Ako se sudi po oglasima, tona peleta može se naći i po ceni od 270 evra. Ipak, umesto cene, najčešća oznaka u tridesetak oglasa sa jednog od portala je „dogovor“.
A kada pozovete proizvođača koji je naveo da tona košta 270 ili 280 evra, dobijete informaciju koja sažeto može da se prepriča: isporuke za maj su zaključene, za one sa rokovima u junu, cena je 300 do 330 evra plus prevoz, koji se kreće od kalkulacije dinar po kilogramu, do „đuture“ pogodbe koja zavisi od količine i razdaljine.
Pre dve sezone, pelet je u proleće mogao da se nađe i za 160, najviše 180 evra, kasnije ka zimi je bilo nešto skuplje, ali je ove godine još od aprila cena eksplodirala.
Proizvođači objašnjavaju da od sredine prošle godine od Srbijašuma ne dobijaju dovoljno sirovina koje su ugovorili, dok u Srbijašumama tvrde da su količine koje usmeravaju ka proizvođačima dovoljne da se snabdeju svi potrošači trenutno u Srbiji, odnosno oko 100.000 domaćinstava koja pelet koriste za ogrev.
Međutim, Mladen Stojadinović, predsednik Grupacije za obnovljive izvore u Privrednoj komori Srbije, tvrdi da su Srbijašume od početka godine isporučile svega 40 odsto sirovina ugovorenih za ovaj period.
„To je privrednike nateralo da smanje proizvodnju, ali postoje fiksni izdaci čiji udeo u konačnoj ceni u takvim uslovima raste. Poneke stavke u troškovniku izuzetno su poskupele, poput električne energije koja je ove godine viša za 55 odsto. Raste i udeo radne snage, jer većina firmi uprkos smanjenoj proizvodnji ne želi da otpusti radnike“, kaže Stojadinović.
Objašnjava da to što Srbijašume lopticu bacaju u dvorište proizvođača, nije korektno kao ni priča da je cena sirovina u tom javnom preduzeću 4.000 dinara za kubni metar drva, odnosno 8.000 za dva, koliko je potrebno da bi se dobila tona peleta.
Opširnije čitajte na portalu Danas.rs.
BONUS VIDEO – Pelet najtraženiji, drva najjeftinija
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Facebook
Twitter
Instagram
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare