Foto:Slavica Panić/Nova.rs

U dokumentima dostavljenim od Ministarstva zaštite životne sredine Udruženju građana “Da (NE) dišemo Duboko” jasno je da deponija “Duboko”, koja se zvanično naziva Regionalnim centrom za upravljanje otpadom i sanitarnom deponijom, već dve i po godine nema dozvole za rad.

Ono što je dodatno uznemirilo građane Užica je to što se u navedenim dokumentima vidi pokušaj lokalne samouprave da umesto nadležnih ministarstava izdaje potvde za koje nije nadležna. Tako je, između ostalog, na ime Studije o proceni uticaja na životnu sredinu Grad Užice izdao rešenje kojim se utvrđuje da procena nije potrebna.

Foto:Slavica Panić/Nova.rs

Do ekološke katastrofe koja je rezultirala paljenjem “Reciklažnog centra za upravljanje otpadpm, regionalne sanitarne deponije JKP Duboko”, sada već sasvim jasno, izazvao je nestručan, neodgovoran i protivzakonit rad. To je u zvaničnim odlukama, koje je na zahtev Udruženja građana “Da (NE) dišemo Duboko” dostavilo Ministarstvo zaštite životne sredine, i posvedočeno. U dostavljenoj dokumentaciji, ne samo da se potvrđuje da JKP “Duboko” već dve i po godine nema dozvolu, već i da je Grad Užice izdavao potvrde i mišljenja za koja nije nadležan.

Foto:Slavica Panić/Nova.rs

“Ministarstvo je odbacilo zahtev za izdavanje integralne dozvole za skladištenje, tretman i odlaganje neopasnog otpada od 7. aprila 2022. godine jer JKP „Duboko“ nije dostavilo akt o proceni uticaja na životnu sredinu od nadležnog inistarstva, već od Grada Užica. Nije dostavilo ni upotrebnu dozvolu za čitavu deponiju od Ministarstva građevine, već akt o upotrebi postrojenja za selekciju otpada koju je izdao Grad Užice a koja nije ni tražena. Nisu dostavili ni Uputstvo o kriterijumima i procedurama za prihvatenje ili neprihvatanje otpada na deponiju. Dakle, JKP „Duboko“ je pokušalo da izdejstvuje dozvolu „falš“ dokumentima koje je izdavao Grad Užice, a koji nije nadležan za regionalnu deponiju”, kažu za Nova.rs aktivisti „Da (NE) dišemo Duboko“.

“Ministarstvo je odbacilo i zahtev za izdavanje integralne dozvole za sakupljanje i transport neopasnog otpada od 24. maja 2022. godine jer JKP „Duboko“ nije dostavio važeću dozvolu za skladištenje, ponovno iskorišćenje i odlaganje otpada, niti je dostavio licencu za obavljanje javnog prevoza tereta u drumskom saobaćaju. JKP „Duboko“ je dostavilo Izjavu o vršenju transporta otpada isključivo za sopstvene potrebe, a imajući u vidu da je dozvola za skladištenje, tretman i odlaganje otpada istekla, navedena Izjava se ne može prihvatiti jer podnosilac zahteva ne ispunjava uslov za transport otpada za sopstvene potrebe”, dodaju aktivisti.

Foto:Slavica Panić/Nova.rs

Uvidom u Rešenje izdato od Ministarstva Zaštite životne sredine uverili smo se da je Grad Užice zaista izdao rešenje u kome se navodi da za projekat proširenja tela deponije čak nije ni potrebna izrada Studije o proceni uticaja na životnu sredinu. Aktivisti takav čin nazivaju skandaloznim imajući u vidu da se procedne otpadne vode ulivaju u Turski potok pa dalje u reku Lužnicu, Skrapež pa Zapadnu Moravu. Reka Lužnica koja protiče kroz Lužničku dolinu, najplodniji deo Užičkog kraja, je već godinama mrtva reka jer njome teče voda pete kategorije koja po zakonu nije dozvoljena da se ispušta ni u kanalizaciju. O smradu, gavranovima koji uništavaju letinu i psima od kojih stadaju stada ovaca, da i ne govorimo.

PROČITAJTE JOŠ:

U nelegalnom i protivzakonitom radu Regionalnog centra za upravljanje otpadom, koji je od sanitarne regionalne deponije postao regionalno nesanitarno smetlište, pored Grada Užica učestvovalo je i još osam lokalnih samouprava osnivača. Sve one su na svojim skupštinskim sednicama redovno usvajale izveštaje o radu JKP “Duboko”. Iako je ovo preduzeće, da je poštovalo zakon i prvobitnu dozvolu, zbog prepunjenosti kapaciteta trebalo biti zatvoreno i pre isticanja dozvole, od izvršnih vlasti svih devet lokalnih samouprava, tretirano je kao je sve u najboljem redu.

Foto:Slavica Panić/Nova.rs

Da su sve lokalne samouprave osnivači preduzeća dobijali redovno izveštaje o radu, godinama unazad, potvrdila nam je vd direktorka Tanja Knežević koja je pre ostavke direktora Momira Milovanovića bila na poziciji tehničkog direktora.

Sve navedeno dovelo je ekološke katastrofe i direktnog udara na zdravlje i bužet građana dva okruga koje će, samo gašenje majskog požara, koštati oko dva miliona evra.

Troškovi se uvećavaju i problemom nemogućnosti odlaganja otpada jer Užičani više ne dozvoljavaju nelegalno deponovanje otpada iz drugih lokalnih samouprava, već samo privremeno odlaganje otpada iz Užica, dok nadležni ne obezbede drugu lokaciju. Nadležne organe pozivaju da zatvore deponiju „Duboko“ i pristupe sanaciji i rekultivaciji. Traže da inspekcije urade svoj posao, kao i da Ministarstvo ne raspisuje i ne sprovodi tendere za njeno proširenje na postoru koji je nelegalan, nesanitaran, neupotrebljiv i opasnost za Užice i okolinu.

BONUS VIDEO: Deponija stigla do kuća u Valjevu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare