Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Plan da se javni uvid u Nacrt izmena i dopuna Plana generalne regulacije Beograda (PGR) održi u vreme novogodišnjih i božićnih praznika je neprihvatljiva praksa, sprovođenje samovolje i onemogućavanje učešća građana, poručuju predstavnici civilnog društva.

U saopštenju koje potpisuju Nova planska praksa, Ministarstvo prostora, Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu, Ekonaut, Centar za eksperimente i urbane studije – CEUS, UG „Ulice za bicikliste“ navodi se da je Nacrt izmena i dopuna PGR-a prošao stručnu kontrolu Komisije za planove Skupštine Beograda, te da je predviđeno da se nađe na javnom uvidu u trajanju od 30 dana, koji bi započeo 20. decembra.

„PGR Beograda predstavlja krovni urbanistički dokument od suštinske važnosti za prostorni razvoj čitavog grada Beograda i kvaliteta života u njemu i neprihvatljivo je vršiti uvid u takav dokument u periodu novogodišnjih i božićnih praznika“, navodi se u saopštenju.

Poručuje se da period novogodišnjih i božićnih praznika ne može biti vreme kada se vrši uvid u jedan od najvažnijih dokumenata kojima se definiše prostorni razvoj Beograda, dokument od suštinske važnosti za prostorni razvoj čitavog grada i kvaliteta života u njemu, i kao takav, mora se, kako se navodi, razvijati uz poštovanje načela učešća javnosti i širi društveni dijalog.

„Podsećamo da je u toku definisanje strateških ciljeva razvoja grada, odnosno izrada Generalnog urbanističkog plana Beograda do 2041. dodine. Ovaj proces započet je pre više od dve godine, bez adekvatnih konsultacija sa javnošću. U tom kontekstu, redosled javnih uvida i mogućeg usvajanja planova strateškog i regulacionog (operativnog) karaktera je nelogičan“, navodi se u saopštenju i dodaje:

„Podvlačimo da se izmene i dopune ovog krovnog urbanističkog dokumenta održavaju i u vreme globalne epidemije izazvane koronavirusom, te da nadležni organi ni nakon skoro dve godine od početka epidemije nisu učinili ništa kako bi se građani osetili dovoljno zaštićenim tokom uživanja zakonom propisanog prava na učešće u procedurama izrade planskih dokumenata. Štaviše, pandemija je korišćena kao izgovor za umanjivanje prava zainteresovane javnosti da učestvuje.“

Navode još da je u decembru prošle godine održana javna sednica na kojoj se odlučivalo o Nacrtu plana detaljne regulacije dela Makiškog polja, a veliko interesovanje javnosti i loša epidemiološka situacija iskorišćeni su na način da je prisutstvo javnoj sednici Komisije za planove omogućeno.

Bonus video – Anketa: Zagađen vazduh u Beogradu

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar