Nakon obrušavanja nadstrešnice na Železničkoj stanici Novi Sad, kada je 14 osoba poginulo, a tri su teško povređene, građani su na društvenim mrežima upozorili na velika oštećenja u prolazu Bezistan u centru Beograda, koja prete prolaznicima zbog čega je gradska uprava odlučila da ograniči upotrebu tog prostora.

Bezistan se nalazi u srcu Beograda i povezuje Terazije sa Trgom Nikole Pašića. Godinama se nalazi u devastiranom stanju, a dugo najavljivana rekonstrukcija je i dalje na čekanju zbog nerešenih imovinsko-pravnih odnosa, prenosi N1.

Na fotografijama iz Bezistana koje nam je ustupio jedan naš čitalac i korisnik Beobuild foruma, može se videti kako se odvojio deo tavanice kod ulaza u nekadašnji bioskop „Kozara“ i preti da se obruši.

Na fotografijama se vidi i kako je taj prostor ograđen narandžastrom trakom, a gradski urbanista Marko Stojčić potvrdio je danas da je prostor Bezistana ograničen za korišćenje.

Foto:Marko Dragoslavić/FoNet

„Prvi od prostora koji će biti ograničen za korišćenje jeste prostor Bezistana, iako ovaj prostor, odnosno parcela na kojoj se nalazi, nije u vlasništvu Grada Beograda jer nisu rešena imovinsko-pravna pitanja“, rekao je Stojčić koji je najavio da će u narednim danima nadležne službe obići sve javne prostore, kao i javne objekte u vlasništvu Grada Beograda.

Cilj je, kako je objasnio, da se utvrdi da li postoji potreba za onemogućavanjem korišćenja određenih prostora, odnosno delova objekata, kako bi se sprečila potencijalna tragedija, a nakon što je 14 osoba poginulo u obrušavanju nadstrešnice na ulazu u Železničku stanicu Novi Sad.

Pročitajte još:

Imovinsko-pravni odnosi koče početak obnove

Atrijumsko dvorište između Terazija i Trga Nikole Pašića je 1952. godine projektovao arhitekta Vladeta Maksimović. Na tom prostoru nalazi se okrugli plato, sa fontanom i bronzanom skulpturom u njenom centru, koju je 1959. godine izradio vajar Aleksandar Zarin, a nosi naziv „Devojka sa školjkom“.

Trenutna rekonstrukcija Trga Nikole Pašića inače ne obuhvata prolaz Bezistan zbog, kako je već pomenuo i Stojčić, imovinskih problema. Naime, jedna trećina tog prostora nalazi se u privatnoj svojini.

Foto:Marko Dragoslavić/FoNet

„Ne može da se uđe u rekonstrukciju dok se to ne reši… I on će doći na red, ali ne može sve odjednom“, poručio je gradonačelnik Aleksandar Šapić kada je u februaru, kao predsednik Privremenog organa, obilazio radove na Pašićevom trgu.

Rekonstrukcija na čekanju još od 2017. godine

Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda još je u maju 2017. posao izrade tehničke dokumentacije za rekonstrukciju Bezistana, dodelila grupi ponuđača, koju su činili kompanije Andzor engineering iz Novog Sada, Studio MS iz Sombora i Agencija Pars iz Borče.

Projekat uređenja Bezistana, kako je tada pisala eKapija, oslanja se na rešenje koje je dobijeno 2015. godine na arhitektnsko-urbanističkom konkursu za uređenje tri centralna trga u Beogradu.

Foto:Marko Dragoslavić/FoNet

Obuhvat projekta je pešački prolaz Bezistan, uključujući i Čavketov prolaz (vezu sa Nušićevom ulicom), sve zajedno ukupne površine 13.667 metara kvadratnih.

Projektom je predviđena revitalizacija i rekonstrukcija pešačkog prolaza, tako što bi se uklonile prepreke, žardinjere, kiosci i ogradice, a prostor bi bio popločan kamenom sa formiranim slogom i opremljen urbanim mobilijarom, rasvetom i zelenilom prema najvišim estetskim standardima.

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare