Nezapamćena pomama za gorivom na pumpama širom Srbije šokirala je celokupnu javnost. Čitave ušteđevine date su da se natoči rezervoar "do čepa", a sve u strahu da goriva neće biti. Ovu zebnju uneo je i lično predsednik, koji je dramatičnim obraćanjima najavio da je Srbija spremna za najgore scenarije, što su građani, očigledno, shvatili najozbiljnije. Prazne pumpe samo su logičan sled nekoliko događaja, a mi vam dajemo analizu šta se sinoć desilo u Srbiji.

Duhovi devedesetih ponovo hodaju Srbijom: istina, od 2012. snage starom režima ponovo su na vlasti, a najnovija sličnost vezana za devedesete povezana je sa ratom u Ukrajini, koja je građanima Srbije donela mučna sećanja.

Jedno od takvih je strah od nestašica hrane i goriva, a da svaka iracionalnost može da pobedi zdrav razum videli smo juče duž cele zemlje. Najpre su se formirali redovi u Lidlu kako bi se kupilo brašno i ulje, te uskladištilo u podrumima za one najgore, crne dane. Čim je gužva u Lidlu prestala, deluje da je ta ista masa sela u automobile i krenula put benzinskih pumpi da natoči pune rezervoare. Naš narod kaže „zlu ne trebalo“, ali to zlo kao je došlo. Ponovo se probudilo nepoverenje, strah i očaj, a šta se sinoć desilo može se objasniti kroz nekoliko činjenica.

Moratorijum na cenu goriva

Kada je inflacija već krenula da raste,  a ambijentu predizborne atmosfere, Vlada je odlučila da ograniči cenu goriva, i to mesec dana od 10. februara. To je bio prvi dovoljan razlog da se krene u točenje rezervoara, a pošto će odluka uskoro prestati da važi, mnogi su se odlučili da napune rezervoar u strahu od novog poskupljenja. Niko ne zna kolika će biti nova cena, pa veruju da je bolje biti obezbeđen (naravno iracionalno).

Vlada se oglasila da ima goriva

Nakon vesti da su građani blokirali prilaze pumpama, te da se formiraju nezapamćene kolone, oglasila se i Vlada Srbije. Saopšteno je da goriva ima, te da je stvorena veštačka nestašica koja nema realno utemeljenje.

Manje pumpe uvele ograničenja

Sinoćna drama doživela je pravu kulminaciju onog momenta kada su pojedine pumpe odredile da se ne može točiti više od 20 litara goriva. Ovo važi za putnička vozila, a za traktore je to do 50 litara, dok je za kamione 100. Građanima je to bio signal da čim neko ograničava mogućnost točenja, da to znači samo jedno – goriva nema. Tu su strahovi postali još veći, nakon čega je odlazak na pumpu bio neminovan, iako iracionalan.

Foto:Privatna arhiva

Na jednoj benzinskoj pumpi u Kragujevcu, nešto pre ponoći, jedan od poljoprivrednika u kanister je sipao 1.400 litara nafte. Rekao je da „hvata poslednji voz“, dok ne zabrane sipanje u buriće i kanistere.

„Požurio sam da sipam dok još može, možda će u ponoć da stigne naredba i drugim pumpama“, kaže nam u neverici i dodaje da ga ova kupovina košta 250.000 dinara.

Kazne za pumpe 

Vlada Srbije zabranila je da se veštački ograničava sipanje goriva, te tima stvara „veštačka nestašica“. Prema Uredbi, privredni subjekti koji se bavi prometom goriva ne smeju isporučivati goriva u količinama manjim od prosečnih u poslednjih 12 meseci.

„Oni koji postupe drugačije platiće novčanu kaznu u iznosu od 100.000 do 2.000.000 dinara, a uz novčanu kaznu može se izreći i mera zabrane rada u trajanju od 6 meseci do godinu dana“, stoji u uredbi.

Novi Sad benzinska stanica benzin
Redovi za kupovinu benzina u Novom Sadu Foto:Nenad Mihajlović/Nova.rs

Kazne za izazivanje panike

Budući da je sinoćnjim incidentima izazvana panika u naroda, odgovorne treba kazniti. Zakonska rešenja propisuju kako novčane, tako i zatvorske kazne za ovakvo širenje panike i straha. Sličnu situaciju sa panikama na pumpama imali smo i tokom prvog talasa koronavirusa i karantina, kada su zbog ove vrste izazivavanja panike pojedinci bili i uhapšeni.

Cene će da skoče, nema sumnje, ali…

Zbog rat u Ukrajini, te praktično izolacijom Rusije od ostatke Evrope, jedno od ključnih pitanja postalo je da li će „Stari kontinent“ imati gasa i goriva da preživi novo teško vreme. Naša redakcija pisala je serijale tekstova o poskupljenjima koja se mogu očekivati, a prvo će definitivno nastupiti nakon ograničenja cena od strane Vlade.

Lanci snabdevanja su već pokidani, transport je otežan i skuplji, pa će cene nastaviti da rastu. To je jedan od razloga sinoćnjih redova.

Paniku je izazvao predsednik

Verovatno ključni razlog zbog panike bila su dramatična nastupanja predsednika Srbije. U „prajmtajmovima“, na javnom servisu i drugim televizijima sa nacionalnom frekvencijom, građanima je govorio kako ide teško vreme, puno pritisaka, ali da se Srbija obezbedila: imamo grašak, pasulj, sardine, a nagomilanu robu servirao je gledaocima kao da će sutra ceo kontinent nestati.

Foto: TANJUG/ RADE PRELIC/ bg

Zabrinuto lice, formulacija da je za tri dana ostario kao za 10 godina, pa onda opet fotografije skladišta – sve je ovo bio dovoljan signal ljudima da shvate da im možda devedesete ponovo kucaju na vrata. Neke stvari jesu slične – vlast, inflacija kreće da raste, sukobi u Evropi (na sreću ne kod nas) i onaj momenat nepoverenja i straha od sledećeg poteza. Svakako da Vučić nije kriv za rat u Ukrajini, ali za zebnju i strah kod građana Srbije itekako jeste.

Barem jedan od onih kanistera na pumpi natočio je lično on.

Bonus video: Aketa: Očekujete li povećanje cene goriva posle odmrzavanja

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare