Foto:shutterstock

Beogradska firma “Sinofarm” doo, sa kojom je RFZO dan nakon proglašenja vanrednog stanja sklopio tajni ugovor za nabavku medicinske opreme, u prvoj godini korone zaradila je više od 85 miliona evra, odnosno 80 miliona evra više no u 2019.. Prema podacima Agencije za privredne registre, Sinofarm je u 2020. uvećao i poslovni kapital za više od 10 miliona evra, dok su i poslovni prihodi po zaposlenom porasli za po dva miliona.

“Sinofarm” doo je porodična firma osnovana još 1993. godine, registrovana za proizvodnja medicinskih i stomatoloških instrumenata i materijala. Prema podacima APR, direktor i vlasnik Nikola Sinobad je firmu preuzeo od svojih roditelja, koji su nedavno izašli iz vlasničke strukture i prepustili je sinu.

Sinofarm je finasijski i vlasnički povezan sa još pet sestrinskih i jednom ćerka firmom. Tri od njih su osnovane nakon Sinofarmovim ogromnim finansijskim uspehom iz marta 2020., kada je Sinobad potpisao tajni ugovor sa RFZO na čak 64 miliona evra.

Pročitajte još:

Nabavka od 700.000 maski, skoro milion i po kombinezona, oko dva miliona mantila i 13 miliona kecelja, koju je objavio CINS, rađena je preko Sinofarma” koji je po APR registrovan za “proizvodnju i trgovinu”.

Već krajem juna 2021. Nikola Sinobad otvara i firmu “Sino energy” doo koju registruje za “trgovinu na veliki farmaceutskim proizvodima”. Međutim, zarada matičnog preduzeća Sinofarm u 2021. godini sa 85 pada na nepunih 12 miliona evra, ali se istovremeno kapital firme uvećava za više od 4 miliona evra.

Već naredne godine, Sinobad se pojavljuje kao direktor i većinski vlasnik još jednog novoosnovanog preduzeća. Polovinom aprila prošle godine registruje sestrinsku firmu “Sino properties”, sa namerom izgradnje stambenih i nestambenih objekata u Satroj Pazovi. Iste godine, Sinobad se pojavljuje i kao suvlasnik još jednog novoosnovanog preduzeća za “konsultantske aktivnosti u vezi sa poslovanjem i ostalim upravljanjem” “Sino cofiba energy” doo.

Pre obelodanjivanja misterioznog ugovora sa RFZO, sama firma Sinofarm kao i njen vlasnik nisu se često pominjali u javnosti. Sa njihovim poslovanjem i biznis planovima su zapravo najviše bili upoznati stanovnici Stare Pazove, a potom i Rume, gde je Sinobad planirao izgradnju fabrike za sakupljanje i tretiranje medicinskog otpada.

Nakon što su se Pazovčani pobunili da se ona gradi u njihovom ataru, susedna opština Ruma je bila blagonalkona prema investitoru koji je najavio da će uložiti 3, 3 miliona evra.

Naime, u martu 2017. u Privrednoj komori Beograda domaća firma Sinofarm i kineska Gient potpisale su ugovor o osnivanju zajedničkog preduzeća koje bi u Srbiji trebalo da se bavi prikupljanjem i tretmanom medicinskog otpada. Tada je registrovana i firma “Sino med weast” doo, gde je Sinobad takođe direktor i većinski vlasnik.

Opština Ruma je za 8, 5 miliona dinara prodala Sinofarmu parcelu od 1,4 ha, na kojoj je i predviđena izgradnaj pomenute fabrike. Međutim, ova ideja je naišla na veliko protivljenja meštana.

Više od 5.000 građana Rume potpisalo je peticiju protiv izgradnje postrojenja za tretman medicinskog otpada kompanije „Sinofarm“ u rumskoj industrijskoj zoni, iz straha da bi takvo postrojenje moglo da ugrozi zdravlje meštana i životnu sredinu.

Mada je Sinofarm, prema nezvaničnim saznanjima, ishodovao potrebne dozvole za izgradnju ove fabrike, do nje ipak nije još došlo. U međuvremenu, planula je pandemija korona virusa koja je izmenila svet. Većini na gore, a Sinofarmu 85 puta milina na bolje.

BONUS VIDEO Čekajući pregled: Koliko kasni srpsko zdravstvo? – gosti Rade Panić i Bojana Milovanović

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar