Foto: Shutterstock

Poreska uprava je od 1. maja, početka pune primene Zakona o fiskalizaciji, izvršila 760 kontrola evidentiranja prometa putem fiskalnog uređaja. U 143 objekta izrečena je mera zabrane obavljanja delatnosti i to u 138 objekata na 15 dana i u pet objekata na 90 dana.

Nema zaštićenih i tolerancije, kaže Nataša Arsić, načelnica odeljenja za strateške rizike u Poreskoj Upravi.

Arsićeva ističe da dužina zabrane rada zavisi od toga da li su prvi, drugi ili treći put uhvaćeni u prekršaju.

„Mislim da su oni kasno ušli u sam proces fiskalizacije, ali ovde nisu bile samo kontrole uvođenja fiskalnih uređaja u novi sistem već je bila i kontrola onih koji ne izdaju račune“, objašnjava načelnica odeljenja za strateške rizike u Poreskoj Upravi.

Prema njenim rečima sve kontrole koje se rade u Poreskoj upravi, ne samo evidentiranje prometa preko fiskalnih uređaja, nego i sve poreske kontrole se rade isključivo na bazi analize rizika i kriterijuma za izbor obveznika za kontrolu.

Dodaje da ti kriterijumi upućuju na delimično ili potpuno nepoštovanje propisa i u skladu sa tim se opredeljuju kontrole obveznika.

„Oko 131.000 poreskih obveznika je uzela subvencije a njih oko 113.500 je do sada povezano na sistem“, naglašava Arsićeva i poručuje da će pijačni prodavci do kraja godine biti u posebnom statusu.

„Uredba je promenjena u skladu sa njihovim zahtevima, do kraja godne su oslobođeni fiskalnih uređaja“, rekla je za RTS Nataša Arsić, načelnica odeljenja za strateške rizike u Poreskoj Upravi.

BONUS VIDEO – E-fiskalizacija: Kako QR kodom protiv sive ekonomije?

Pratite nas i na društvenim mrežama:
Facebook
Twitter
Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare