Unapređenjem Pahomija u mitropolita, Srpska pravoslavna crkva pokazala je koje vrednosti podržava, izdala je sve žrtve pedofilije i razočarala svoje vernike, kaže za Nova.rs advokat Aleksandar Olenik, koji se sudskim procesima protiv sveštenika-napasnika bavi već godinama.
Veliki deo javnosti, u najmanju ruku, bio je neprijatno iznenađen unapređenjem Pahomija, čije je svetovno ime Tomislav Gačić, koji više nije episkop Eparhije vranjske, već i zvanično mitropolit.
“Dodela brojnih ordenja bez jasnog razloga, ljudima koji ih ne zaslužuju, kao i unapređenje Pahomija u mitropolita, pokazuju koje vrednosti neguje Srpska pravoslavna crkva. Ne nagrađujete nekoga, ako se ne zalažete za iste vrednosti kao ta osoba, niti unapređujete, osim ako ne podržavate iste stavove i mišljenja”, smatra Olenik.
SPC je unapredila osobu koja je povezana sa pedofilijom, ali i sudskim postupcima, i tako je SPC jasno pokazala svima – svoje opredeljenje.
“Na taj način uvredili su svu decu, koja su žrtve pedofilije i građane koji su vernici i pokazali su da se za ovaj gnusni čin u Srbiji prolazi nekažnjeno. Ovim činom dali su zeleno svetlo svima kojima ubuduće padne na pamet da zlostavljaju decu u okviru crkve”, upozorava Olenik.
Najveća tragedija je što ovakve, nedopustive poteze crkve, vlast dopušta i prećutno podržava.
“Država je to dopustila i dozvolila crkvi da na ovaj način promoviše pedofiliju i da se ruga u lice žrtvama. Da su sveštena lica osuđena na vreme, do ovoga ne bi nikada došlo. Crkva jeste po ustavu odvojena od države, ali oni ne poštuju ni svoj ustav. Naša vlast popove stavlja iznad zakona i ogromnim svotama novca iz budžeta, dakle našim parama, kupuje crkvu i njihovu podršku za sve što rade”, objašnjava naš sagovornik.
Crkva, sa druge strane, kao da reketira, ucenjuje vlast – ćutanjem.
“Naša crkva odavno nije religiozna organizacija, već ozbiljno politička, koja se bavi isključivo sticanjem bogatstva”, zaključuje Olenik.
Podsetimo, Opštinski sud u Nišu oslobodio je u martu 2006. godine vladiku vranjskog Pahomija optužbe da je izvršio bludne radnje nad dvojicom maloletnih dečaka.
„Nije dokazano da je Tomislav Gačić izvršio krivična dela bludne radnje nad dvojicom dečaka“, rekla je tada predsednica sudskog veća Katarina Ranđelović, obrazlažući presudu.
Optužbu za ista krivična dela, za koja su Pahomija teretila još dvojica dečaka, sud je odbacio zbog zastarelosti. Vladika Pahomije je na sudu tvrdio da nije kriv i da su aferu napravile tajne službe Albanije, Makedonije i drugih zemalja zato što on radi na zaštiti srpskih interesa na jugu Srbije.
Slučaj “Pahomije”, nažalost, nije jedini u okvirima SPC, koja je navode o pedofiliji i zlostavljanju od strane svojih sveštenika, oduvek gurala pod tepih, a za šta je imala podršku države, smatra bivši đakon SPC Bojan Jovanović, kojeg u sudskom procesu, protiv penzionisanog vladike Kačavende, zastupa Aleksandar Olenik.
„Juda i Vuk Branković su istorijsko neopravdano sinonimi za izdaju, a (episkop vranjski) Pahomije i (vladika zvorničko-tuzlanski Vasilije) Kačavenda su opravdano sinonimi za pedofiliju, ali daleko od toga da su jedini. Oni su samo deo dobro organizovane pedofilske mreže unutar SPC koja hara decenijama“, izjavio je jednom prilikom za N1 bivši đakon Jovanović.
Advokat Olenik, pokrenuo je tužbu u Crnoj Gori, nakon što su postupci u Srbiji izostali ili zastareli, što je, prema njegovim rečima, bio nastavak pravne borbe protiv zataškavanja seksualnog zlostavljanja u SPC.
„Kako SPC pokriva celu teritoriju Srbije i Crne Gore, a i deo Bosne, oni kad imaju svoje članove koji su begunci od zakona, prebacuju ih iz crkava i manastira u jednoj državi u drugu, kako bi izbegli krivičnu odgovornost“, izjavio je Olenik.
Podsećamo, u novembru 2012. je SPC dobila video-snimke koji su pokazivali Kačavendu u seksualnoj aktivnosti sa maloletnim dečacima. On je tada podneo ostavku, navodeći „zdravstvene razloge“, ali ju je kasnije povukao, da bi ga SPC 2013. godine trajno razrešila dužnosti upravljanja Eparhijom zvorničko-tuzlanskom i penzionisala.
Kačavendu je, nakon što je sporni snimak izašao u javnost, nekoliko osoba optužilo za seksualno uznemiravanje. Jedan od njih, Bojan Jovanović, govorio je i da mu je Kačavenda tražio da mu podvodi dečake.
Jovanović je tvrdio i da se zbog navodne nasrtljivosti vladike Kačavende, mladi bogoslov Milić Blažanović ubio 1999. godine.
“Sudovi Srbije pod pritiskom vlasti nikog od njih nikada nisu osudili, pa ni Kačavendu, već su sve sudije, koje su postupale u ovim predmetima, te iste predmete uvele u zastaru, a sada te vladike primaju ordenje u ime SPC, od predsednika Republike, do ministara“, izjavio je Olenik.
Inače, penzionisani vladika Kačavenda bio je poznat i po neumerenom luksuzu, zlatu i pozlati na svom dvoru u Bijeljini, gradu gde, kako pišu mediji, provodi svoje penzionerske dane.
Širu srpsku javnost svojevremeno je uzburkao i slučaj Ilariona, nekadašnjeg starešine manastira Hopovo, koji je 2001. godine uhapšen zbog sumnje da je u Sremskim Karlovcima izvršio nedozvoljene polne radnje nad maloletnim dečacima. On je najpre osuđen na 10, a potom i na 12 meseci zatvora, ali je Vrhovni sud poništio tu presudu, a predmet je, u međuvremenu, kao i većina drugih, zastario.
***
BONUS VIDEO: Blagoje Pantelić: Patrijarh Porfirije je samo jedna od figura u šahovskoj igri Aleksandra Vučića
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare