Foto: N1

Bankarski sektor Srbije, uključujući sve banke, pa i one čije su matične grupacije iz Ruske Federacije, visoko su likvidne i dobro kapitalizovane, pa građani mogu biti uvereni u stabilnost i sigurnost poslovanja banaka, kao i sigurnost svih štednih depozita, navedeno je u odgovoru Narodne banke Srbije na pitanje o efektima sankcija EU.

U Narodnoj banci Srbije (NBS) ističu da za sada ne vide mogućnost ispoljavanja direktnih efekata rusko-ukrajinske krize ni na poskupljenje kredita u Srbiji, a naročito ne očekuju da u kratkom roku može doći do povećanja kamatnih stopa na kredite po ovom osnovu.

„Banke čiji akcionari potiču iz Ruske Federacije imaju učešće u ukupnoj aktivi bankarskog sektora Srbije oko četiri odsto i osnovni izvor njihovog finansiranja su depoziti privrede i građana na domaćem tržištu, tako da u uslovima povećane konkurencije u bankarskom sektoru, ne treba očekivati da može doći do većeg rasta kamatnih stopa na kredite ni kod ovih banaka“, istakli su u NBS.

Dodaju, međutim, da se u slučaju produženog trajanja krize i promena u ekonomskim tokovima na međunarodnom robnom i finansijskom tržištu ne može isključiti mogućnost da Evropska centralna banka poveća restriktivnost svoje monetarne politike ranije nego što se očekivalo.

PROČITAJTE JOŠ

„Trenutno je o tome rano govoriti, jer se ne zna ni koliko će kriza u Ukrajini potrajati i kakvi će biti njeni ekonomski efekti. Domaća privreda i finansijski sistem su značajno otporniji u odnosu na neke prethodne krize, a kreditni rejting Srbije očuvan čak i tokom dve pandemijske godine, tako da ne treba očekivati veći rast kamatnih stopa, čak i ako bi Evropska centralna banka povećavala restriktivnost svoje monetarne politike“, poručili su iz NBS.

Naglasili su da neprekidno i u svim okolnostima pažljivo prate i analiziraju situaciju u finansijskom sektoru, kao i stanje na celokupnom domaćem i međunarodnom tržištu.

„Кao i do sada, Narodna banka Srbije ostaje odlučna da i u uslovima pojačane geopolitičke neizvesnosti preduzme sve potrebne mere u cilju očuvanja monetarne i finansijske stabilnosti, a time i makroekonomske stabilnosti u celini“, zaključuje NBS u odgovoru.

BONUS VIDEO: Gde nas vode novi kineski krediti

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar