Foto:Filip Krainčanić/Nova.rs

Malo je verovatno da će Srbija preuzeti deo akcija ili čitav paket vlasništva ruskog Gaspromnjefta u naftnoj kompaniji NIS, ocenio je Nenad Gujaničić, glavni broker brokerske kuće "Momentum". On je istakao da je NIS oduvek bio potcenjen na Beogradskoj berzi, ali je procenio da bi ta kompanija u eventualnoj preprodaji na tržištu mogla da vredi između dve i 2,2 milijarde evra.

Gujaničić je rekao da će se teško desiti da se takav aranžman ruske strane i države Srbije realizuje, a kao razlog vidi što NIS „sam po sebi nije obična kompanija“.

„NIS je mnogo jača ‘karta’ za rusku stranu, preko koje se ostvaruje veliki energetski i svaki drugi uticaj, i stoga je teško očekivati da će se odreći takve pozicije“, izjavio je Gujaničić.

Što se tiče vrednovanja kompanije, Gujaničić je ocenio da je NIS oduvek bio potcenjen na Beogradskoj berzi.

„To je u velikoj meri posledica slabo razvijenog i urušenog tržišta, ali i činjenice da većinski vlasnik Gaspromnjeft i država kao najveći manjinski akcionar nisu mnogo uradili da se pobrinu da akcije vrede više. Tako smo došli do paradoksa da kompanija posle više od 10 godina od privatizacije vredi slično kao i u momentu privatizacije, kada je za 51 odsto akcija plaćeno 400 miliona evra“, rekao je Gujaničić.

On je naveo da je vrednost akcija NIS pala za oko 20 odsto od početka rata u Ukrajini.

„Kompanija NIS, gledano kroz cenu njenog kapitala na Beogradskoj berzi, trenutno vredi oko 680 miliona evra“, izjavio je Gujaničić.

Prema njegovim rečima, NIS je lane zabeležio najveći profit od 2018. godine, u visini od oko 180 miliona evra.

„U slučaju eventualne preprodaje kompanije, jasno je da bi cena bila mnogo viša od aktuelne. Verovatno bi se kretala oko nivoa knjigovodstvene vrednosti kompanije od oko 2,2 milijarde evra“, naveo je Gujaničić.

On je dodao je da pokazatelj EV/EBITDA, uzet konzervativno, u rasponu sedam do osam puta, ukazuje da bi vrednost NIS trebalo da se kreće između 1,7 i 1,9 milijardi evra, ali i da bi u konačnu cenu za potencijalnog kupca trebalo uračunati i premiju, usled činjenice da naftne kompanije sada imaju izuzetno povoljne poslovne prilike i da nema mnogo kompanija ove vrste koje se nude na prodaju.

Na taj način bi došli do nivoa od dve do 2,2 milijarde evra za 100 odsto akcija, izjavio je Gujaničić.

Bonus video – „Domaćinska ekonomija“ VS globalna kriza – gosti Goran Radosavljević i Dejan Gavrilović

Pratite nas i na društvenim mrežama:
Facebook

Twitter
Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare