Konačno bi trebalo da počne izgradnja Univerzitetske dečje klinike Tiršova 2, pošto je nakon više odlaganja najzad završen tender za izbor izvođača radova i to po ceni koja je za čak 23 miliona evra veća od predviđene. Bolnicu će graditi konzorcijum od 10 firmi koje predvodi čuveni “W.D. Concord West” glavnog državnog graditelja Željka Drčelića. Među izvođačima je još nekoliko preduzeća čiji su se vlasnici u više navrata našli u centru pažnje javnosti, što zbog optužbi, što zbog veza sa kriminalnim miljeom.
Ministarstvo za javna ulaganja saopštilo je juče da je dodelilo ugovor za gradnju bolnice, a na osnovu tendera raspisanog još jula prošle godine. Država je tada procenila vrednost radova na 95 miliona evra bez PDV, dok je konzorcijum u otvorenom postupku javne nabavke tražio 128 milona evra bez PDV-a, što bi uz PDV izašlo na 153,6 miliona evra.
Ponuda je ocenjena kao neprihvatljiva, ali je u postupku pregovaranja, ponuđač spustio cenu na 118 milona evra bez PDV-a, odnosno 141,6 mil evra sa PDV-om, što je država prihvatila. Uprkos „popuštanju“ to je i dalje previsoka cena, imajući u vidu da je za čak 23 miliona evra veća od onog što je država procenila neposredno pre raspisivanja tendera.
Iako je reč o veoma vrednom poslu, na ovaj tender javio se samo jedan ponuđač. Reč je o konzorcijumu koji čini 10 firmi i to “SMB Gradnja”, “W.D. Concord West”, “Telegroup”, “MPP Jedinstvo ad Sevojno”, “A.R.J Technology”, “DBS”, “Elektrozapad”, “Ipon Sistem”, “Premer Savković” i “PP Inženjering Stojanović”.
Svakako najpoznatiji član konzorcijuma je kompanija “W.D. Concord West” koja je u većinskom vlasništvu Željka Drčelića, biznismena čije firme godinama dobijaju od države poslove na ključnim infrastrukturnim projektima. “W.D. Concord West” se predstavlja kao jedna od ključnih građevinskih kompanija u Srbiji. Grade bukvano sve od obdaništa do stadiona i aerodroma.
Radili su na Sportskom centru „Radnički“ u Beogradu, Naučno-tehnološkom parku Niš, Institutu za kardiovaskularne bolesti „Dedinje 2“, delovima Kliničko-bolničkog centra Zemun, kao i na nizu predškolskih i školskih objekata širom Srbije.
Drčelićeva firma je gradila gradski bazen na Ubu, stadion u Zaječaru, delove graničnog prelaza Gostun, deo beogradskog aerodroma „Nikola Tesla“ i aerodromsku zgradu „Konstatnin Veliki“ u Nišu, a angažovana je i na skupocenoj rekonstrukciji zgrade u koju će biti smešten Muzej grada Beograda.
Uspešno posluju i ćerke firme Konkorda, pa je tako jedna od njih samo u jednom danu dobila čak 10 poslova.
U konzorcijumu je i “A.R.J Technology”, firma koja se bavi gradnjom stambenih i nestambenih objekata. U periodu od tri godine dobila je oko 30 poslova od države. Preduzeće je u većinskom vlasništvu Tamare Kovačević, supruge poznatog novosadskog kriminalca i osuđenog narko-dilera Gorana Kovačevića Goranca.
U većini slučajeva kada je dobijala poslove od države, firma je bila u konzorcijumu s drugim preduzećima, a radili su za “Beogradske elektrane”, Osnovnu školu “Desanka Maksimović”, Gradsku uprave za imovinu i imovinsko-pravne poslove, Predškolsku ustanovu “Boško Buha”, Toplanu iz Niša, kao i za Novosadske toplane. U Prokuplju su radili na rekonstrukciji Doma zdravlja u Prokuplju, čija je vrednost tada bila, nešto manja od tri godišnja budžeta tog grada.
Goran Kovačević Goranac široj javnosti postao je poznat nakon što je septembra 2021. godine ranjen u Cankarevoj ulici u Novom Sadu, kada je ubijen njegov telohranitelj, inače MMA borac Uroš Stefanović. On je i pre ovog događaja bio poznat policiji, a sumnjičio se da je sa četiri osobe 2017. prebio i oteo muškarca. Optuženi su na suđenju izjavili su da se ne osećaju krivim jer su izveli „građansko hapšenje“.
Goranac je bio vođa klana koji se bavio proizvodnjom i dilovanjem skanka u Vojvodini, a uhapšen je 2010. zajedno sa pripadnicima klana, nakon što ih je Bezbednosno-informativna agencija pratila godinu dana.
Najveći broj članova klana priznao je dela, a postali su prva kriminalna grupa koja je sa tužilaštvom sklopila sporazum koji je podrazumevao oduzimanje imovine i odlazak u zatvor. Goranac je 2012. osuđen na sedam i po godina zatvorske kazne.
Za “SMB gradnju” iz Subotice, firmu za izvođenje građevinskih radova, čulo se u široj javnosti 2011. godine, kada se njen vlasnik Predrag Petričević sumnjičio da je utajio porez i prao novac. Pojavila se bila i informacija da je uhapšen, što je on tada demantovao, ali je priznao da se ispituje poslovanje njegove firme.
Petričević je tada bio poznat kao čovek čija je firma gradila “Srpsku kuću fudbala”, a u FK Partizan je bio predsednik Nadzornog odbora. Naravno, demantovao je tada da problemi koje ima u poslovanju imaju veze sa gradnjom objekta FSS u Staroj Pazovi.
“Nema, naravno, nikakve veze sa kućom fudbala, posebno ne sa Partizanom. Reč je o običnoj raspravi o porezu koja je trajala petnaestak minuta” rekao je tada vlasnik “SMB Gradnje”.
Od tada ga nije bilo mnogo u javnosti. Jedno od retkih pojavljivanja je bilo u februaru 2023. godine kada je njegova kompanija sa gradom Suboticom potpisala ugovor o radovima na unutrašnjosti zgrade Narodnog pozorišta u tom gradu.
Ostale kompanije nisu toliko poznate u široj javnosti, ali je deo njih već sarađivao sa kompanijom “W.D. Concord West” ili je povezana sa jednom od tri kompanije.
Tako je “MPP Jedinstvo ad Sevojno”, akcionarsko društvo, osnovano 1991. godine za izradu i montažu termo i hidro izolacija, u kome pojedinačno najviše akcija ima Mića Mićić, i to 25 odsto. U Nadzornom odboru ove firme sedi Predrag Petričević, vlasnik “SMB Gradnje”.
Firme DBS, “Elektrozapad” i “Premer Savković” učestvuju uz “W.D. Concord west” u izgradnji podzemne garaže u Skrelićevoj ulici u Beogradu, dok “Telegroup”, “Elektrozapad” i “Premer Savković” uz Drčelićevu kompaniju bile u grupi od osam firmi, koja je dobila posao rekonstrukcije i izgradnje nove zgrade niškog aerodroma.
Inače, gradnja Tiršove 2 bila je, kako su mediji pisali i „izgovor“ Zoranu Radojičiću da bude kandidat za gradonačelnika Srpske napredne stranke na izborima 2018. On je početkom te godine uveravao javnost da će klinika biti završena u narednih četiri-pet godina, a do danas nije ni započeta.
„Nećete verovati, 99 odsto ljudi mi se podsmevalo, jer su ‘Tiršovu dva’ pokušavali da izgrade moji prethodnici već pet decenija. Od svih, najdraža priča mi je o ‘Tiršovoj dva’ i kada sam sa Aleksandrom Vučićem razgovarao o tome da budem prvi na listi, odmah smo se dogovorili da ćemo taj projekat završiti“, govorio je Radojičić te 2018. godine.
Međutim, Radojičić je s mesta gradonačelnika otišao, a projekat „najbliži njegovom srcu“ nije ni počeo da se gradi.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare