novac
Foto: Shutterstock

Vlada Srbije je saopštila da je na današnjoj sednici usvojila odluku kojom se minimalna cena rada za sledeću godinu uvećava za 14,3 odsto, odnosno sa 201,22 dinara po radnom času na 230 dinara.

Vlada Srbije je saopštila da je na današnjoj sednici usvojila odluku kojom se minimalna cena rada za sledeću godinu uvećava za 14,3 odsto, odnosno sa 201,22 dinara po radnom času na 230 dinara.

To znači da će prosečna minimalna zarada u 2023. godini iznositi 40.020 dinara mesečno.

„Posebno je važno što je postignuto da minimalna zarada realno raste više nego što raste inflacija, kako bi se očuvao, ali i poboljšao, kvalitet života građana Srbije“, navedeno je u sopštenju.

Vlada Srbije produžila je, za još sedam dana, privremenu zabranu izvoza evro dizela EN 590.

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas da je visina minimalne zarade od 40.020 dinara za 2023. godinu, rezultat uspostavljene ravnoteže između zahteva poslodavaca i sindikata, i da ona podrazumeva dalje očuvanje životnog standarda građana, kao i zaposlenosti radnika koji primaju najniže zarade.

Ministar je gostujući na RTS-u objasnio da je makroekonomska stabilnost, održavanje postojeće zaposlenosti i povećanje zarada, bio cilj kojim se vodila Vlada Republika Srbije.

Mali je naglasio da je ukupan trošak navedenog povećanja minimalnih zarada 41 milijarda dinara, odnosno 350 miliona evra, kao i da će veći deo tih troškova snositi Vlada Srbije. On je objasnio da će neoporezivi deo zarade biti uvećan sa 19.300 na 21.712 dinara, dok će za jedan procentni poen biti umanjeni doprinosi za PIO na teret poslodavca.

„Želimo da očuvamo životni standard građana, a povećanje minimalne zarade je samo deo paketa. Važno je da građani razumeju da se, kada se donosi jedna ovako teška odluka, mora uzeti u obzir više faktora – da treba da se poveća standard, ali da sa druge strane ne ostanemo bez teško stečenih radnih mesta“, precizirao je Mali.

On je naveo da je postojala reakcija poslodavaca koji su rekli da u uslovima krize i rasta cene energenata, oni nemaju prostora da povećavaju plate, kao i da je Vlada uvažila taj argument, tako što će preuzeti najveći teret povećanja plata.

„Ni na koji način ne želimo da ih dovedemo u situaciju da zbog povećanja plata otpuštaju radnike. Hteli smo da im taj argument izbijemo iz ruke“, precizirao je Mali.

On je rekao i da je pre desetak dana Republički zavod za statistiku izašao sa podatkom da je stopa nezaposlenosti u Srbiji 8,9 odsto, što je istorijski najniža stopa u našoj zemlji.

Na primedbe da minimalna zarada ne prati minimalnu potrošačku korpu, ministar finansija odgovara da treba imati u vidu da minimalna zarada nije socijalna, već ekonomska kategorija, i da ona podrazumeva isplatu određene sume novca, u slučaju da poslodavac upadne u teškoće.

***

BONUS VIDEO: Duško Vuković: Ako država ne poveća minimalac, protest nije isključen

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare