Foto: Shutterstock

Danas kupci posežu čak i za skupljim proizvodom, verujući da je zbog cene kvalitetniji, i ne razmišljajući o tome da li je i koliko je bezbedan i zdrav. Mnogi od proizvoda, poput ubrusa koje koristimo u kuhinji uopšte nemaju dokaz da mogu biti upotrebljeni na tim površinama niti da su bezbedni pri dodiru s hranom ili vodom. Svetski trgovinski lanci u svojoj ponudi imaju samo proizvode koji su prošli stroge kontrole. Ako su to proizvodi koji dolaze u dodir s hranom, oni moraju imati IFS sertifikat.

Šta je IFS sertifikat i zašto je važan?

IFS (International Food Standard) je standard kvaliteta i bezbednosti hrane, koji je prihvatila Globalna incicijativa za bezbednost hrane (Global Food Safety Initiative) i koji je razvijen sa ciljem da proverava kompetentnost proizvođača hrane po pitanju njene bezbednosti i kvaliteta, omogućavajući pritom samim proizvođačima da uštede svoje vreme i novac.

Prema kodeksu trgovinskih lanaca, svi proizvođači ili trgovci brendiranom hranom moraju imati sertifikat IFS, koji im omogućava razne benefite, jer sam proces sertifikacije znači nadzor i korektivne mere.

Ko može da ispuni IFS standard?

Svaki IFS standard ima istu proceduru: protokol provere i spisak zahteva (tehnička ček-lista od oko oko 250 zahteva).

Koje zahteve proizvod mora da „prođe“?

Ček lista sadrži oko 250 zahteva, koji obrađuju pet osnovnih zadataka kao što su – odgovornost višeg menadžmenta, sistem upravljanja kvalitetom, upravljanje resursima, proces proizvodnje, merenje, analize i unapređenja. Kontrole su česte i proizvođač zato ne sme da „pokvari“ svoj proizvod.

Šta kad kupite neproveren proizvod?

Zamislite da mažete kremu na lice za osetljivu kožu, a da je niko pre toga nije testirao. Dobićete možda osip od nje i zapanjiti se što je to tako slobodno u prodaji. A sad zamislite da koristite proizvod koji niko nije testirao, ali ni vi nemate alergiju. Jednostavno, njegovi „otrovi“ se polako nakupljaju u vama i vi i ne primećujete koliko vam to šteti. I s vremenom kreću „misteriozne“ bolesti od nakupljenih toksina.

Upravo zato je važno da budete odgovorni prema sebi. Kao što ćete kupiti kremu od odgovornog proizvođača, tako treba da kupujete i proizvode poput ubrusa – jer oni su u dodiru s hranom i veoma je neophodno da budu bezbedni. Izuzetno je bitno da imate proizvod koji je neko prekontrolisao.

Ko u Srbiji ima IFS sertifikat?

Kad je reč o proizvodnji ubrusa, srpski proizvođač Perfeks je nosilac IFS sertifikata, što znači da njegovim ubrusima smete dodirivati hranu i kuhinjske površine. Oni neće ispustiti štetne materije, potpuno su bezbedni. Možete i dete obrisati tim ubrusima nakon što jede – neće mu ništa biti.

****