Jedan od uslova da biste otišli u penziju jeste da imate 65 godina. Međutim, postoje radnici koji se penzionišu i po 10 godina ranije. Naravno, reč je o radnicima koji su se bavili poslovima sa beneficiranim radnim stažom, poput policajaca ili čak balerina. Među ovim „povlašćenim“ zanimanjima ima i onih koja su dobro plaćena, poput pilota ili kontrolora leta.

U Srbiji, da bi ostvarili penziju, građani moraju da imaju minimum 15 godina radnog staža, ali istovremeno 65 godina života, odnosno za žene 63 godine i osam meseci. Međutim, postoje i oni građani koji će u penziju moći dosta ranije.

Beneficirani radi staž, odnosno zvanično – staž osiguranja sa uvećanim trajanjem, važi za zaposlene u određenim profesijama – policajce, vatrogsce, vojnike… Međutim, postoje i zanimanja za koje možda niko ne bi pretpostavio, poput baletskih igrača. Neka od zanimanja kod kojih radnici imaju pravo da im se na 12 meseci rada računa kao 18 meseci staža zapravo su dobro plaćena, neka i daleko više od proseka.

Rudari

Foto: Shutterstock

Prvi na spisku radnika koji imaju pravo na beneficirani radni staž su rudari. Kako je ovaj posao pozant kao težak, a potencijalno i opasan, to ni ne čudi. Od vrste posla, međutim, zavisi koliko je uvećanje staža. Recimo, kopači u rudnicima uglja koji rade u jami, obojenih metala i nematala, imaju pravo na najveći stepen uvećanja. Njima se 12 meseci računa kao da su radili 18. Po 16 meseci se računa rukovaocima mašinama, transporterima rude, higijeničarima…

PROČITAJTE JOŠ

Godinu dana rada će se računati kao 15 meseci magacionerima u jami, a kao 14 tehničaarima i inženjerima u jami, poslovođama, nadzornicima…

Pravo na beneficirani radni staž imaju i rudari koji se bave površinskom eksploatacijom u rudnicima bakra, boksita, lignita, u sušarama, proizvodnji kreča, kamenog uglja…

Što se tiče plata, rudari u Srbiji u proseku zarađuju oko 123.000 dinara mesečno.

Radnici u proizvodnji i preradi nafte

Dalje, na beneficirani radni staž imaju radnici koji rade na proizvodnji i preradi nafte. Spisak zanimanja iz ove struke je dugačak – od vođa smena, preko destilatera, pa do radnika u proizvodnji tečnog naftnog gasa. Svi oni imaju pravo na beneficirani radni staž od 14 meseci za 12 meseci rada. U ovom sektoru, prosečna plata, prema zvaničnim podacima Poreske uprave, iznosi oko 153.000 dinara.

Nafta Foto:Tanjug/AP Photo/Cedar Attanasio

Radnici u namenskoj industriji

Potom, na beneficirani radni staž imaju radnici namenske industrije. Konketno, 12 meseci se računa kao 15 za radnike na pakovanju i transportu, a kao 15 za ostale radnike.

Inače, prosečna plata u namenskoj industriji je oko 95.000 dinara, što je republički prosek.

Kontrolori leta

Foto:EPA/AHMAD YUSNI

Na beneficirani radni staž mogu da računaju i kontrolori leta, čije se zanimanje smatra jednim od najstresnijih. Njima se 12 meseci rada računa kao 16.

Kontrolori leta, inače, plaćeni su i više nego dobro.

Oni, naime, mogu da zarade od 200.000, pa i do 500.000 dinara.

Piloti

Tu su i piloti.

Konketno, piloti koji imaju bar 200 letova godišnje, nastavnici letenja, a i nastavnici padobranstva imaju pravo da im se 12 meseci rada računa kao 18. Prema zvaničnim podacima Republičkog zavoda za statistiku, plate pilota u Srbiji premašuju 200.000 dinara mesečno. Naravno, ovo može drastično da varira u zavisnosti od avio-kompanije, pa plata može ide i do 5.000 evra.

Mesari

Mesari su sledeći radnici koji imaju pravo na beneficirani radni staž. Naravno, ne svi. Zapravo, pravo na ovako obračunat staž imaju oni koji rade na preradi životinjskih leševa i otpadaka životinjskog porekla.

Njima se 12 meseci računa kao 14.

Vozači gradskog prevoza

gradski prevoz

Mnogi možda nisu znali da i vozači imaju pravo na beneficirani radni staž. Kada govorimo o gradskom prevozu, to se odnosi na vozače autobusa, trojelbusa i tramvaja. Njima se 12 meseci računa kao 15. Što se tiče njihovih plata, zvanični podaci ne postoje, ali prema pisanju beogradskih medija, ona može da ide i do 115.000 dinara, što je više od republičkog proseka.

Spremači umrlih

Kada su u pitanju pogrebne usluge, i tu ima radnika koji imaju pravo na beneficirani radni staž. To su spremači umrlih, kojima se 12 meseci rada računa kao 15. Inače, ovi radnici po pokojniku mogu da zarade i po 5.000 dinara, što znači da dnevnica može da ide i do 20.000 ili 25.000 dinara.

Radiolozi

Bolnica, skener
Foto: Shutterstock

Kada su u pitanju lekari, pravo na beneficirani radni staž imaju radioterapeuti i radiološki tehničari, kao i odgovorna lica za zaštitu od jonizujućeg zračenja. Njima se 12 meseci rada računa kao 15.

Plate lekara specijalista inače iznose nešto više od 130.000 dinara.

Što se tiče drugih grana medicine, pravo na beneficirani radni staž imaju svi radnici hitne pomoći koji izlaze na teren.

Vatrogasci

Požar u fabrici „Neven“ u Leskovcu, Foto: MUP

Na kraju, tu su i vatrogasci, čija se godina rada računa kao 14 meseci. Vatrogasci na aerodromu radiće još kraće, jer se njima računa 15 meseci za godinu dana. Što se njihovih plata tiče, one se kreću oko proseka, oko 90.000 dinara.

Ko još ima pravo na beneficirani radni staž?

Pravo na beneficirani radni staž imaju još i radnici MUP-a, BIA, VBA, ronioci, radnici u nuklearnim postrojenjima, pa i baletski igrači, gde se 12 meseci računa kao 18,  a plata im je oko 80.000.

Što se tiče toga kada oni mogu da se penzionišu, postoji nekoliko uslova. Primera radi, policajci mogu u penziju sa najmanje 55 godina života i 25 godina staža, od kojih je najmanje 15 godina efektivnog rada.

BONUS VIDEO Da li švajcarska formula o 13. penziji može da se primeni i u Srbiji?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare