Još samo nekoliko dana potrošači će struju i gas plaćati po istim cenama, jer već od prvog maja ovi energenti poskupljuju. Stoga smo izračunali koliko će iznositi majski računi nakon najavljenih poskupljenja. Iako deluje da budžeti potrošača neće mnogo da ispaštaju, činjenica je da ovo nije prvo, a ni poslednje poskupljenje energenata koje se sprema.
Od prvog maja, struja će za domaćinstva i male potrošače biti skuplja za osam odsto bez poreza, a sa porezom – oko 10 odsto.
Što se tiče struje, cena kilovat-časa u najjeftinoj, zelenoj zoni će koštati 2,084 dinara, a kilovat-čas “skuplje” struje u ovoj zoni biće 8,336. U nešto skupljoj zoni, plavoj, u kojoj se kilovati obračunavaju za građane koji premaše mesečnu potrošnju od 350 kilovat-časova, od prvog maja cena će biti 3,126 dinara, a “skuplja” struja u istoj zoni 12,504.
U poslednjoj, crvenoj zoni, cene se obračunavaju za one građane koji mesečno potroše više od 1.600 kilovat-časova. Tako će jeftinija tarifa iznositi 6,252 dinara, a skuplja 25,008.
Pored struje, poskupljuje i gas, čija će cena od prvog maja biti veća za 10 odsto.
Kako bismo proverili koliki će biti računi za struju nakon prvog maja, koristili smo EPS kalkulator. Računali smo da domaćinstvo koristi jednotarifno brojilo. Tako je do sada domaćinstvo koje je na mesečnom nivou trošilo 350 kilovat-časova plaćalo struju 4.012 dinara, s obzirom na to da je kilovat-sat u ovom obračunu koštao 6,636 dinara.
Sada, sa novim cenama, kilovat-čas sa jednotarifnim brojilom koštaće 10 odsto više, odnosno 7,296 dinara. Stoga, račun za domaćinstvo koje mesečno potroši 350 kilovat-sati iznosiće oko 4.300 dinara. To je ukupno poskupljenje od 7,18 odsto.
Razlog što račun neće biti 10, već pomenutih 7,18 odsto veći je taj što u končani iznos koji potrošači plaćaju ne ulazi samo cena utrošene električne energije, već i nekoliko drugih stavki čija je cena ostala nepromenjena. Tako u krajnji iznos ulaze obračunska snaga, koja u našem primeru odobrene snage od 2,3 košta 124,79 dinara, trošak garantovanog snabdevača od 145,22, naknada za povlašćene proizvođače koja se plaća 0,801 dinar po utrošenom kilovat-času, kao i naknada za unapređenje energetske efikasnosti koja se po jednom kilovat-satu plaća 0,015 dinara. Tu su akciza od 7,25 i PDV od 20 odsto. Na kraju, građani plaćaju i taksu za javni medijski servis od 299 dinara.
Kada su u pitanju računi za gas, oni građani koji su do sada trošili oko 650 kilovat-časova, do sada su, za samu potrošnju, plaćali 2.524 dinara mesečno. Sa povećanjem od 10 odsto, taj iznos će biti 2.776 dinara.
Druge stavke koje se plaćaju kroz račun za gas, poput distributerske razlike i korekcionog faktora, koštaju ukupno 175 dinara, što je krajnji iznos od 2.951 dinar.
Kada se na sve to doda PDV od 10 odsto, dobija se kranji iznos računa od 3.246 dinara.
Ovo je inače drugo po redu poskupljenje energenata od početka godine. Prvi januar je potrošačima doneo nove cene struje i gasa.
Pored ovog, do kraja godine potrošače očekuje po još jedno poskupljenje oba energenta.
Tako će prvog novembra struja poskupeti barem osam, a gas 10 odsto.
Inače, poskupljenje energenata došlo je kao rezultata dvogodišnjeg stendbaj aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF).
Drugim rečima, obaveza prema ovom aranžmanu je povećanje cena energenata.
BONUS VIDEO Milan Ćulibrk: Očekuju nas novi udari i nova poskupljenja