BIO4 kampus Foto:TANJUG/ VLADA REPUBLIKE SRBIJE/ ILUSTRACIJA

U Beogradu je danas počela izgradnja BIO4 kampusa, jedinstvenog multidisciplinarnog projekta koji će, kako se najavljuje, omogućiti Beogradu da postane jedan od prepoznatih bioekonomskih centara u Evropi.

Prve mašine i radnici su jutros već na lokaciji na kojoj će biti izgrađen objekat, preko puta Instituta „Torlak“, javlja reporter Tanjuga.

Radi se na uređenju terena, na ulazu u gradilište je, pored radnika, nekoliko malih bagera koji kopaju zemlju i kiperi za odvoz te zemlje.

Radovi će, kako je rečeno na gradilištu, zahtevati i uklanjanje postojećih starih objekata i dosta terena će biti nasuto šljakom i zemljom.

BIO4 kampus Foto:TANJUG/ VLADA REPUBLIKE SRBIJE/ ILUSTRACIJA

Sama gradnja objekata ovog tipa, odnosno istraživačkih centara među graditeljima se smatra veoma zahtevnim poslom.

Pripremni radovi na izgradnji objekta u okviru BIO4 kampusa koji će se prostirati na oko 30 hektara površine, počeli su 29. maja ove godine a svi radovi bi, kako je ranije najavljeno, trebalo da budu završeni 2026. godine.

Procenjena vrednost novog bioekonomskog haba je oko 450 milona evra, a iz kredita Razvojne banke Saveta Evrope obezbeđeno je 200 miliona evra.

Pročitajte još

Kako su ranije kazali u Ministarstvu nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, BIO4 kampus predstavlja spoj biomedicine, biotehnologije, bioinformatike i biodiverziteta i jedinstven je multidisciplinarni projekat u širem regionu a planirano je da se u njemu nalaze naučne institucije i fakulteti.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić istakao je juče da je taj projekat velika stvar za Srbiju.

Premijerka Ana Brnabić najavila je ranije da će u kampusu biti okupljeno 1.400 profesora, istraživača, 4.000 studenata, preko 1.000 doktora nauka i da će se tu nalaziti 300 najsofisticiranijih laboratorija.

BIO4 kampus Foto:TANJUG/ VLADA REPUBLIKE SRBIJE/ ILUSTRACIJA

Budući stanari BIO 4 kampusa su Biološki, Farmaceutski, Hemijski, Medicinski, Poljoprivredni, Tehničko-metalurški i Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, Naučno tehnološki park Beograd, kao i devet instituta – za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo, multidisciplinarna istraživanja, primenu nuklearne energije, medicinska istraživanja, za biološka istraživanja „Siniša Stanković“, za veštačku inteligenciju, za hemiju, tehnologiju, „Biosens“ i Institut za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“.

Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović kazala je da je ovo najveće ulaganje kao pojedinačan projekat u nauku u Srbiji ikada, i da je ovo i neka promena koncepta nauke u Srbiji.

BONUS VIDEO Svetski dan nauke: Park nauke u Šapcu najposećeniji u Srbiji

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare