Dok je za stan u Beogradu na vodi neko platio 1,38 miliona evra, širom Srbije kuće i stanovi mogu se kupiti za 10.000 evra - i to ne samo mali ili, kako se to naznači u oglasu, sa "potrebom renoviranja". Za sumu koja u nekim beogradskim opštinama nije dovoljna ni za kupovinu garažnog mesta, u Vojvodini se može kupiti kuća sa okućnicom, a u Boru, Vršcu, Prokuplju i drugim gradovima, ta suma dovoljna je i za stan od 60 kvadrata. Štaviše, na portalu 4zida.rs pronašli su čak 170 nekretnina koje se "uklapaju" u cenu od 10.000 evra.
Kada smo nedavno analizirali da li beogradskom tržištu nekretnina preti „pucanje balona“, naš sagovornik, profesor Ekonomskog fakulteta i konsultant za razvoj nekretnina u kompaniji EU Build Slobodan Aćimović rekao je da je u manjim gradovima za 10.000 evra moguće kupiti stan od 60 kvadrata.
Neki čitaoci su to shvatili kao metaforu, a neki su tražili da proverimo da li je tako nešto zaista moguće.
Zahvaljujući Republičkom geodetskom zavodu i njihovom „Izveštaju sa tržišta nepokretnosti za prvu polovinu 2020. godine“, možemo da potvrdimo ne samo da je prof. Aćimović bio u pravu, već i da bi u nekim gradovima i opštinama stan od 60 kvadrata mogli da kupite i za manje novca.
Računica kaže da kvadrat stana od 60 kvadrata plaćenog 10.000 evra vredi 167 evra.
Za taj novac čak može da se kupi i kvadrat u novogradnji – u niškoj opštini Pantelej, gde je cena takvog kvadrata bila 157 evra, i u Ćupriji, gde je bila viša za simboličnih evro (158 evra po kvadratu).
Daleko je veći izbor kuća i stanova u „starogradnji“, pa se tako za 10.000 evra možete skućiti i u Boru, Vršcu, Zrenjaninu, Prokuplju ili Požarevcu.
„Na sajtu 4zida.rs nalazi se preko 170 nekretnina čija je cena manja od 10 000 evra i to 13 stanova i preko 160 kuća.
Kod stanova sa ovako niskom cenom, obično je reč o garsonjerama u manjim gradovima, konkretno u Jagodini, Paraćinu, Ubu, ali je trenutno oglašena i jedna garsonjera u Beogradu – garsonjera ima 17m2, nalazi se u opštini Rakovica, a cena joj je snižena jer je u pitanju suteren“, kaže za Nova.rs Jasmina Gavrilov Dražić.
Interesantno je da je najkuplji kvadrat u Srbiji tokom ove godine prodat u Beogradu na vodi, i to za 9.124 evra, odnosno za nešto manje koliko se traži za pomenutu rakovičku garsonjeru.
Naša sagovornica dodaje da je ponuda kuća čija je cena 10 000 evra i manja prilično šarenolika.
„Najveći broj ovakvih nekretnina nalazi se u Vojvodini, konkretno u Banatu, u okolini Zrenjanina, Žitišta i Sečnja.
Tako se za 10 000 evra, ali i manje, mogu kupiti kuće koje imaju čak i 100-150 kvadratnih metara, a često ove kuće imaju i pripadajuće dvorište ili baštu ili neke dodatne objekte u okviru domaćinstva. Ovde se najčešće radi o nekretninama koje su ljudi dobili u nasledstvo, ili su odlučili da se iz sela presele u grad.
Većini nekretnina je potreban neki vid ulaganja, pogotovo ako je reč o starijim kućama u koje se duži period nije živelo, ali ako uzmemo u obzir da se mnoge od njih prodaju i za manje od 10 000 evra, vidimo da ovakve ponude mogu predstavljati dobar izbor za sve one koji razmišljaju o nekoj vrsti vikendice ili begu iz grada“, kaže Jasmina Gavrilov Dražić za Nova.rs.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare