Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Bruto devizne rezerve na kraju juna iznosile su 14,09 milijardi evra, saopštila je danas Narodna banka Srbije (NBS).

Neto devizne rezerve (devizne rezerve umanjene za devizna sredstva banaka po osnovu obavezne rezerve i drugim osnovima) na kraju juna iznosile su 11,59 milijardi evra.

„Deviznim rezervama na ovom nivou obezbeđuje se pokrivenost za više od šest meseci uvoza robe i usluga, što je dvostruko više od standarda kojim se utvrđuje adekvatan nivo pokrivenosti uvoza robe i usluga deviznim rezervama“, navodi se u saopštenju.

Na kraju juna bruto devizne rezerve bile su za 89,8 miliona evra niže nego na kraju prethodnog meseca, što je prvenstveno, kako se ocenjuje, rezultat neto odliva po osnovu plaćanja obaveza države (229,7 miliona evra).

Ostale transakcije koje su tokom juna uticale na stanje deviznih rezervi imale su pozitivan efekat (ukupno neto 139,9 miliona evra), ističu u NBS-u.

Neto prilivi u devizne rezerve ostvareni su po osnovu aktivnosti NBS-a na domaćem deviznom tržištu, devizne obavezne rezerve banaka usled uobičajenih aktivnosti banaka i upravljanja deviznim rezervama, donacija i po drugim osnovima, što je bilo više nego dovoljno da se pokriju ostali neto odlivi iz deviznih rezervi po drugim osnovima, kao i negativan neto tržišni efekat.

„Obim realizovane trgovine devizama na međubankarskom deviznom tržištu u junu iznosio je 496,6 miliona evra i bio je za 34,2 miliona evra veći nego u prethodnom mesecu. U prvih šest meseci ove godine, u međubankarskoj trgovini realizovano je ukupno 3.103,7 miliona evra“, navodi NBS i dodaje:

„U junu, kao i od početka ove godine, vrednost dinara prema evru gotovo je nepromenjena. Narodna banka Srbije je na međubankarskom deviznom tržištu u junu kupila 325 miliona evra. Posmatrano od početka godine, Narodna banka Srbije je, radi održavanja relativne stabilnosti na deviznom tržištu, neto kupila 320 miliona evra.“

Bonus video – najveće prirodne katastrofe u istoriji

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar