice, na regionalnu deponiju koja već dve i po godine nema zakonske uslove da prima otpad a što je za posledicu imalo ekološku katastrofu tokom maja. Užičani su blokirali ovu deponiju i ne dozvpljavaju da Užice više bude smetlište dva okruga, dok dozvoljavaju privremeno odlaganje otpada iz Užica.
Dok se građani, blokadama trude da spreče dalje uništavanje životne sredine i protivzakonito upravljanje otpadom, nadležni se poigravaju, prebacuju odgovornost jedni na druge bez pokušaja da razumeju nezadovoljstvo građana, iznađu rešenje i uz dogovor ozbiljno krenu u novu strategiju upravljanja otpadom u devet lokalnih samouprava. Ona kojom su upravljali otpadom u proteklih trinaest godina, nije se pokazala samo pogrešnom već je dovela do ekološke katastrofe koja i dalje traje.
BONUS VIDEO Meštani vratili kamione sa otpadom iz Čačka: Šta to "smrdi" na deponiji Duboko?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare