Foto: Nova.rs

Niske subvencije, preskupo gorivo, ograničenje izvoza uz nekontrolisan uvoz – samo su neki od problema sa kojima se već godinama unazad suočavaju srpski poljoprivrednici. O tome kako je država dokrajčila poljoprivrednike i na koji način vlast vodi poljoprivredu do propasti, razgovarali smo sa dva poljoprivrednika koji su složni: nikad nije bilo neisplativije baviti se poljoprivredom nego danas.

Kako za portal Nova.rs govori poljorivrednik iz Petrovca na Mlavi, Danijel Grujić, prvi problem sa kojim se on i njegove kolege suočavaju je skup repromaterijal – semena i sredstva za zaštitu bilja. Prema njegovim rečima, ministar poljoprivrede, Branislav Nedimović, nije imao sluha za zahteve poljoprivrednika, a koji se odnose na ukidanje PDV-a na repromaterijal.

Danijel Grujić, poljoprivrednik
Danijel Grujić Foto: Privatna arhiva

Vlast koja zatvara oči pred problemima domaćih proizvođača dovodi do toga da sve više poljorivrednika odustaje od bavljenja ovom delatnošću, usled prevelikih ulaganja koja se teško vraćaju.

„Kako vreme prolazi, poljoprivreda je u sve nezavidnijem položaju, teškom za opstanak“, kaže Grujić.

Osim ograničenja izvoza koje je od nedavno na snazi, već duže vreme poljoprivrednici smatraju da je prekomeran uvoz robe iz inostranstva ono što nepovoljno utiče na njihov položaj na tržištu. Kako Grujić objašnjava, poljoprivredni proizvodi uvoze se iz inostranstva po niskim cenama, a zatim se preprodaju u velikim marketima.

Problem niskih subvencija traje godinama. Iako su sa 4.000 dinara po hektaru zemlje one podignute na 8.000, naš sagovornik ističe da ova cifra nije isplaćena svim poljoprivrednicima.

„Sa tih 4.000 dinara ne možete ništa, pogotovo u odnosu na godine u kojima su subvencije iznosile mnogo više. Primera radi, 2007. godine subvencije su iznosile 14.000 dinara po hektaru zemljišta“, priča Grujić, prisećajući se kako je tada mnogo ljudi bilo zainteresovano za poljoprivredu.

Kako priča, do 2012. godine subvencije su bile dobre, ali vlast od tada, pa do danas, nije pokazala interesovanje za njihovo povećanje, već su smanjene za čak 10.000 dinara. Pored toga, kada su u pitanju stočari, nemaju svi pravo na subvencije, već se one dobijaju u odnosu na broj životinja koje stočar poseduje.

„Poljoprivrednici nemaju sagovornika. Od naših 10 problema, reši se eventualno jedan“, očajan je Grujić.

Predsednik Saveza poljoprivrednika Banata, Dragan Kleut, istakao je u razgovoru za naš portal, da je gotovo nemoguće izdvojiti jedan problem koji poljoprivrednici smatraju najvećim.

Dragan Kleut, Savez poljoprivrednih udruženja Banata, emisija Pregled dana Newsmax Adria
Dragan Kleut Foto: Newsmax Adria

Ipak, Kleut kaže da, ukoliko bi morao da izdvoji jedan, to bi bila – loša namera vlasti.

„Vlast svojim odlukama unišava male i srednje poljoprivrednike, koji u svojim rukama drže prehrambenu stabilnost Srbije“, objašnjava naš sagovornik.

Prema njegovim rečima, vlast zakonima i uredbama preko noći ukida subvencije koje su pre dolaska Srpske napredne stranke na vlast iznosile I do 16.000 dinara, a evro dizel poljoprivrednici su plaćali bez uračunate akcize.

Kao i Grujić, tako i Kleut smatra da je nekontrolisan uvoz velika prepreka za domaće proizvođače, a izdvaja uvoz smrznutog mesa, žive stoke i mleka u prahu.

„Mi se ovde stalno vrtimo u krug, poljoprivrednici su u totalnoj dubiozi“, kaže Kleut.

Prema njegovim rečima, u govedarstvu postoje dobre subvencije, ali „džaba to, kada sve pojede nekontrolisan uvoz smrznutog mesa“.

Kada je u pitanju državno poljoprivredno zemljište, njega trenutno, prema Kleutovim rečima, koriste samo pripadnici vladajuće partije. On je i u ovome saglasan sa Grujićem, te ističe da vlast nema sluha za probleme poljoprovrednika.

Kada se govori o ograničenju izvoza, Kleut je stava da je ova, potpuno bespotrebna odluka, potpuno dotukla poljoprivrednike.

„Mi imamo tolike viškove, da je Srbija četvrti najveći izvoznik kukurza u svetu. Takvim načinom, da jedan čovek samoinicijativno odlučuje kome će prodati koju količinu I gde će smeti da izveze, pokazuje se da mi u Srbiji imamo autoritarni režim“, kaže Kleut.

Prema njegovim rečima, vlast može da reši svaki od ovih problema, ali bi onda morali da se reše „naših džepova“.

„Vlast voli da drži ruke u džepovima poljoprivrednika i to radi konstantno“, kaže za kraj Kleut.

BONUS VIDEO Zabrana izvoza – dobar potez ili katastrofa po Srbiju?

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare