Foto: Printscreen

Beogradski Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove objavio je rani javni uvid za potrebe izrade Plana detaljne regulacije bloka između Bulevara despota Stefana, Milana Kašanina, Vladete Jerotića (nekadašnja Dalmatinska) i Botaničke bašte „Jevremovac“. Prema objavljenoj dokumentaciji, deo kuća će biti zamenjeno višespratnicama.

Kako se vidi iz objavljene dokumentacije, u jednom delu ovog bloka, odnosno na parcelama 2560, 2561, 2558 i delu parcele 2559/1, trenutno se nalaze ulični i dvorišni objekti „bez vrednosti sa stanovišta zaštite“.

Deo njih će zato biti zamenjen četvorospratnicama, u kojima će biti kombinovano stanovanje (na višim spratovima) – plus poslovni prostori u prizemlju, prenosi Nova ekonomija.

Takođe, najavljuje se i proširenje parcele na kojoj je predškolska ustanova „Skadarlija“, koja se takođe nalazi u ovom delu bloka.

Šta se sve nalazi u bloku koji je obuhvaćen planom i šta je se menja, a šta ostaje?

Blok, između Bulevara despota Stefana, Milana Kašanina, Vladete Jerotića (nekadašnja Dalmatinska) i Botaničke bašte „Jevremovac“ u Beogradu, za koji se izrađuje plan detaljne regulacije, kako se navodi, predstavlja jednu od središnjih urbanističkih tačaka centralne zone Beograda.

PROČITAJTE JOŠ

„S obzirom na poziciju i značaj u urbanom tkivu grada, postoji potreba da se usaglasi postojeća i planirana izgradnja, kako u visinskoj regulaciji, tako i u pogledu stilskih karakteristika objekata i atraktivnosti prostora, zaštite kulturno-istorijskog nasleđa, pešačkih prodora, vizura i sagledljivosti prostora, kako bi se zaokružila urbana transformacija navedenog bloka“, navodi se u elaboratu koji je stavlje na rani javni uvid.

Planom detaljne regulacije stvoriće se uslovi da se „dotrajali građevinski fond zameni novim“, uz povećanje bruto površine i smanjenje zauzetosti, te povećanje zelenih unutrablokovskih površina, objašnjava se u elaboratu.

„Na osnovu analize postojećeg stanja i Studije zaštite nepokretnih kulturnih dobara, kao i svih drugih relevantnih činjenica i zahteva korisnika prostora, dat je predlog planskog rešenja koji se najvećim delom oslanja na zatečeno stanje i kojim nisu predviđeni nikakvi radikalni zahvati, naročito u pogledu saobraćajne i ostale infrastrukture“.

U Studiji zaštite nepokretnih kulturnih dobara se navodi da je maksimalnu visinu novih objekata na ivičnoj regulaciji potrebno uskladiti sa pretežno dominantnom visinom u bloku, odnosno sa ugaonim objektom u Milana Kašanina 2 (Džordža Vašingtona 21a).

Foto: Printscreen

Navedeni objekat ima prizemlje, pet spratova i povučeni sprat. U skladu s tim, u ovoj zoni maksimalna spratnost objekata može da bude P+G+4+Ps.

Druga podcelina je zona M5.2 koja obuhvata parcele 2555, 2556 i 2557.

Na ovim parcelama, u Vladete Jerotića broj 9, 11 i 13 (bivša Dalmatinska) nalaze se objekti koji poseduju kulturno-istorijsku vrednost i sa stanovišta službe zaštite, objekti su kategorisani kao objekti od vrednosti koji se zadržavaju.

Dvorišni objekti, dvospratni i trospratni, su kategorisani kao objekti manjih vrednosti, a merama zaštite je predviđeno i njihovo očuvanje.

Svi navedeni objekti u ovoj zoni biće zadržani u postojećem stanju, a ovim planom je predviđeno njihovo vraćanje u prvobitno stanje (rekonstrukcija uličnih fasada objekata od vrednosti), tekuće održavanje svih objekata i uređenje slobodnih površina.

Foto: Printscreen

U bloku koji se obrađuje ovim planom nalazi se i predškolska ustanova „Skadarlija“ koja se nalazi na parcelama 2553/6 i 2562/1. Kompleks čine dva međusobno povezana objekta pozicionirana u dubini parcele, kao i ozelenjen prostor dvorišta sa dečijim igralištima.

U elaboratu se navodi da je prema planu generalne regulacije, predviđeno proširenje parcele predškolske ustanove prema jugu.

Na uglu Bulevara despota Stefana i Milana Kašanina, nalazi se najdominantniji objekat u bloku u kome su smešteni Urbanistički zavod Beograda i Zavod za izgradnju Beograda. Objekat ima prizemlje i šest spratova i obuhvata parcele 2553/1, 2553/7 i 2562/2.

Zgrada spada u jedan od najreprezentativnih primera arhitekture brutalizma u Srbiji i predstavlja upečatljiv i monumentalni urbani reper koji se uklapa u šire urbanističko okruženje.

Ovim planom nisu predviđene intervencije na objektu, niti povećanje njegove površine, osim tekućeg održavanja i uređenja slobodnih površina.

Rani javni uvid u ovaj plan obavlja se u zgradi Gradske uprave Grada Beograda od 23. septembra do 7. oktobra 2024. godine, svakog radnog dana od 9 do 18 časova.

BONUS VIDEO Parcela na Telepu koju su građani hteli da otkupe od grada prodata firmi koje je osnovana pre dve nedelje

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare