Foto: Shutterstock

Primena Zakona o fiskalizaciji odložena je do 30. aprila 2022. godine. To znači da obveznici fiskalizacije moraju najkasnije od 1. maja da evidentiraju promet na malo preko elektronskog fiskalnog uređaja, inače im prete značajne novčane kazne.

Kaznom od 300.000 do dva miliona dinara kazniće se za prekršaj pravno lice – obveznik fiskalizacije ako ne evidentira preko elektronskog fiskalnog uređaja svaki pojedinačno ostvareni promet na malo, uključujući i primljene avanse za budući promet na malo, navodi Biznis.rs. 

Ista kazna je predviđena ako obveznik fiskalizacije od 1. maja ne izda fiskalni račun i ako on ne sadrži obavezne propisane podatke ili su neispravni podaci od značaja za visinu poreske obaveze. To podrazumeva da u trenutku prometa mora da izda fiskalni račun korišćenjem elektronskog fiskalnog uređaja.

Predsednica udruženja „Računovodstvena komora Srbije“ Snežana Mitrović ističe da propisana kazna podrazumeva i prekršaj ako se u svakom poslovnom prostoru i poslovnoj prostoriji kojima se dodeljuje jedinstvena oznaka ne obezbedi nesmetan rad najmanje jednog elektronskog fiskalnog uređaja.

Poreski obveznik dužan je da izda račun koji nije fiskalizovan u momentu prometa na malo i biće kažnjen i ako ne dostavlja podatke o izdatim fiskalnim računima Poreskoj upravi putem stalne internet veze u realnom vremenu.

„Moramo podsetiti da smo iz Računovodstvene komore Srbije u saradnji sa drugim poslovnim udruženjima, tražili od Ministarstva finansija da se odloži rok primene Zakona o fiksalizaciji do 31.12.2022. godine. Razlozi su, što sada nije, kao što je bilo u skladu sa ranijim odrebama u podzakoskom aktu, propisana obaveza da se u maloprodajnom objektu, mora obezbediti računovodstvena isprava odnosno dnevni izveštaj o izvršenom prometu na malo sa specifikacijom naplaćenih sredstava za prodatu robu“, kaže Mitrović.

Kazne za nepoštovanje propisa

Za prekršaje će se, pored pravnog lica, kazniti i odgovorno lice u pravnom licu obvezniku fiskalizacije, i to novčanom kaznom od 20.000 do 150.000 dinara. Za navedene prekršaje kazniće se preduzetnik – obveznik fiskalizacije novčanom kaznom od 50.000 do 500.000 dinara.

Takođe, odgovornost ima i fizičko lice koje je obveznik poreza na prihode od samostalne delatnosti, a koje nije preduzetnik. Ako napravi pomenute prekršaje biće kažnjeno novčanom kaznom od 20.000 do 150.000 dinara.

Zašto su važni dnevni izveštaji?

Dnevni izveštaj je važan za sve obveznike fiskalizacije koji vode poslovne knjige u skladu sa Zakonom o računovodstvu, gde su dužni da na osnovu validne računovodstvene isprave, overene od ovlašćenog lica, evidentiraju razduženje prodate robe u maloprodajnom objektu.

Takođe su dužni, ako su obveznici u sistemu PDV-a, da u skladu sa Zakonom o PDV i Pravilnikom o PDV evidencijama evidentiraju obavezu za PDV za prodatu robu u prometu na malo, oporezovanu propisanim stopama.

Dnevni izveštaj je neophodan za poređenje podataka koji se u njemu kreiraju na kraju radnog dana, za prodatu robu u maloprodajnom objektu, i podataka koji su u internet prenosu evidentirani u Poreskoj upravi u sistemu za upravljanje fiskalizacijom.

Naša sagovornica navodi da je ova isprava važna i kod smenskog rada kao primopredaja naplaćenih sredstava do momenta smenjivanja zaposlenih koji koriste elektronski fiskalni uređaj. Pored dnevnog izveštaja, u ESIR (elektronski uređaj) je neophodno omogućiti formiranje i štampanje periodičnog izveštaja o izvršenom prometu na malo. Svi ti navedeni izveštaji važni su i za poreski postupak koji se vrši za ostvaren promet robe na malo prodate krajnjim fizičkim licima.

“Naš savet računovođama je da preporuče svojim komitentima koji vrše promet na malo i za koje vode poslovne knjige da obavezno odaberu dobavljača za elektronski fiskalni uređaj (ESIR) koji ima u programu uređeno da se može formirati i štampati dnevni izveštaj o izvršenom prometu na malo sa specifikacijom naplaćenih sredstava i sa razdvojenim iznosom prometa koji je oporezovan opštom stopom od 20 odsto za PDV i posebnom stopom od 10 procenata za PDV, kao i mogućnost formiranja periodičnog izveštaja”, objašnjava Mitrović.

Ona dodaje da dnevni izveštaj, kao važna računovodstvena isprava u skladu sa zakonom, mora biti overen od ovlašćenog lica.

Kod obveznika fiskalizacije koji porez plaćaju na osnovu paušalno utvrđenog prihoda važan je takođe iznos prodate robe na malo, evidentiran u dnevnom izveštaju sa iznosom naplaćenih sredstava naplate za prodatu robu, jer se podatak evidentira u obrascu KPO.

„Smatramo da je reforma važna i da je treba podržati ali ova reforma mora biti primerena svim trenutnim okolnostima koje su otežavajuće u radu poreskih obveznika u Srbiji. Trebalo bi uvesti obavezujući dnevni izveštaj o izvršenom prometu na malo, kao što je bio propisan i u ranijem periodu u podzakonkom aktu, koji je definisao pravila evidentiranja prometa preko fiskalne kase. Zbog svega navedenog smatramo da treba odložiti primenu Zakona o fiskalizaciji najkasnije do kraja ove godine”, zaključuje predsednica udruženja “Računovodstvena komora Srbije“, Snežana Mitrović.

Bonus video: Prodavci nezadovoljni_ Fiskalizacija će ubiti duh pijace

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar