Jedan od uslova za odlazak u penziju je, pored dovoljnog broja godina, i 15 godina radnog staža. Iako ima onih koji su radili 15 godina u kontinuitetu, ima i onih drugih - koji su radili pet godina, pa nisu radili godinu dana, pa su radili još tri - i tako "nakrcali" potrebnih 15 godina. Oni nemaju razloga za brigu - da bi imali pravo na penziju, važno je da građani imaju 15 godina staža, ali te godine ne moraju da budu "spojene".

Kako se približava vreme za penziju, tako veliki broj građana razmišlja o tome da li će nova primanja biti dovoljna da preguraju mesec, ali i da li imaju dovoljno staža ili su se ipak preračunali.

Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

Što se tiče uslova za penzionisanje, pored 15 godina staža, za muškarce je to i 65 godina života, a za žene 63,5.

Takođe, bez obzira na pol, građani mogu da odu u penziju i kada dostignu 45 godina radnog staža, bez obzira na godine.

Najvažnijih 15 godina

Brojni su oni građani koji imaju 15 godina staža, ali ne u kontinuitetu, već su nekoliko godina radili, potom bili nezaposleni, pa radili, i tako ukrug dok nisu nakupili 15 godina staža. Ipak, to ne znači ništa – i oni imaju pravo na penziju.

PROČITAJTE JOŠ

Kako objašnjavaju pravnici sa kojima smo razgovarali, nije važno da li zaposleni radi 15 godina sa prekidima ili bez njih, važno je samo da je tokom svih tih godina poslodavac uredno uplaćivao poreze i doprinose.

Inače, nisu retki slučajevi u kojima ljudi rade, ali poslodavci ne uplaćuju poreze i doprinose, što dovodi do rupe u stažu, pa zaposleni moraju da rade duže da bi stekli uslov za penziju. Da li poslodavac uredno plaća poreze i doprinose može da se proveri u filijali PIO Fonda, nezavisno od mesta prebivališta.

Takođe, građani uz ličnu kartu mogu, u filijali PIO fonda, da dobiju PIN kod, uz pomoć kojeg mogu da provere ovo i putem interneta.

Koji su uslovi za penziju?

Da bi muškarci otišli u penziju, moraju da ispune dva uslova – 65 godina života, a 15 radnog staža.

Foto: Shutterstock

Žene, pored 15 godina staža, moraju da imaju barem 63 i po godine života.

Inače, nije uvek bilo tako – tokom prethodne godine, uslov za žene su bile 63 godine i četiri meseca.

A 2015. godine, žene su u penziju mogle sa 60 godina.

Naime, Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju izmenjen je 2014. godine, a od tada se za žene svake godine menjaju uslovi za penziju, i to po pravilu da se starosna granica pomera u rasponu od dva do šest meseci godišnje.

Tako će biti sve do 2032. godine, kada će se muškarci i žene izjednačiti na neophodnih 65 godina života.

BONUS VIDEO Dušan Nikezić o tome koliko će nas koštati povećanje plata i penzija

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare