Pogledajte dramatični snimak aviona koji je sinoć prinudno sleteo na beogradski aerodrom
Pogledajte dramatični snimak aviona koji je sinoć prinudno sleteo na beogradski aerodrom Foto: Peđa Vučetić

Pravo na odštetu zbog kašnjenja leta, nematerijalnu odštetu, a neki od njih i na materijalnu imaju putnici koji su bili na letu JU324 Beograd-Dizeldorf avio kompanije Air Srbija koji je doživeo nezgodu.

Naknada za kašnjenje leta je definisana i direktivom EU i Zakonom o obligacionim i osnovama svojinsko-pravnih odnosa u vazdušnom saobraćaju objasnio je Dejan Gavrilović iz Udruženja potrošača Efektiva.

„Konkretno u ovom slučaju putnici imaju pravo na odštetu od 250 evra po putniku, jer se radi o letu koji je kasnio više od tri sata“, rekao je Gavrilović.

Drugo, dodaje on, imaju pravo na nadoknadu materijalne štete, piše N1.

„Neko je, na primer, rezervisao hotel u Nemačkoj pet dana, kasnio je jednu noć, a platiće svih pet – avio kompanija mora da mu nadoknadi i tu štetu. Takođe, ako je unajmio rentakar ili slično, ali naravno – za sve to mora da priloži dokaze“, objasnio je.

Treća nadoknada je za nematerijalnu štetu, nastavlja Gavrilović.

PROČITAJTE JOŠ

„To je šteta za pretrpljeni strah. Jedan putnik je čak snimao testament, znači radi se o strahu visokog nivoa“, rekao je.

Jedna procedura je standarda, tj. da se uputi pisana reklamacija avio-prevozniku, kazao je.

„Naši članovi koji su pokušavali da to urade u sličnim situacijama, nisu uspeli. Air Srbija to jednostavno ne prihvati, a često se desi da ni ne odgovori. Možda će sada pod pritiskom medija biti drugačije“.

Ukoliko se to ne desi, preostaje pokretanje parničkog postupka, naglasio je.

„Sve tri vrste naknade mogu da se objedine u jedan spor, može da ga pokrene više ljudi zajedno, a mogu i pojedinačno. Pravo da pokretanje sudksog postupka je dve godine“, poručio je Gavrilović.

***

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar