Foto: Shutterstock

Nema sumnje da će gas koji će ubuduće plaćati građani Srbije biti skuplji, čak iako ga od Rusije dobijemo po "prijateljskoj" ceni ili u Srbiju stigne preko Mađarske, saglasni su Željko Marković, stručnjak za energetiku kompanije Dilojt i novinar lista ''Danas'' Gojko Vlaović. Dodaju da je problem što je naš standard nizak pa će se svako poskupljenje jako osetiti, ali i uticati na poskupljenje struje, prehrambenih proizvoda...

Marković napominje da je pravo pitanje po kojoj ceni ćemo ugovoriti gas za sledeću sezonu, jer cene gasa na tržišti nikako više nisu iste, a prema trenutnim Srbija godišnje uveze gas u vrednosti od oko tri milijarde dolara.

Upitan da li ovaj energent možemo da dobijemo po povlašćenoj ceni na osnovu prijateljskih veza sa Rusijom, Marković objašnjava da „pouzdan partner“ ili „prijatelj“ u biznisu znači rabat pet do deset odsto.

„Ako dobijete fantastičnu cenu znači da iza stoji nešto što ste platili, a što nije novac. Pretpostavljam da će cena biti niža od trenutnih cena na tržištu, jer se dogovara dugoročno“, dodaje Marković.

Novinar Danasa Gojko Vlaović veruje da će Srbija od Gasproma dobiti gas po povoljnijoj ceni nego neke druge evropske države, ali da je problem što će i ta cena biti previsoka, pa će Srbijagas morati da digne cene za maloprodaju.

On podseća da ugovor koji trenutno imamo sa Gaspromom ističe sredinom ove godine, a da smo prema njemu 1.000 metara kubnih gasa plaćali 270 dolara. Međutim, zbog krize u elektro-energetskom sistemu ove zime morali smo da kupujemo dodatne količine gasa, a njegova cena je bila oko 800 dolara za 1.000 kubika, kaže Vlaović pozivajući se na izjavu direktora Srbijagasa Dušana Bajatovića.

Opširnije čitajte na N1.

BONUS VIDEO – Ide gas, ali dokle? – gosti Jelica Putniković i Aleksandar Kovačević

Pratite nas i na društvenim mrežama:
Facebook
Twitter
Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar