Mesečne kirije nekretnina u Srbiji dostigle su nezapamćni iznos za veoma kratko vreme naročito u Beogradu. Samo u poslednjih mesec dana najam stanova poskupeo je skoro na svim beogradskim opštinama a naveće povećanje zabeleženo je na opštini Mirijevo i to za 25 odsto. Praktično, porsečna kirija na ovoj beogradskoj opštini popela se za nešto više od 100 evra, na okruglo 500.
Činjenica je da su cene kirija krenule uzlaznom putanjom od dolaska Rusa u Srbiju, koji su najveće interesovanje pokazali za život u prestonici. Ogromna tražnja uglavnom je udvostručila mesečne kirije na najatraktivnijim beogradskim opštinama, ali ni okolne opštine nisu mnogo zaostale za povećanjem.
„Nisam više mogao da podnesem te kirije, iz Beograda sam se preselio u Pančevo i to u veći i bolji stan!“: Cene zakupa pre dolaska Rusa i sada i može li država da zaustavi taj rast
Zbog toga su mnogi podstanari bili prinuđeni da napuste stanove u kojima su godinama živeli i zbog nestabilnog tržišta nekretnina nisu u stanju da reše svoje stambeno pitanje.
Bojana iz Beograda samo je jedna od onih kojima je stanodavac najpre podigao kiriju, a zatim ubrzo saopštio da će stan ipak da proda. Kako su stanovi i u prodaji i za iznajmljivanje veoma poskupeli, Bojana se našla u dilemi kako da reši svoje stambeno pitanje.
– Ne znam šta više da radim. Da tražim drugi stan da iznajmim sada kada su kirije toliko otišle da ću morati više od pola plate samo za najam da izdvajam, i ne znam kako ću plaćati račune. Razmišljala sam i o tome da uzmem stambeni kredit, ali na moju platu teško da bih dobila veliki kredit, a pošto su i stanovi poskupeli ne znam šta bih za taj iznos uspela da kupim. I ne samo to, i rate kredita konstantno rastu, pa sam u strahu da li ću moći to na vreme da izmirujem – kaže za „Blic Biznis“ Bojana.
Iako su predviđanja stručnjaka da bi cene kirija konačno trebale da stanu pa i da krenu da padaju, podaci pokazuju da se to i dalje ne događa, bar kada su u pitanju beogradske opštine.
Prema podacima sajta Nekretnine.rs u mesecu novembru stanovi za iznajmljivanje najviše su poskupeli na Mirijevu i to za 25 odsto. Nešto manje poskupljenje zabeleženo je na opštini Palilula i to za 13,13 odsto kao i u Centru za 13,07 odsto.
Voždovac je rentu podigao za 9,09 odsto, dok je ona na Vračaru, jednoj od najtraženijih beogradskih lokacija uvećana za 8,55 odsto.
Iako važi za jednu od atraktivnijih lokacija, cena najama stanova na opštini Novi Beograd, opala je za 9,09 odsto, pokazuju podaci sajta nekretnine.rs.
Prošlog meseca stanovi za iznajmljivanje u Novom Sadu su poskupeli samo u centru i to za 4,13 odsto, dok su na ostalm opštinama pojeftinili.
Najveće pojeftinjenje zabeleženo je na opštini Novo naseljelje i to za 18,38 odsto, dok su na opštini Podbara mesečne kirije pale za 14,04 odsto.
Još niže cifre dostigli su stanovi na opštini Grbavica, gde pojeftinjenje od oktobra do novembra meseca iznosi 12,34 odsto.
Stanovi za iznajmljivanje u Nišu samo u novembru mesecu najviše su poskupeli u Bulevaru Nemanjića i to za 15,15 odsto. U opštini Durlan, kirije su skočile za 2,2 odsto, dok su na Paliluli one ostale na istom.
Na opštini Pantelej u istom periodu stanovi za iznajmljivanje su poskupeli za 5,66 odsto, pokazuju podaci portala Nekretnine.
Gradska lokacija u Kragujevcu je u poslednjem mesecu zabeležila znatan pad mesečnih kirija. Stanovi na ovoj lokaciji u novembru mesecu pojeftinili su za 42,17 odsto u odnosu na oktobar.
U Pančevu je prema istim podacima nastavljen trend rasta, i za meec dana najam nekretnina skočio je za 10,26 odsto.
Pojam jeftinog stana takođe je u poslednje vreme relativizovan, pa ono što je nedavno značilo 150 evra, sada je 300. Zato se čak i u onim delovima grada u kojima je do sada cena bila niska, skoro da nema stanova po ceni manjoj od 250 evra. Najviše su poskupeli stanovi na lokacijama bliže centru, gde su jednosobni stanovi oko 1.000 evra.Ekstremno povećanje kirija na iznajmljene stanove ne prestaje da šokira. Zbog nezaustavljivog apetita za zaradom, Rusi i Ukrajinci postali su ciljna grupa naših stanodavaca, dok cene najma nekretnina postaju nepristupačne domaćem podstanaru.
– Ili će biti prazno ili će morati da spuste cenu domaćim zakupcima sa normalnim kirijama. Nadam se da je ovo sada bio „zemljotres“ koji završen i koji se neće više ponoviti, rekao je nedavno za „Blic Biznis“ Milić Đoković, procenitelj i stručnjak za tržište nekretnina, komentarišući trenutna dešavanja na tržištu nekretnina vezana za cene izdavanja.
Iako se svetlo na kraju ovog tunela trenutno ne nazire i neizvesnost iz dana u dan je sve veća, Đoković kaže da bi do kraja godine trebalo da znamo šta će biti sa cenama najma u narednoj godini.
„Naša predviđanja su da će sve ili da se stabilizuje do kraja godine i da se sredi, ili će da pukne. Definitivno ćemo do Nove godine znati na čemu smo“ – zaključuje Đoković.