Foto: Institut društvenih nauka

Povodom 25 godina stupanja na snagu Okvirne konvencije za zaštitu nacionalnih manjina Saveta Evrope, u Institutu društvenih nauka u Beogradu održava se međunarodna konferencija posvećena monitoringu manjinskih prava „Izazovi monitoringa u evropskom multikulturalnom okruženju".

Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti kazala je da se za 13 godina rada institucije, kao prvih pet osnova pritužbi građana zbog diskriminacije uvek javljaju pol, invaliditet, starosno doba, nacionalna pripadnost i na petom mestu zdravstveni status, seksualna orijentacija ili neka vrsta višestruke diskriminacije.

„Kada je reč o pritužbama na osnovu nacionalne diskriminacije, prošle godine je dve trećine pritužbi stizalo za diskriminaciju pripadnika romske nacionalne manjine. Ostale manjinske grupe obraćaju se u mnogo manjem broju“, kazala je ona i dodala da se najveći broj pritužbi ticao prava na obrazovanje na maternjem jeziku i upotrebu jezika i pisma.

Foto: Institut društvenih nauka

Tomislav Žigmanov, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog ukazao je da multikulturalnost nije česta tema u akademskoj zajednici i da ne postoje ovakvi sadržaji u obrazovnom sistemu: „Ni na jednom od četiri pravna fakulteta u Republici Srbiji čiji je osnivač država ne postoji nijedan predmet koji je posvećen tematici manjinskih prava, iako je to ustavna kategorija“.

On je naglasio da je došlo do pozitivnih pomaka u ostvarivanju standarda i unapređene saradnje sa savetima nacionalnih manjina.

PROČITAJTE JOŠ

Eliz Korni (Elise Cornu), šefica Odseka Saveta Evrope za nacionalne manjine i manjinske jezike kazala je da je usvojeni Okvir veliki jedno od glavnih dostignuća rada Saveta Evrope, pošto je to jedini zakonski obavezujući okvir na evropskom nivou za zaštitu manjina: „Preporuke i standardi Savetodavnog komiteta (za praćenje sprovođenja Okvirne konvencije) jesu reference za rad mnogih tela Saveta Evrope, Evropske komisije i drugih organa. Takođe, oni se koriste za procenu ispunjenosti uslova za članstvo u EU“.

Foto: Institut društvenih nauka

Povodom 10. decembra, Dana ljudskih prava, učesnici konferencije, naučnici kao građani 12 evropskih zemalja usvojili su Apel za okončanje sukoba i dostojanstven život, u kojem iskazuju zabrinutost za pripadnike grupa koje zbog etničkog, nacionalnog i verskog porekla pate ili trpe nasilje ili su izloženi ponižavanju: „Uvereni da je život važniji od teritorija i raspodele moći, te da su granice propustljive linije spajanja, a razgovor, poverenje i kompromis osnove za postizanje održivih rešenja zalažemo se za održiv mir i stvaranje atmosfere u kojima bi slobodni ljudi imali mogućnosti da tragaju za srećom“, kaže se u Apelu.

Foto: Institut društvenih nauka

Između ostalih, u radu konferencije učestvuje i Petra Roter (Petra Roter), predsednica Savetodavnog komiteta Saveta Evrope za Okvirnu konvenciju za zaštitu nacionalnih manjina, kao i sadašnji članovi i nekadašnji predsednici tog komiteta. Konferenciju su organizovali Institut društvenih nauka, Akademska mreža za saradnju u Jugoistočnoj Evropi u saradnji sa Savetodavnim komitetom za Okvirnu konvenciju za zaštitu nacionalnih manjina Saveta Evrope.

BONUS VIDEO N1 Dan uživo: Brankica Janković