Foto: Edwin Remsberg / Zuma Press / Profimedia

Potražnja za ogrevom u čačanskom kraju je dosta slabija u odnosu na prošlu godinu, malo je porasla s padom temperature a i cene su u opadanju, kažu prodavci ogreva pijaci i stovarištima.

„Potražnja je u odnosu na prošlu godinu dosta slabija. Cena drva je sada sa 8.000 dinara pala na 7.500, na pijaci“, rekao je za Tanjug Dragoljub Nikolić, drvoseča i prodavac ogrevnog drveta na čačanskoj pijaci, koji dodaje da je za ovu godinu završio seču, jer se ne isplati ponovo ulaziti u šumu kada nema kupaca.

„Najviše se traže bukva i cer, ali slabo ko kupuje suva drva, većinom uzimaju sirova, jer računaju da će manje potrošiti. Ali se sa sirovim drvima ne mogu ogrejati. Sa suvim drvima se greje”, rekao je Nikolić.

Ni na stovarištima situacija nije u mnogo čemu različita. U ponudi se nalazi nekoliko sorti drveta, uglja domaćeg i pljevaljskog kao i peleta.

PROČITAJTE JOŠ

Cene su u opadanju, a potražnja, koja je manja u odnosu na prethodne godine, malo je porasla sa padom temperature.

„Poslednje tri, četiri zime su bile dosta tople, pa se sada faktički radi dopuna. Ljudi koji su kupovali po desetak metara drva, sada kupuju po pet. Većina je zadržala neku količinu, jednostavno nisu potrošili. Maltene, pola im je ostalo u odnosu na prethodne godine kada su zime bile prave”, kaže Miroslav Milošević, vlasnik stovarišta u Čačku i dodaje da je cena opala u poslednjih par godina i za nekoliko hiljada dinara.

„Cena za kubni metar drveta je 7.000 dinara, a usluga struganja i cepanja je 1.000 dinara, tako da je istrugan, iscepan i dovezen na adresu, kubik 8.000 dinara. Cena drva po kubiku je 1.000 dinara jefitnija u odnosu na prošlu godinu, a u odnosu na pretprošlu godinu skoro i 3.000. Što se tiče sortimenta drveta, cena je ista”, rekao je Milošević.

Najveću uštedu u odnosu na lane ostvariće oni koji svoje domaćinstvo greju na pelet jer je cena ovog ogrevnog derivata manja za oko 10.000 dinara po toni.

Foto: Slavica Panić/ Nova.rs

„Tona peleta košta 25.000 dinara, sa prevozom na adresu. Pelet je možda i njaviše pojeftinio od svog ogreva i jeftiniji je za 10.000 po toni, a možda i više”, kaže Milošević i dodaje da kod njega na stovarištu ali i na mestima sa kojih on nabavlja pelet nema nestašice ovog derivata.

BONUS VIDEO Novi udar na kućni budžet: Više cene daljinskog grejanja

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare