Konkurs za kupovinu stanova po povlašćenim cenama koji je pre dve godine država raspisala za pripadnike službi bezbednosti i dalje nije završen. Niko ne zna koji je razlog, a interesovanje je bilo veliko, jer kvadrat košta 500 evra. Iako je sada jasno da je stopiran, konkurs nikada nije poništen. U međuvremenu raspisan je novi - u Novom Sadu, ali sada kvadrat košta 1.250 evra.
Vlada Srbije je pre šest godina osnovala sedam firmi koje se bave izgradnjom stanova za pripadnike snaga bezbednosti. U sedam gradova, nastali su kompleksi zgrada. Ukupno oko 6.000 stanova. Sagrađeni, ali ne i useljeni. Samo u Kraljevu i Kragujevcu postoji oko 1.500 praznih stanova, piše N1.
Najbitniji detalj ovog konkursa predstavlja povlašćena cena od 500 evra po kvadratu, a kako je vlast obrazložila „država brine o zaposlenima u bezbednosnim službama“. Ali, ispostavilo da je do stanova došao tek deo zaposlenih. Ostali već dve godine čekaju rang listu.
U međuvremenu došlo je do promena. U Zakonu i to u delu koji uređuje cenu stanova više nema člana u kojem piše da kvadrat ne može biti skuplji od od 500 evra. Stari konkurs nikada nije ni poništen, raspisan je novi. U Novom Sadu. Ali, sada kvadrat košta 1.250 evra.
„Mislim da lokacije na kojima se nalaze ove zgrade kao što su u Kraljevu i Kragujevcu, nisu dovoljno atraktivne za te cene. To su placevi van grada, na periferiji. Jedino su bile zanimljive potencijalnim kupcima kada je cena bila 400 do 500 evra. Ako neko mora da plati 1.250 evra u Kraljevu da bi živeo ovde na samoj periferiji, siguran sa da će izdvojiti i 1.300 evra i kupiti stan u centru grada“, kaže Ivan Matović, odbornik stranke Novo lice Kraljeva.
U Kraljevu je od 900 stanova, useljena tek četvrtina. Zanimljivo je da garancija na stolariju teče od trenutka kada investitor predao ključeve. I nije duža od tri godine. Iako su zgrade prazne, stanovi moraju da se servisiraju.
„Imamo zgradu u koju su useljena četiri stana. Ona je priključena na grejanje. Ti ljudi plaćaju preko kalorimetara onoliko koliko su potrošili. Sve ostale stanove plaća investitor, odnosno država. I to je tako i za struju, vodu, i komunalne usluge. To je čist gubitak“, objašnjava Matović.
Kupljeni stanovi više neće smeti da se rentiraju. Neće se ni deliti po sistemu „brzi prsti“ već će se gledati više parametara.
BONUS VIDEO: Dok kompleks tri puta veći od predviđenog niče, inspekcija ignoriše apele: Novi protest stanara Bloka 4