Foto: Vesna Lalić/Nova.rs, Shutterstock, A.K./ATAImages

Aleksandar Šapić, nekadašnji gradonačelnik i aktuelni predsednik Privremenog organa, obećao je da će u vrtićima i školama do kraja 2023. biti postavljeni prečišćivači vazduha, te da će ih Grad “servisirati i voditi računa o njima”. I ne samo što školske i predškolske ustanove nisu dobile prečišćivače, već je i njihova javna nabavka zaustavljena, iako su stigle veoma povoljne ponude. Kao razlog je naveden nedostatak finansija.

Beograd je godinama unazad jedan od najzagađenijih glavnih gradova na svetu. Otuda i ideja da se u vrtiće i škole postave prečišćivači vazduha. Nameru da to učini najavio je tadašnji gradonačelnik Aleksandar Šapić, koji je u avgustu prošle godine izjavio da će učinioce i predškolske ustanove dobiti prečišćivače do kraja 2023.

“Mi ćemo ih servisirati i voditi računa o njima”, rekao je tada Šapić.

Međutim, nije sve išlo po planu. Javna nabavka je raspisana u avgustu prošle godine, a za prečišćivače je bilo izdvojeno 666.425.000 dinara ili oko 5,7 miliona evra.

Međutim, pre isteka roka za podnošenje ponuda podneta su dva zahteva za zaštitu prava ponuđača i jedna nakon isteka roka. Podnosioci – firme “Dialog” i “Zepter international” žalili su se na tehničke specifikacije, potom u pogledu zahtevanih sredstava finansijskog obzbeđenja, jasne kriterijume za izbor privrednog subjekta, nisu bile navedene tačne lokacije gde će uređaji biti isporučeni… Nakon toga je Naručilac izmenio konkursnu dokumentaciju, da bi potom usledila nove žalba, koja je odbačena.

Na tender za prečišćivače vazduha se javilo čak 10 ponuđača, ali su samo tri ponude ule u razmatranje. Najpovoljniju je podneo “Zepter international” i u to u iznosu od 229.333.000 dinara ili oko 1,9 miliona evra bez PDV, odnosno 2,3 miliona evra sa PDV. To je bio najmanja dva puta niži iznos od procenjene vrednosti.

Iako je doneta odluka o dodeli ugovora, postupak je prekinut.

Naime, 22. maja, Grad Beograd, odnosno Sekretarijat za zaštitu životne sredine, doneo je odluku o obustavi postupka. Kao pravni osnov za obustavu navodi se da “postoje dokazivi razlozi koji nisu mogli da se predvide u vreme pokretanja postupka i koji onemogućavaju da se započeti postupak okonča”.

Nedostatak finansija

Kako dalje piše, nakon sprovedenog postupka javnog otvaranja ponuda, kao i stručne ocene Komisija za javnu nabavku utvrdila je da nisu ispunjeni uslovi za dodelu ugovora.

Aleksandar Šapić Foto:TANJUG/ BEOINFO

“Postoje dokazivi razlozi koji se nisu mogli predvideti u vreme pokretanja postupka i zbog kojih se ne može preuzeti obaveza iz ugovora, u skladu sa propisima kojima se uređuje budžetski sistem, odnosno zbog nedostatka finansijskih sredstava potrebnih za preuzimanje finansijskih obaveza…”, navodi se u obrazloženju.

Dakle, za prečišćivače vazduha trenutno nema novca u gradskoj kasi, a pitanje je šta će se dogoditi kada vlast u glavnom gradu ponovo bude izabrana. Podsećamo, još od jeseni prošle godine Beograd funkcioniše preko Privremenog organa.

„Nema istinske borbe“

Dobrica Veselinović, član tog tela, podseća da je Aleksandar Šapić cele prošle godine pompezno najavljivao nabavku prečišćivača za vazduh za sve osnovne škole u Beogradu.

Opozicija koja će na beogradskim izborima nastupiti pod imenom „Biramo Beograd“ je predala potpise GIK-u, Dobrica Veselinović Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

“Do toga još uvek nije došlo, a upitno je da li će i doći. Dodatno nema ni reči o istinskoj borbi za smanjenje zagađenja jer tokom desetogodišnje vlasti SNSa Beograd jedan od najzagađenijih gradova na svetu i da nije učinjeno skoro ništa da se ugase kotlarnice na mazut, da se smanji broj individualnih ložišta, niti da se građanima ozbiljno pomogne kroz projekte energetske efikasnosti zgrada kako bi se zagađenje u svom uzroku smanjilo. Jasno je da su u pitanju samo predizborna obećanja, i želja da se umesto poboljšanja kvaliteta života u Beogradu kroz nameštene tendere omogući bogaćenje pojedinaca bliskih SNS-u”, kaže Veselinović.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare