"Auf wiedersehen". To je istovremeno najmoćnija i najtužnija poruka sa današnjeg protesta studenata Medicinskog fakulteta, koji su se okupili ispred Ministarstva zdravlja, nakon promene kriterijuma za dobijanje "Dositejeve" stipendije, koja je "zakinula" čak i one koji imaju prosek 9,5. Takođe su zahtevali da u našoj državi konačno zaživi plaćanje šestomesečnog staža za mlade lekare.

Budući lekari su izneli svoje zahteve. Traže pravedne uslove stipendiranja i plaćeni staž, koji inače traje šest meseci i obavezan je, za svakog mladog lekara u ovoj državi. Podjednako jasnu poruku, studenti su poslali i brojnim transparentima. Najmoćniji, a ujedno i najtužniji, su oni kojima su budući lekari još jednom skrenuli pažnju na veliki broj medicinskih radnika koji odlaze u inostranstvo.

Foto:Dragan Mujan/Nova.rs

„Srbijo, odoše ti deca“ ili „Auf wiedersehen“. Ili možda pitanje „Koliko još (mladih) lekara treba da ode iz Srbije?“ A tu je „Neću pasoš, hoću stetoskop“, kao i „Staž bez para, Srbija bez lekara“. Svim ovim porukama studenti medicine još jednom su pokazali realnost – veliki broj lekara odlazi da radi u inostranstvo, a pretežno Nemačku. Pored plate, odlaze i zbog dostojanstvenog položaja i boljih uslova rada.

„Vreme je da se mladi lekari cene“, jasno je poručio jedan od okupljenih studenata Medicinskog fakulteta.

PROČITAJTE JOŠ

„Naša budućnost zavisi i od vas“, još jedna je jasna poruka. Studenti su takođe napravili ilustraciju đavola koji odnosi šalu.

Foto: Video/Nova.rs

Poruka za ministarku

„Setite se, ministarka, šta ste pričali“, poručuju studenti Medicinskog fakulteta u Beogradu.

Foto:Dragan Mujan/Nova.rs

„Kada je postavljena na čelo ministarstva, obaćala je da će rešiti pitanje neplaćenog staža i da je sramota da mladi lekari rade za džabe. Ta praksa postoji samo u Srbiji! Svuda u Evropi je staž plaćen, čak i u svim zemljama regiona, a mi se nazivamo ‘ekonomskim tigrom’. U Crnoj Gori je 450 evra mesečno, u Hrvatskoj je plaćen, a u BiH nema staža već čim završe fakultet, mladi lekari dobijaju posao! Zaboravila je ministarka, naša profesorka, kako je njoj bilo u početku, e pa sad je vreme da osveži pamćenje“, kažu za Nova.rs studenti okupljeni ispred ministarstva.

„Ne možete da stažirate nigde ako nemate državljanstvo. Studenti iz Crne Gore, koji su diplomirali u Beogradu, odlaze u svoju zemlju i tamo stažiraju za platu, a mi kao neki paćenici ovde. Da možemo svi bismo otišli!“, naglašavaju studenti.

Podsećamo, budući lekari su pre protesta pisali nadležnim ministarstvima, ukazujući na manjkavost novih pravila za odabir stipendista, kojim su bez stipendije ostali i studenti sa izuzetno visokim prosekom ocena – 9,5.

Od objavljivanja preliminarne liste dobitnika, pre oko tri nedelje, nisu dobili odgovor.

Inače, stipendija “Dositeja” je novčana nagrada koju već godinama dobija do 1.050 najboljih studenata završnih godina osnovnih akademskih studija i do 500 studenata završne godine master studija na fakultetima čiji je osnivač država. Pravo da konkurišu imaju svi studenti koji su tokom studija stekli prosek od najmanje 8,5, a do ove godine rangiranje stipendista bilo je isključvo na osnovu prosečne ocene, bez obzira na kom fakultetu studiraju. Međutim, od ove godine uvedene su kvote, pa je stipendiranje podeljeno na šest obrazovno naučnih polja, u kome je za svako polje predviđen određeni broj stipendija, a u toj podeli, najviše mesta za stipendiste odobreno je studentima na polju tehničko- tehnoloških nauka (399), zatim studentima društveno – humanističkih nauka (392), dok su za buduće lekare, farmaceute, stomatologe i veterinare predviđena 104 mesta.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare