Profesor ekonomije u penziji Miodrag Zec rekao je, komentarišući najavljena poskupljenja, da je problem što to nije ništa neočekivano i što se političari igraju ne razmišljajući o dubokim posledicama.
„Svi su mislili da se to neće desiti, ovde ne važe nikakvi zakoni, nego Marfijev, ako nešto može poći po zlu, sigurno ce poći, a ako čovek to kaže rizikuje da ga proglase širiteljem panike. Ja rekoh i spasih svoju dušu. To se očekivalo i sad se čudimo odakle inflacija, ako emituješ novac bez pokrića moraš imati inflaciju. Kad rat dođe, ceo sistem se razara. Prosto, to su očekivane stvari, a mi se stalno iznenađujemo, dobro ajde mi, ali i Evropa, Rusija“, rekao je profesor.
Kaže da će najavljeno poskupljenje gasa od devet odsto građani osetiti i dodaje da se oseća poskupljenje i od jedan odsto, a ne od devet ili 50 odsto.
„Mogli smo da znamo da će se desiti. Vezano za struju, gas, uvek je neko drugi kriv, ne postoji ozbiljan pristup Vlade, koliko novca curi, počevši od pljačkaških tendera, zaposlenih 1.000 ljudi koji nikada nisu ušli u ta preduzeća, neko to treba da izuči, ja znam neke slučajeve, a imaju i kartice i automobil“, rekao je Zec i dodao:
„Ovo što je sada glavno pitanje, dešava se pregrupisavanje Evrope, ovo je ravno 1948. godini, posle Drugog svetskog rata, tada smo se u toj podeli našli sa zapadne strane. Možda je važnije gde si se rodio, nego šta si uradio, mesto rođenja vam daje šansu da ne budete siromašni. U Srbiji nije važno šta radiš, nego gde radiš. Pitanje je sada sa koje ćemo se strane zavese naći, mi tvrdimo da ćemo ostati između, a najviše stradaju oni između.“
„Mi idemo da imamo takav pristup, da smo posebni, a najčešće posebni stradaju. Ako živimo u društvu gde je politička lojalnost važnija od kompetencija, male su šanse da imamo racionalan sistem“, rekao je Zec.
Opširnije čitajte na N1.
BONUS VIDEO – Invazija inflacija – gosti Aleksandar Milošević i Mihailo Gajić
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Facebook
Twitter
Instagram