Foto: Goran Srdanov/Nova.rs/Shutterstock

Nezadovoljni najavljenim povećanjem minimalne zarade koja bi, prema predlogu predsednika Srbije, od 1. januara 2023. godine trebalo da bude 40.000 dinara, u jednom od dva reprezentativna sindikata kažu da se o samom iznosu minimalca neće oglašavati dok ne budu čuli zvanične predloge i poslodavaca i države.

U Savezu samostalnih sindikata Srbije (SSSS) smatraju da su ovom najavom moguće cifre za sledeću godinu pregovori obesmišljeni jer još nisu ni počeli, a faktički su završeni, prenosi Biznis.rs.

„Ništa nam ne znači da sada živimo u nadi da ćemo od 1. januara imati 40.000 dinara, jer do tada treba preživeti. Zamislite iznos minimalne zarade od 40.000 dinara u decembru 2023. godine? To je zaista obeshrabrujuće, razočaravajuće i jedna od stvari koju smo takođe analizirali. Zato moramo da imamo i plan B, jer u svakom slučaju nismo zadovoljni ovakvim naznakama povećanja minimalne zarade. Sačekaćemo zvanični poziv za pregovore“, ističe Vuković.

Potpredsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) kaže da Vlada Srbije mora da bude punopravan pregovarač sa poslodavcima i sindikatima. Zato ne prihvataju stav da bi poslodavci i sindikati trebalo od 15. avgusta do 1. septembra da pregovaraju, pa tek ako se ne dogovore da „uskoči“ Vlada.

„Ako žele da poštuju zakon ove zemlje onda bi 15. avgusta za sto trebalo da dođu pregovarači od autoriteta i digniteta iz Vlade“, kaže Vuković.

Poslodavcima, kako kaže, to očigledno ne smeta jer oni već imaju najave da će biti smanjene neke stope poreza i doprinosa i njima je to dovoljno.

„To je u skladu sa njihovim dugogodišnjim trendovima – smanjiti poreze i doprinose. Ne znam dokle će nas to dovesti? Možda i do trenutka da imamo nulte obaveze prema porezima, a onda država neka odgovori od čega će da funkcionišu zdravstveni i penzioni fond, kao i budžet Republike Srbije“, kaže on.

Sindikati tvrde da zvanična statistika nije reper za pregovore

Prema poslednjim zvaničnim podacima Ministarstva trgovine, minimalna potrošačka korpa u aprilu ove godine iznosila je 43.198,71 dinara. Vuković kaže da SSSS neće više da pregovara o zvaničnoj statistici koja kasni i izlazi u aprilu sa cenama iz marta.

„Naša sindikalna računica govori da je junska minimalna potrošačka korpa 51.500 dinara. Zato ćemo da izađemo sa našom računicom, jer u avgustu nećemo ni znati kolika je minimalna potrošačka korpa pošto zvanična statistika kasni. Više nećemo da raspravljamo o državnoj statistici i da nam to bude reper za pregovore, odnosno da se pridržavamo onih količina od 200 grama limuna mesečno, 100 grama sardine ili pola kilograma ribe. To je nerealno“, ističe Vuković.

BONUS VIDEO Krompir na pijacama 100 dinara: Kako je pire postao luksuz

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare