Zvezdan Terzić Monaco vs Crvena zvezda Foto:STARSPORT

Zvezdan Terzić, direktor FK Crvena zvezda, rekao je da taj klub nije dobio 2,5 miliona evra pozajmice od firme njegovog sina Kostadina, kako je pisalo na papiru, već je ona bila samo protočni bojler. Taj novac je, kako tvrdi, dobio od prijatelja koji nije želeo da se eksponira. Prema rečima sagovornika Nova.rs, ukoliko je ova priča verodostojna, onda je Terzić praktično priznao zaključenje fiktivnog ugovora.

Zvezdan Terzić i juče se hvalio uspesima koje je Crvena zvezda ostvarila u 2024. godini. Osim onih sportskih, on je istakao da je taj fudbalski klub od 2014, kada je došao na poziciju direktora, do juče ostvario prihod od 420 miliona evra, te da je 80 odsto tog novca došlo iz inostranstva.

Uprkos ogromnim prihodima, Zvezda je bila prinuđena i da pozajmljuje novac. Tako je Nova.rs u aprilu ove godine objavila da je taj klub dobio pozajmicu u iznosu od 304,6 miliona dinara (oko 2,6 miliona evra) od firme “Goter construction”, čiji je suvlasnik njegov sin Kostadin. To je podatak objavljen u finansijskom izveštaju, iza koga je stao i revizor. Takođe, navodi se da je taj dokument (kao i u slučaju svih ostalih izveštaja u APR-u) potpun i računski tačan.

Foto: Srdjan Stevanovic/Starsport.rs ©

Od samog starta ipak nešto u ovom slučaju nije štimalo, budući da je firma njegovog sina te godine ostvarila profit od oko 33,9 million dinara, a godinu dana ranije oko 650.000. Postavilo se pitanje odakle Kostadinu onda 2,6 miliona evra.

To je bila tema i na jučerašnjoj konferenciji za novinare Zvezdana Terzića, na kojoj su sumirani rezultati Zvezde u protekloj godini. Terzić je potvrdio da slučaju pozajmice njegovog sina nije onako kako piše u finansijskom izveštaju. On je naveo da je Kostadin Terzić bio samo “protočni bojler”.

„Bilo je da je Kostadin Terzić pozajmio Zvezdi 2,5 miliona evra. Naravno da nemaju para da pozajme. Ja sam zamolio svog prijatelja da premostimo dug prema Srbiji, pitao me je kome da uplati novac da bude protočni bojler i pomogne, a ne želi da se eksponira. A koga drugo da pitam nego svog sina? Uplaćene pare i vraćene pare bez kamate. Zašto ne druga firma? Dozvolite da ne verujem, velike su pare, zato verujem svom sinu“, ispričao je Terzić u direktnom TV prenosu.

Navodi da su bilo koja firma ili pojedinci bili “protočni bojler” sami po sebi izazivaju sumnju, jer je, jasno, reč o prikrivanju, pogotovo što je reč o klubu iza kog stoji država i u koji se ulivaju milioni iz kase građana Srbije.

Advokat i osnivač RERI-ja Jovan Rajić kaže za Nova.rs da je verovatno gospodin Terzić morao da smisli odgovor na logično pitanje od čega je firma njegovog sina koja je u 2023. godini imala ukupan godišnji profit od 270.000 evra, pozajmila gotovo 10 puta veći iznos klubu koji on vodi, pa mu je u tom trenutku ovo izgledalo kao prihvatljiv i logičan odgovor.

Jovan Rajić Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

“Iako nisam siguran na šta tačno gospodin Terzić misli kada govori o ‘protočnom bojleru’, jer pravni poredak Republike Srbije ne poznaje ovaj institut, ostaje činjenica da, sve i da je ova njegova priča verodostojna (što je malo verovatno), njegov navodni prijatelj koji je novac pozajmio firmi njegovog sina, nije imao stvarnu nameru da sa tom firmom zaključi ugovor o zajmu, već je to želeo da učini sa Crvenom zvezdom. Na ovaj način, on je praktično priznao zaključenje fiktivnog ugovora”, objašnjava Rajić.

On dalje navodi da iako prethodna iskustva Terzića sa pravosudnim organima u Srbiji “potvrđuju da njemu zaključivanje fiktivnih, simulovanih i drugih problematičnih ugovora nije strano”, ono što zabrinjava, ističe naš sagovornik, je svakako što se u javni diskurs ovo uvodi kao potpuno normalna praksa, naročito jer FK Crvena zvezda nije pravni subjekt u privatnom vlasništvo.

“No kada se maknu formalne ograde i floskule, potpuno je jasno da bi ovim pitanjem trebala da se pozabavi finansijska forenzika u okviru istrage nadležnog tužilaštva, koje bi trebalo da ispita tokove novca i utvrdi koje su stvarne namere za zaključenje ugovora i kako je novac potrošen. Imajući vidu aktere, verujem da bi nalazi takve istrage bili interesantni i da tužilaštvo ne bi radilo uzaludan posao”, zaključuje Rajić.

Zvezdan Terzić došao je na čelo FK Crvena zvezda 2014, kada mu se sudilo zbog malverzacija u fudbalu. Kako je pisao KRIK, suđenje je trajalo 12 godina, a za to vreme održano je svega 18 ročišta.

Njegov sin Kostadin ima udeo od 50 odsto u firmi Goter construction. Ta kompanija angažovana je najskupljim državnim projektima, poput EXPO-a i Moravskog koridora, a dobila je posao i u Beograd na vodi.

Kako je objavio Radar, Zvezdan Terzić nedavno je sa sinom Nikšom postao suvlasnik pet firmi i svih pet je registrovao na Marakani i to za svega 320 evra mesečno.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar