Telekom Srbija prodao je antenske stubove i prateću infrastukturu kojom je upravljala firma Sky Towers Infrastructure. Novi vlasnik firme Sky Towers Infrastructure je Actis Luna Telecom Tower d.o.o. Beograd, koja je u vlasništvu kompanije ACTIS EU GP S.A R.L iz Luksemburga. Kupoprodajna cena je, najverovatnije, oko 420,4 miliona evra, koliko iznosi obezbeđeno založno potraživanje u korist Telekoma.
Reč je o projektu Tornjevi Zapadnog Balkana (Western Balkan Towers), a u kreditiranje Aktisa za kupovinu Telekomovog preduzeća koje je upravljalo ovom infrastrukturom uključene su i međunarodne finansijske institucije – IFC i EBRD.
Novi vlasnik je preduzeće Sky Towers Infrastructure već stavio pod zalogu, tačnije, stavio je pod zalogu 100 odsto udela u ovom preduzeću, piše N1.
Iako kupoprodajna cena nije obelodanjena, prema rešenju o uspostavljaju zaloge u registru APR, moglo bi da se nasluti da ona nije manja od 420,4 miliona evra, na koliko glasi iznos obezbeđenog potraživanja.
Poverilac je – Telekom Srbija, a obezbeđeno potraživanje 420,4 miliona evra, dok je maksimalno potraživanje 504,48 miliona evra, vidi se u Registru zaloge pri APR.
Dan dospelosti potraživanja je krajem ovog meseca, tačnije 31. januara 2024.
Novi vlasnik Telekomovog preduzeća u registar Agencije za privredne registre upisan je s datumom 29. decembar 2023. godine, kada je postavljen i novi menadžment.
Telekom je, podsetimo, u prvoj polovini prošle godine u Srbiji, ali i kroz svoje kćerke firme u Crnoj Gori i BiH, osnovao tri preduzeća pod istim imenom – „Sky Towers Infrastructure“ sa sedištima u Beogradu, Podgorici i Banjaluci.
Aktis je, praktično, kupovinom beogradske firme Sky Towers Infrastructure, postao vlasnik i podgoričke i banjalučke istoimene firme.
Da britanska kompanija Aktis, i to preko firme u Luksemburgu, planira kupovinu 1.827 antenskih stubova i prateće infrastrukture Telekoma Srbije koji se nalaze u u Srbiji (995 antenskih stubova), Bosni i Hercegovini (725) i Crnoj Gori (107) obelodanio je BIRN, u tekstu objavljenom 25. novembra.
Od sredine novembra Telekom uvećava osnovni kapital, unoseći – u srpsku firmu antenske stubove, trafo-stanice i drugu opremu u vrednosti od oko 4,8 milijardi dinara, što je oko 41 milion evra, dok u crnogorsku firmu unosi imovinu vrednu dva miliona evra (2.058.972 evra nenovčani kapital).
Beogradsko preduzeće, potom, postaje vlasnik i podgoričkog istoimenog preduzeća, i onog registrovanog u Banjaluci.
Dana 29. novembra 2023, uvećava se ukupno registrovani osnovni kapital beogradske firme Sky Towers za još 2,57 milijardi dinara, što sa prethodnih 4,8 milijardi dinara čini vrednost od ukupno 7,39 milijardi dinara, što je ukupno oko 63 miliona evra. Ovaj put, Telekom je u kapital beogradskog preduzeća uneo – pravo svojine na 100 odsto udela u crnogorskom istoimenom preduzeću.
„Osnov povećanja kapitala društva je povećanje novim ulogom osnivača i jedinog člana – Telekoma Srbije, upisom i unosom prava svojine na 100 odsto udela u kapitalu privrednog društva Sky Towers Infrastructure Podgorica, Crna Gora…“, stoji, između ostalog, u odluci zabeleženoj u APR-u.
Visina upisanog kapitala banjalučke istoimene firme je, prema podacima Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge Republike Srpske – 47.641.365 konvertibilnih maraka, što je oko 24 miliona evra (dokument iz registra).
Kompanija Mtel Banjaluka, koja je u vlasništvu Telekoma Srbija, u decembru 2023. je prodala svoju kompaniju u BiH Sky Towers Infrastructure istoimenom beogradskom preduzeću, što je saopštilo Telekomovo preduzeće.
BIRN je naveo da je Telekom mesecima u tajnosti pripremao prodaju većine najznačajnijih telekomunikacionih antenskih stubova i njihove prateće infrastrukture, poput trafo-stanica, solarnih panela i dela zemljišta. Direktor Telekoma Vladimir Lučić je za BIRN rekao da proces prodaje nije bio tajni,već da se o prodaji antenskih stubova odlučivalo na međunarodnom tenderu. Lučić naveo da nije reč o strateški važnoj imovini i najavio da će prodati sve antenske stubove koje imaju u Srbiji, Crnoj Gori i BIH.
„To se nije krilo, uz našu saglasnost IFC i EBRD su objavili detalje o projektu i ostalo ćemo objaviti u dogovoru sa inostranim poslovnim partnerima. Cena je još tajna, ali je veoma značajna, reč je o velikoj količini novca. Cena je ravna sa EU transakcijama”, kazao je Lučić za BIRN.
BONUS VIDEO Telekom rasprodaje stratešku imovinu, a država ne reaguje: Koga su obavestili o svojim potezima?