Foto: Slavica Panić/Nova.rs

Plantaže jabuka u Srbiji, u najvećem delu one koje su bile pozicionirane na prostoru Vojvodine, prema rečima dr Aleksandra Leposavića iz Instituta za voćarstvo u Čačku, već su počele da se preoravaju, i spremaju za zasade drugog voća. S druge strane manji proizvođači, čije se plantaže nalaze uglavnom u Zapadnoj Srbiji, neće uspeti da prežive poskupljenje transporta jabuka do Rusije.

“Pojedine strane kompanije koje su imale daleko bolji pregled stanja na tržištu Rusije, značajno krče svoje plantaže jabuka. To je sumorna slika. Kada vidite voćnjake u punom rodnom kapacitetu, od kojih očekujete maksimalni prinos i pokrivene protivgradnom mrežom, kako počinju da se raskrčuju”, kaže Leposavić.

Aleksandar Leposavić – Foto Nova.rs

Iz Zapadne Srbije put Rusije poslednjih godina plasirana je najveća količina voća sa ovog područja. Čak 80 odsto jabuke završavalo je na tržištu Rusije. Izvoz još uvek nije stao. ali zbog rata u Ukrajini sada ide daljim putem, preko Poljske, što naše voće čini manje konkurentnim. 

Najveći problem će imati mali proizvođači jabuka koji nisu udruženi i koji nemaju hladnjače. Pad rublje će, takođe, negativno uticati na cene. Ako se u skorije vreme ne završi sukob, sigurno će biti negativnih posledica i gubitaka koje će osetiti domaći izvoznici jabuka. Poslednje jabuke iz Srbije su u Rusiju stigle preko Poljske.

PROČITAJTE JOŠ

“Srpski proizvođači su sa više od 80 odsto upućeni na tržište Rusije. Tako da sve ovo što se dešava, odnosno zaobilazni putevi koji poskupljuju, dovode do problema. Poljacima nije u interesu da dozvoljavaju transport i vidimo da svi uvode sankcije za Rusiju, i sve se to usložnjava. Poprilično komplikovana i nezvesna situacija”, objašnjava dr Aleksandar Leposavić iz Instituta za voćarstvo u Čačku.

Prošle godine izvoz jabuke iz Srbije u Rusiju iznosio je oko 106 miliona dolara, što je pad oko deset odsto u odnosu na 2020. godinu. Dalji pad izvoza znači da će domaći proizvođači morati da traže druga tržišta ili da odustanu od proizvodnje jabuka.

“Mislim da će ovaj problem koji je sada kulminirao, a inače traje poslednje tri godine, sigurno prvo osetiti manji proizvođači. Znači, preći će na neke druge voćne vrste, ako žele da dalje nastave posao sa tim. Mislim da u proizvodnji jabuka, mali proizvođači više nemaju nikakve šanse”, kaže Predrag Radovanović, proizvođač jabuka iz Čačka.

Kada su prekinute međunarodne finansijske transakcije sa Rusijom postalo je teško za naša preduzeća da rade. Čak ne smeju da rade ni preko trećih zemalja. Pokušaj kršenja i izvoz preko drugih zemalja moglo bi skupo da košta voćare i privrednike iz Srbije.

BONUS VIDEO: Protest poljoprivrednika iz okoline Kraljeva

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar