Komisija za kontrolu državne pomoći potvrdila je za N1 da je dobila predmet koji se odnosi na inicijativu za ispitivanje moguće državne pomoći date Telekomu Srbija, vezano za dugotrajnije tolerisanje neplaćanja električne energije od strane JP EPS.
„Koristimo priliku da ukažemo da se postavljeno pitanje odnosi na predmet koji je danas, 30. novembra 2023. godine zaprimljen u Komisiju za kontrolu državne pomoći. U skladu sa članom 35. Zakona o kontroli državne pomoći, Komisija će koristiti zakonom dostupne mehanizme radi utvrđivanja pravilnog i potpunog činjeničnog stanja o čemu će blagovremeno obavestiti podnosioca inicijative. Obaveštavamo vas da ovaj upit Komisija ne tretira kao zahtev u smislu člana 41. stav 1. Zakona o kontroli državne pomoći“, navodi se u odgovoru Komisije dostavljenom N1.
Podsetimo, prema saznanju N1, Komisiji je podneta inicijativa za ispitivanje moguće državne pomoći date Telekomu Srbija, a u vezi sa dugotrajnim tolerisanjem neplaćanja električne energije Elektroprivredi Srbije.
Prema navodima iz prijave, o čemu je N1 već pisao, ovakav aranžman između Telekom Srbija i EPS-a nije usklađen sa pravilima o dodeli državne pomoći u Republici Srbiji, budući da Telekomu Srbija omogućava ekonomsku prednost na tržištu i povoljnijij položaj u odnosu na konkurente, imajući u vidu značaj troškova električne energije za poslovanje privrednih subjekata, koji su inače dužni da redovno izmiruju obaveze EPS-u.
Osporava se potencijalna državna pomoć dodeljena u iznosu od najmanje 1.341.193.331 dinara (oko 11,5 miliona evra), što predstavlja ukupan neutuženi, odnosno tolerisani dug Telekoma prema EPS na ime neplaćene električne energije.
Na spisku 20 najvećih dužnika ogranka EPS Snabdevanje javno dostupnom na internet stranici EPS-a, Telekom je na peti na listi.
U inicijativi je navedeno da se osnovano može pretpostaviti da je navedena državna pomoć iskorišćena u okviru operativnog poslovanja Telekoma, prema navodima samog direktora Telekom Srbija, Vladimira Lučića, koji je izjavio da Telekom Srbija nije plaćao utrošenu električnu energiju EPS-u jer je “prvi deo godine investicioni”.
Podsećanja radi, u prethodnom periodu, Telekom Srbija je uložio značajne resurse u kupovinu kablovskih operatora, širenje mreže i pokrivanje gubitaka zavisnih društava, naročito nastalih spornim investicijama u programske sadržaje.
Generalni direktor „Telekoma Srbija“ Vladimir Lučić takođe je izjavio, govoreći o dugovima za struju, da su veliki korisnici EPS-a i da su mesečni računi više miliona evra, kao i da su iskoristili reprogram za plaćanje sa kamatom. Komisija za kontrolu državne pomoći je, kako se ističe, dužna da ispita i uslove ovakvog reprograma, naročito da li je bio dostupan drugim učesnicima na tržištu pod sličnim uslovima.
Prema javno dostupnim informacijama, navedena državna pomoć nije prijavljena Komisiji, odnosno ne postoji javno dostupna odluka Komisije kojom se odobrava konkretna državna pomoć.
Od Komisije se traži da utvrdi postojanje državne pomoći Telekom Srbija preko EPS-a, s obzirom na to da je Telekomu na taj način omogućeno da u dužem vremenskom periodu ne plaća električnu energiju, te da ispita da li je ovakva mera podrške poslovanju državnog telekomunikacionog operatora selektivna. Ukoliko utvrdi da je državna pomoć dodeljena nezakonito, Komisija za kontrolu državne pomoći bi morala da obaveže Telekom Srbija da sve stečene koristi vrati EPS-u, odnosno da plati struju pod istim uslovima kao i svi drugi privredni subjekti u Srbiji.
U ranijoj praksi, Evropska komisija je utvrdila da selektivno oslobađanje učesnika na tržištu plaćanja naknade za električnu energiju ili privilegovani tretman predstavljaju nedozvoljenu državnu pomoć koja narušava konkurenciju na tržištu.
****