Iako smo navikli, ipak se iznenadimo (mada više šokiramo) kada u prodavnici naiđemo na baš veliku cenu nekog proizvoda. Odmah nam pada na pamet koliko je ta namirnica jeftinija u inostranstvu, kao i kako nam se više isplati da kupovinu obavljamo u Austriji i Nemačkoj, recimo. Influenserka i menadžerka društvenih mreža Jelena Turiello iz Beograda koja trenutno obilazi jug Italije, prethodnih dana bavi se poređenjem tamošnjih cena osnovnih životnih namirnica sa srpskim. Sada je pronašla pobednika najskupljeg proizvoda u Srbiji, a to je omekšivač čija je cena čak tri puta veća nego u Italiji, iako je količinski manji.
Influenserka i menadžerka društvenih mreža Jelena Turiello koja je već nekoliko dana na odmoru u Italiji tačnije na ostrvu Iksija pored Napulja, pre nekoliko dana objavila je video u kom je uporedila cene pojedinih proizvoda u tamošnjem supermarketu sa srpskim.
Tada je u njenom snimku najveći šok izazvala tunjevina Rio Mare koju Srbi obožavaju i često kupuju, a čija je cena 4,89 evra odnosno oko 570 dinara za pakovanje od četiri komada.
Cena istog tog „paketića“ u srpskim marketima i prodavnicama kreće se do čak 1.400 dinara, što je, složićete se, zaista skupo i jednostavno neprihvatljivo.
No, Jelena je sada na svoju listu stavila novih sedam proizvoda koje, pretpostavljamo, svaka porodica kupuje za svoj dom. Najviše reakcija izazvao je balončić omekšivača od 4 litara koji na ostrvu na kom boravi košta 4,60 evra, što je oko 570 dinara.
S druge strane, na srpskim rafovima cena istog omekšivača za veš, ali u mnogo manjoj količini, tj. 2,4 litre ide čak i do 1.900 dinara, što je nekih tri puta skuplje nego u Italiji.
Naša sagovornica Jelena za Nova.rs naglašava da postoje i niže cene u Italiji od ovih koje nam je pokazala.
„Ja se nalazim na ostrvu pored Napulja koje je turistički i veoma posećeno, pa su zbog toga cene nešto veće nego u samom gradu. Kažu da je to zbog transporta jer moraju svu robu trajektom da prevezu do svojih radnji i supermarketa. Na severu su, takođe, malo jače cene“, ističe ona.
Cena kravljeg mleka u Italiji je, kako nam je Jelena pokazala, slična kao i kod nas – 0,99 evra što je nekih 120 dinara po litru.
Na srpskim rafovima moguće je pronaći mleko za cenu od 140 dinara pa na više, u zavisnosti od proizvođača.
Pak, nije takva situacija sa kokosovim i bademovim mlekom.
Dok u Italiji ove dve vrste mleka koštaju 210 dinara, u Srbiji ćete ih teško naći ispod 450 dinara. Zato mnogi potrošači za bademovo i kokosovo mleko kažu da je luksuz i da ga kupuju samo kada moraju.
Cene brašna i kuhinjske soli u inostranstvu ne odskaču „previše“ od naših cena. Razlika je u 30-40 dinara, s tim što, verujemo, u nekim lokalnim radnjama može da se nađe i jeftinije.
Naime, kod Italijana je kilogram brašna 59 dinara, dok je kod nas od 70 do 100 dinara, u zavisnosti od tipa brašna, ali i proizvođača.
Cena kuhinjske soli je 0,30 evra po kilogramu, što je nekih 35 dinara, dok je kod nas oko 80 dinara, s tim što je u nekim supermarketima čak i 95.
Zbog toga je važno pratititi akcije i kupovati proizvode na sniženju.
Složićete se da mnogi od nas vole da kupe smrznuto povrće u većem pakovanju a po nižoj ceni kao što su grašak, boranija ili kukuruz, međutim oni koji ove namirnice kupuju u konzervi, moraju da plate i do 300 dinara za 400 grama.
U Italiji je, s druge strane, ista konzerva nešto malo više od jednog evra, tačnije 115 dinara.
Pre nekoliko dana na društvenim mrežama osvanula je fotografija kupke „Dav“ sa rafa iz jednog srpskog supermarketa. Ispod je stajala šokantna cena – 1.140 dinara.
Da, kupka ovog proizvođača od 500 mililitara košta kao suvo zlato!
Jelena kaže da su cene sredstava za ličnu higijenu, u koja se ubrajaju kupke, znatno niže u inostranstvu, kao što je to slučaj u Italiji.
Iako nije poredila „Dav“ kupku, uporedila je dve od drugog proizvođača. Tako kupka od 500 mililitara u Italiji košta 175 dinara, dok je u srpskim prodavnicama ta ista kupka u pojedinim marketima čak i 500.
Naravno, moguće je pronaći kupku i za 300 dinara u lokalnim radnjama ili na pijaci, a možda je dobijete i za koji dinar manje, ukoliko se cenkate (što mi, Srbi, inače radimo).
Sve u svemu, nije nepoznanica da je u Srbiji sve mnogo skuplje nego u drugim evropskim zemljama.
Neki od trgovaca koji su uvozili robu u Srbiju kažu da naši uvoznici plaćaju puno dodatnih troškova prilikom uvoza kao što su transport, kontrola kvaliteta, carina, PDV. Tu su i zakup, radnici, doprinosi, pa u neku ruku ni ne čudi što su nam cene takve kakve su.
Svakako, budite pametni i birajte jeftinije!
BONUS VIDEO: Od danas žestok udar na džepove građana: Skuplji struja i gas, evo koliki će vam biti računi
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare