Kada se vidi koja udruženja "guraju" osnivanje poljoprivredne komore, farmeri nemaju uverenja da bi to išlo u dobrom smeru, govori za N1 Nedeljko Savić, predsednik Udruženja poljoprivrednika "Stig".
„Mi smatramo da bi ta poljoprivredna komora bila još jedno telo koje ne bi radilo u interesu poljoprivrednika, nego bi to bili neki ‘instruisani’ poljoprivrednici. Mi ih zovemo ‘kombi udruženja’, skupe tri člana, predstavljaju udruženje. Smatamo da oni ne bi mogli da zastupaju naše interese“, rekao je Savić za N1.
Poljoprivrednici i Vlada Srbije vodili su u nedelju pregovore na kojima su napravili određene pomake, a dva glavna pitanja su prijava na eAgrar i osnivanje Poljoprivredne komore.
Dogovoreno je da Ministarstvo poljoprivrede uradi predlog izjave o obrađivanju zemljišta, koji će sačekati formiranje nove Vlade Srbije i biti spreman za dalje procedure. Za sada formiranje poljoprivredne komore neće biti, a poljoprivrednici ističu da su delimično zadovoljni onim što je juče dogovoreno. Narednog sastanka će biti, ali kada, to se još ne zna.
Savić objašnjava da zbog raznih problema, kao što su neregulisane ostavinske rasprave i komasacija, parcele ne mogu da „ubace“ u eAgrar, a samim tim bi ostali bez subvencija.
Oni su, kako kaže, dobili obećanje da će sadašnja mininstarka poljoprivrede sačiniti predlog izeme zakona koji će prihvatiti sledeća vlada.
„Izjava će biti sačinjena sa naše strane da mi odgovaramo da radimo te površine, i na taj način ćemo moći da podnosimo zahtev, ubacujemo parcele i kasnije dođemo do tih osnovnih subvencija“, rekao je Savić.
Ističe da subvencije sluše da amortizuju troškove, a ne „da nam neko daje novac iz helikoptera da lepo živimo“.
Agroekonomista Milan Prostran smatra da bi poljoprivrednici možda promenili mišljenje o osnivanju komore kada bi obišli takve institucije u inostranstvu.
„Da bi se uverili naši poljoprivrednici… bilo bi dobro da jedna njihova ekipa, da se ne bi ubeđivali ovako na raznim skupovima, obiđe poljoprivrednu komoru Austrije i da vide šta je suština funkcionisanja takve komore“, rekao je Prostran.
Rekao je da očigledno postoji nepoverenje, ali da ne treba žuriti i „preko kolena lomiti poljoprivrednu komoru“.
Prostran ističe da se agrarna politika ne može voditi na ovakav način, koji je uporedio sa „gašenjem požara“.
Njegov savet poljoprivrednicima je da insistiraju na donošenju sistemskog zakona, koji reguliše i o regresiranje cene trošova i amortizovanje troškova proizvodnje.
„To znači – hoćete li davati 30 odsto na cenu đubriva, ili 40 ili 50 odsto na cenu goriva ili na ostale inpute… U suprotnom mi ćemo imati stalno ove probleme“, rekao je Prostran.
BONUS VIDEO Udruženja poljoprivrednika: Usmeno obećanje – paori će moći da ubace parcele u eAgrar