Svinjsko meso će poskupeti sredinom septembra, to su loše vesti za srpske novčanike i nisu puko nagađanje, već upozorenje iz Privredne komore Srbije. Na porast uveliko visoke cene svinjetine utiče pojava afričke kuge, ali i to što je meso iz evropskog uvoza poskupelo za 40 odsto. Iz PKS upozorili su i da se očekuje rast cene drugih vrsta mesa, koje će se koristiti kao zamena za svinjetinu.

U Evropi je svinjsko meso skuplje i do 40 odsto, a trenutno su u Srbiji cene svinjetine i junetine gotovo jednake. Kilogram svinjskog buta u Srbiji trenutno košta od 800 do 1.200 dinara.

Svinje Foto:EPA-EFE/SASCHA STEINBACH

Sa druge strane, cena u otkupu svinje je oko 270-280 dinara, što je za 20-30 dinara više nego u ovo vreme prošle godine.

Suština je da kada svinje poskupljuju – poskupljuje i meso, ali kad svinje pojeftine, pojeftinjenja mesa nema.

Šta kaže PKS?

Bojan Stanić iz sektora za strateške analize PKS kaže da će oni koji se bave prodajom svinjetine „svakako imati u vidu ekonomsku moć stanovništva“.

„Cene će ići nagore, ali u razumnom nivou, imajući u vidu kontinuirani pad kupovne moći građana poslednjih šest meseci“, ispričao je Stanić za RTS.

Kako kaže, očekuje se da će rast cena svinjetine pogurati nagore i cene drugih vrsta mesa, jer će se koristiti kao zamena za svinjetinu.

Takođe, istakao je da se ne može očekivati pad trgovačkih marži kada je u pitanju svinjsko mesto – jer “ona može biti stvar pregovora samo kod osnovnih životnih namirnica”.

Stručnjaci zagbrinuti za kvalitet mesa i kupovnu moć građana

Na pitanje portala Nova.rs o poskupljenu svinjetine, Goran Papović iz Nacionalne organizacije potrošača pita – „a koje meso i kog kvaliteta“.

„Da li kvalitet mesa prati rast cene? Godinama ne, dakle neophodno je da PKS objasni koje meso (kog kvaliteta) poskupljuje“, ističe naš sagovornik.

Foto:Nova

Papović kaže da kvalitet mesa u Srbiji nije kontrolisan, ponavljajujći svoje ranije izjave da se Savet za bezbednost hrane, pri Ministarstvu poljoprivrede, koji bi trebalo da se bavi procenom rizika u oblasti bezbednosti hrane, osnovan u maju 2017. nije sastao pet godina.

Naš sagovornik strahuje da bi rast cene svinjetine mogao da podstakne rast i drugih cena mesa, navodeći da to meso neće imati ko da kupuje.

„Potrošači u Srbiji već godinama meso ne kupuju na kilo, već na šnicle, na grame. Ako meso poskupi, ne znam kako će potrošači moći da ga priušte jer i ovako ne može svako da priušti“, priča Papović.

PROČITAJTE JOŠ

Agoroekonomista Milan Prostran kaže za naš portal da je svinjsko meso već na tržištu dostiglo najviši nivo cena od kada se prati tržište.

„Cene su izuzetne velike. Najveći deo potrošača više ni ne jede najkavalitetnije vrste mesa – na but, kare, plećku. Uglavnom se odlučuju za niže kategorije“, kaže Prostran.

Milan Prostran Foto:N1

Dodaje da već neko vreme unazad, ljudi kupuju meso na grame.

Prostran navodi i da je pitanje ko će kupovati meso, kada do poskupljenja dođe.

„Zaista imam strah ko će kupovati. U marketima je meso dostiglo cenu koja do sada nije zabeležena. Posmatram ljude koji kupe 200,300 grama mesa. Više ne kupuju kilogram“, navodi Prostran.

Da stvar bude gora – problemi u proizvodnji svinjskog mesa u Srbiji pojavili su se i pre pojave afričke kuge. Naime, na početku 2023. godine u Srbiji smo imali oko 2.670.000 svinja, a to je za više od 200.000 manje nego 2022. godine.

BONUS VIDEO Da li će laboratorijsko pileće meso uskoro biti i na našim tanjirima?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare