Foto: Vesna Lalić/Nova.rs, Goran Srdanov/Nova.rs, google.maps

Preduzeće “Beograd na vodi” tvrdi da je konkurs za arhitektonsko rešenje nove zgrade Muzeja Nikole Tesle raspisalo na osnovu ugovora koji ima Republičkom direkcijom za imovinu i Ministarstvom kulture. Ova većinski privatna firma, koja je finansijer rekonstrukcije nekadašnje zgrade Fabrike hartije Milana Vape u kojoj bi trebalo da bude smešten Muzej, formirala je i žiri na čijem je čelu gradski urbanista Marko Stojčić, koji će odlučivati o pobedniku konkursa.

Kompanija sa većinskim privatnim kapitalom “Beograd na vodi”; čiji je glavni projekat elitno beogradsko naselje istovetnog imena, pre nekoliko dana, raspisala je konkurs za rešenje nove zgrade muzeja čuvenog naučnika. Pošto se u vesti o konkursu ovo privatno preduzeće pojavljuje kao glavni nosilac posla prilagođavanja zgrade nekadašnje Fabrike hartije “Milana Vapa”, koja je u vlasništvu države Srbije, za potrebe Muzeja Nikole Tesla, nad kojim osnivačka prava takođe ima država Srbije, u javnosti pojavilo pitanje da li to i zašto država prepušta “Beogradu na vodi” jednu od najpoznatijih institucija kulture, u kojoj je nasleđe našeg čuvenog naučnika.

Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

Iz “Beograda na vodi”, u odgovorima koji su portalu Nova.rs stigli posle zaključenja teksta “Beograd na vodi preuzima i Muzej Nikole Tesle: Nasleđe najvećeg srpskog naučnika država predaje privatnoj firmi”, odgovaraju da su pomenuti konkurs raspisali kao “finansijer rekonstrukcije zgrade kako bi se na najefikasniji način došlo do adekvatnog idejnog rešenja za zgradu nekadašnje Fabrike hartije Milana Vape i njeno prilagođavanje potrebama Muzeja Nikole Tesle”.

“Republika Srbija, koju kao kao investitora zastupa Republička direkcija za imovinu, Beograd na vodi d.o.o. i Ministarstvo kulture koje je korisnik objekta, potpisali su Ugovor o međusobnim odnosima između investitora i finansijera radova. Po osnovu navedenog ugovora, obaveza Beograd na vodi kao finansijera je da po ovlašćenju investitora preduzima sve radnje na razvoju ovog objekta”, objašnjava se u pisanom odgovoru na pitanja Nova.rs po kom osnovu je ovo preduzeće nosilac konkursa.

Na pitanja da li i kakav uticaj na odlučivanje o funkcionisanju Muzeja ima Beograd na vodi, krako odgovaraju da je isključivi vlasnik Muzeja država Srbija.

Reagujući na tekst objavljen na portalu Nova.rs, kompanija navodi da je “raspisala međunarodni konkurs za novo arhitektonsko rešenje zgrade u koju će se preseliti muzej i da Teslino nasleđe nije nigde spomenuto”.

Iz “Beograda na vodi” reaguju i na rečenicu u tekstu da se u saopštenju kompanije o javnom konkursu “nigde se ne pominju eventualni predstavnici države ili grada Beograda u tom žiriju”.

Mada su u prvobitnom saopštenju naveli da će stručni žiri biti sastavljen od predstavnika kompanije “Beograd na vodi” i eminentnih stručnjaka iz oblasti arhitekture, sada preciziraju da su u njemu i predstavnici države i grada.

Sky Line Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

Predsednik žirija je glavni urbanista grada Beograda Marko Stojčić, predstavnica Muzeja je viši kustos Ivana Zorić, dok Ministarstvo kulture predstavlja diplomirani ekonomista Kristina Lukić, a u u ime Agencije za prostorno planiranje i urbanizam RS u ovom telu je Natalija Belić, diplomirani inženjer arhitekture.

Kao predstavnici struke koje je imenovao naručilac posla, odnosno preduzeće “Beograd na vodi”, u žiriju su takođe inženjeri arhitekture Gordana Lučić i Aleksandar Ivanović, dok samu ovu firmu predstavlja građevinski inženjer Goran Lojpur.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare