Foto: Antonio Ahel/ATAImages

Nekadašnji predsednik Srbije Tomislav Nikolić odavno se hvali da mu je hobi pravljenje rakije, koju je koristio i kao poklon u predizbornoj kampanji 2012. godine. Nikolići su, izgleda, po njegovom odlasku sa čela države, odlučili da od tog hobija naprave biznis, pa već tri godine poseduju preduzeće za trgovinu pićima na veliko. Mada je firma još uvek u minisu, po poslovnim podacima bi se moglo zaključiti da tek planiraju da osvajaju tržište pića u Srbiji.

Preduzeće Nikolić d.o.o Bajčetina osnovano je u decembru 2020. sedištem u Nikoličevoj rodnoj Bajčetini u opštini Knić. Baš tamo predsednik ima 35 parcela. Reč je, uglavnom, o poljoprivrednom zemljištu, na kome postoji i jedan objekat, za koji se navodi da je za poljoprivrednu namenu – kačara.

Tata vlasnik, sin direktor

Preduzeće Nikolić d.o.o Bajčetina u stopostotnom je vlasništvu Tomislava Nikolića, a direktor je njegov sin Radomir. Na sajtu Agencije za privredne registre nije još objavljen finansijski izveštaj za 2023. godinu ovog preduzeća za trgovinu pićima na veliko, ali se prema onome iz prethodne, 2022. godine, vidi da ima dvoje zaposlenih.

Foto: Lazar Novaković

Ukupni prihodi preduzeća u 2022. godini su bili 3.230.000 miliona dinara, što je značajno više od godine pre toga kada su prihodovali svega 1.486.000 miliona. Mada je obe godine firma završila sa gubicima izgleda da je Nikolićima ipak krenulo jer je gubitak 2022. godine bio 194.000 dinara, dok su godinu dana ranije, bili u minisu skoro pola miliona odnosno 563.000 dinara.

Iz poslednjeg dostupnog finansijskog izveštaja takođe se vidi da su za troškove bruto plata izdvojili oko 3,3 miliona dinara, odnosno oko 271.000 dinara mesečno za dvoje zaposlenih, odnosno oko 135.000 dinara po zaposlenom.

“Tomovača kao adut u kampanji”

Sam Tomislav Nikolić je u predizbornoj kampanji 2012. godine, kada je pobedio na predsedničkim izborima, negujući svoj imidž pravog Šumadinca voleo da ističe da godinama sam za svoje potrebe na porodičnom imanju pravu domaću rakiju.

Čuvena „tomovača“ bila je jedan od aduta u kampanji kada su predstavnici naprednjaka obišli 50 sela, noseći na poklon domaćinima po litar „Tomine ljute“.

“Rakije su od dunje, jabuke i šljive, a za finiš kampanje odvojio sam kajsijevaču” ispričao je tada Nikolić. I tokom predsedničkog mandata nastavio je da ističe svoje umeće pravljenja rakije.

Mediji su tako 2015. objavili da je Nikolić ispekao desetak tona rakije u selu Ratina kod Kraljeva u kazanima svog tadašnjeg savetnika Predraga Mikića.

U Paraćinu pravljene posebne flaše za “Tomovaču”

Za tu priliku je napravljeno i desetak hiljada flaša za takozvanu „tomovaču“ u staklari u Paraćinu koje imaju slovo „T“ ispod grlića, a po sredini udubljenje nalik šajkači. Prema istim navodima, rakija je bila uskladištena u pogonima firme „Trgomen“ u selu Ratina, koja je u vlasništvu porodice Predraga Mikića, koji se u javnosti pominjao i kao bliski prijatelj i kum predsednika.

Za Nikolićevu rakiju su otkupljivane sve vrste voća uglavnom od seljaka u okolini Kraljeva, Čačka i Kragujevca. Navodno, nije se pravila samo tradicionalna šljiva, već i rakija od lubenice i šargarepe.

Sam Nikolić se 2016. godine prilikom posete Institutu za voćarstvo u Čačku, povodom 70 godina te institucije, pohvalio da je zasadio 2.300 sadnica čačanskih sorti šljiva, koje su dobre za pravljenje rakije.

Ktitori crkve u Bajčetini

Nikolić je u rodnoj Bajčetini pred kraj mandata sagradio i crkvu Svetog Dimitrija, koju je u maju 2017. godine osveštao tadašnji patrijarh Irinej.

Manastir Sv. Dimitrija, Bajčetina Foto: Shutterstock

U medijskim izveštajima sa tog događaja navodi se da je zadužbina, čiji su ktitori Tomislav i Dragica Nikolić građena skoro pet godina, a za njeno podizanje Srpska pravoslavna crkva je bračni par Nikolić odlikovala odrednom Svetog Save. Dragica je, kako je tada objavljeno, svojeručno izradila fresku Svetog Dimitrija koja se nalazi iznad ulaznih vrata u crkvu.

Uz crkvu je izgrađen i konak, za koji se u katastru navodi da nema upotrebnu dozvolu.

Provera rada Fondacije

Međutim, kako je tada objavio Insajder, Agencija za borbu protiv korupcije najavila je proveru sredstava iz kojih je sagrađana crkva, pošto je Nikolić još 2013. rekao da će crkvu izgraditi „sopstvenim sredstvima“. Tokom gradnje mediji su nagađali koliko koštaju radovi, pa se moglo pročitati da će hram koštati oko milion evra, a da samo oslikavanje freski košta 350.000 evra.

Dragica i Tomislav Nikolić Foto: EPA/ANDREJ CUKIC

Pod lupom je bila i Fondacija Dragice Nikolić. Mada je tadašnji šef države tvrdio da nijedno državno preduzeće nije prebacivalo sredstva na račun te fondacije, Insajder je tada otkrio da se bar jedan od donatora finansira iz budžeta, a u pitanju je bio Saobraćajni institut CIP. Rad fondacije je pomagalo i nekoliko privatnih kompanija koje su u to vreme dobijale poslove od različitih javnih preduzeća i državnih institucija.

Odlaskom Nikolića sa funkcije, utihnule su i priče o ispitivanju rada Fondacije. Povremeno su se pojavljivale u medijima bliskim vlasti i to u vreme kada se spekulisalo da bi Nikolić mogao aktivnije da se vrati u stranački život, ali je nakon njegove potvrde da ne planira da se ponovo politički aktivira, sve utihnulo.

Poznato je da Nikolići imaju dve nelegalne vikendice na Savskom nasipu, koje se vode na njihove sinove Radomira i Branislava. U jednu od njih je Dragica Nikolić prebacila sedište svoje fondacije.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare