Savamala, Milenijum tim, Millennium team
Foto: Nemanja Jovanović/Vesna Lalić/Nova.rs

Za osam godina srpska policija nije učinila ništa kako bi pronašla odgovorne za nelegalno rušenje u Savamali, a upravo Ministarstvu unutrašnjih poslova za to vreme kompanija Milenijum tim donirala je novac, robu i usluge u vrednosti od gotovo 270.000 evra. Upravo protiv te firme bliske SNS-u godinama se vode dva sudska postupka zbog rušenja u Savamali i to pred Privrednim sudom, a policija do danas nije bila sposobna ili nije htela da utvrdi čija su lica bila ispod fantomki i čije su se mašine nalazile na licu mesta.

Došli smo do toga da u Srbiji više nije neobično da najviše državne organe, na ovaj ili onaj način, finansiraju privatne kompanije. Tako je otkriveno da je od 2018. do 2024. Milenijum tim donirao 31.409.363 dinara ili oko 270.000 evra Ministarstvu unutrašnjih poslova.

Prema zvaničnim podacima, koje je dobio advokat Ivan Ninić, ta kompanija je platila 1.550.000 dinara za opremu policijskim službenicima, izdvojila 24.557.975 dinara za izgradnju balon hale, a uplatila je i 2.303.308 dinara za odeću i obuću policajaca.

Takođe, još jednom je donirala 2.310.120 dinara za “obućnu opremu” policijskih službenika i 5.880 evra za dva kontejnera.

Samo po sebi je neverovatno da policija prima novac za opremu od privatnika, a još je neverovatnije kada milione uzima od kompanije koja bi trebalo da je pod istragom i to u slučaju rušenja u Savamali.

Suštinski policija nije utvrdila (nije želela da utvrdi) šta se desilo u izbornoj noći 2016, kada su osobe sa fantomkama bagerima rušule u Savamali. Ni MUP ni Više javno tužilaštvo nisu otkrili kako je došlo do “suspenzije” države u tom delu grada, kada su nepoznati muškarci građanima koje su tu zatekli ograničavali kretanje, vezivali ih, a policija nije odgovarala na pozive građana.

Upravo Milenijum tim dovođen je u vezu sa rušenjem te noći, ali je ta kompanija demantovala da je učestvovala u tim događajima.

Osuđujuća presuda

Ipak, izvesno je da je učestvovala u rušenju objekata koji su “preživeli” fantome. Zbog toga je u prvoj prvostepenoj presudi i osuđena pred Privrednim sudom, a po tužbi vlasnika porušenih objekata zbog smetanja državnine.

Kako je tada objavila N1, tužilaštvo ni posle skoro godinu dana nije utvrdilo ko je u izbornoj noći rušio u Hercegovačkoj ulici, ali je zato poznato da je u avgustu i septembru usledilo „raščišćavanje terena“ u izvođenju firme „Milenijum tim“. Tada su srušena tri objekta, koja su „pukim čudom preživela“ aprilsko rušenje. One koji su ih srušilli, Privredni sud je proglasio krivim.

Foto:Filip Krainčanić/Nova.rs

Krik je objavio da je presuda protiv „Milenijum tima“ doneta zato što je u avgustu i septembru 2016, nekoliko meseci nakon fantomskog upada, bespravno porušio tri preostala objekta u vlasništvu firme, „Transport peroni“.

Ta presuda je poništena, išlo se na novo suđenje, i njemu je krivom proglašena samo država. Sada se pred Apelacionim sudom odvijaju najmanje dva suđenja na kojem su na listama tuženih i Milenijum tim.

Prvo rušenje

Kako je Nova.rs pisala, poslednja prvostepena presuda doneta je 21. avgusta ove godine. U njoj je između ostalog pisalo da je rušenje u Savamali zapravo počelo još 2014. Kako je pred sudom svedočio zakonski zastupnik kompanije „Iskra“ Vladimir Miljević, firmu je kupio kada je bila u stečaju, sa sve parcelama 450 i 460, koje će kasnije biti mete upada. Na prvoj je zemljište izdavano restoranima i za magacin, a na njemu je bila i upravna zgrada „Iskre“; na drugoj se nalazila kolska vaga za merenje ogreva, a ostatak zemljišta izdavan je za potrebe parkiranja autobusa.

Miljević svedoči da je pomenute 2014. godine „došlo do nasrtaja na imovinu „Iskre“, kada je porušena ograda oko parcele 460, a „Milenijum tim“ i Beograd na vodi je parcelu „zauzeo“. Potom je porušena ograda i na parceli 450. Policija je tada obavila uviđaj, pokrenut je i postupak za smetanje poseda koji je stigao i do suda. Miljević je tada angažovao obezbeđenje. Na tome se, privremeno, sve i završilo.

Između ta dva upada, desilo se ono što nazivamo slučaj Savamala.

BONUS VIDEO Rušenje u Savamali: Osam godina od akcije kompletnih idiota

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare