Firma CPM consulting, čiji je vlasnik bivši istaknuti funkcioner SPS i član SNS-a Branislav Ivković, angažovana je na jednom od najvećih projekata u Beogradu - izgradnji novog savskog mosta. Ovo je međutim samo jedan od milionski vrednih poslova koje je dobila firma Ivkovića. Angažovana je i za nadzor nad izvođenjem radova na izgradnji tunela u Beogradu, radila je na idejnim projektima za potrebe Termoelektrane Nikola Tesla, na topionici bakra Ziđin, a u nekoliko navrata dobila je poslove i od preduzeća “Vojvodinašume”.
Branislava Ivkovića već dugo nema u dnevnoj politici. Ipak, kao i mnogi drugi političari koji su bili aktuelni devedesetih, priklonio se Srpskoj naprednoj stranci, iako je bio član SPS-a.
Nema sumnje da mu je članstvo u stranci donelo mesto u Savetu Arhitektonskog fakulteta, na koje ga je izabrala Vlada po drugi put u oktobru prošle godine.
Punom parom međutim radi i njegova firma CPM Consulting, čija je osnovna delatnost, kako se navodi na sajtu Agencije za privredne registre, konsultantske aktivnosti u vezi sa poslovanjem i ostalim upravljanjem.
Tako je njegovo preduzeće dobilo posao na jednom od najvećih beogradskih projekata izgradnji novog savskog mosta, što će građane ukupno koštati oko 94 miliona evra. Deo novca otići će i firmi Ivkovića. Ona je u konzorcijumu sa firmom Louis Berger dobila posao “FIDIK inženjer i nadzor nad izvođenjem radova na izgradnji novog mosta preko Save na mestu Starog savskog mosta”. Ugovor je vredan 171.081.004 dinara sa PDV-om ili oko 1,4 miliona evra.
Još vredniji posao u konzorcijumu sa istom firmom i dobila je od Direkcije za građevinsko zemljište i izgradnju grada Beograda. Reč je o nadzoru nad izvođenjem radova za “tunelsku vezu od ulica Karađorđeve do Dunavske padine”, koji je vredan 379.951.740 dinara ili oko 3,2 miliona evra.
Pripremni radovi na izgradnji tunela su več počeli, a isto je bilo planirano i za Stari savski most. Ipak, most su blokirali građani koji su protiv rušenja i izgradnje novog mosta.
U poslednje dve godine firmu CPM Consulting u više navrata angažovalo je i Javno preduzeće “Vojvodina šume”. Tako je u konzrocijumu sa još dve firme dobila posao na izradi projektno tehničke dokumentacije za rekonstrukciju lovačke kuće vredan oko dva miliona evra. Isto preduzeće angažovalo ju je kao deo grupe ponuđača na izradi projektne dokumentacije za potrebe ŠG “Banat” Pančevo, a cena posla je oko 4,1 milion dinara.
Ipak, neke poslove nisu dobili preko tendera ili se bar sada ne mogu videti na Portalu javnih nabavki. Tako se na sajtu Ivkovićeve firme vidi da je po ugovoru sa glavnim projektantom, firmom Ehting doo, radila idejni projekat za tehnologiju građenja TENT A i TENT B, procenu uticaja na životnu sredinu sa idejnim projektom, kao i procenu uticaja na životnu sredinu – Ministarstvo zaštite životne sredine (TENT A i TENT B). Kolika je vrednost posla, nije poznato.
CPM Consulting ima ugovor za realizaciju stručnog nadzora za izvođenje građevinskih radova za nove objekte i rekonstrukciju postojećih za projekat proširenja Topionice bakra u okviru Ziđinovog kompleksa u Boru. I to nije jedini posao koji je ta firma dobila od Ziđina. Ta kompanija bila je angažovana na projektu nadzora na obnovi kolektora Kriveljske reke.
Branislav Ivković politički je postao prepoznatljiv nakon Dejtona. Kako je objavio Istinomer, na mesto predsednika Beogradskog odbora SPS dolazi 1995. Ipak, smenjen je godinu dana kasnije zbog sukoba sa Čovićem. U Izvršni odbor stranke vraćen je u oktobru 2000.
Aktivno bavljenje politikom donelo mu je dve titule ministra: za urbanizam, stambeno-komunalne delatnosti i građevinarstvo, a od 1994; od 1998. godine bio je ministar za nauku i tehnologiju. Još devedesetih je obećavao da će izmestiti železnički čvor i osloboditi Savu i Dunav za Europolis, projekat koji je promovisala Mira Marković.
Optužen je da je kao ministar građevina bespravno nadzidao 150 kvadrata, a da je prostor legalizovao 1998. Protiv njega je podneta i krivična prijava zbog zloupotrebe službenog položaja. U februaru 2001. pozvan je u policiju na informativni razgovor, a u aprilu je podignuta prijava zbog zloupotreba položaja člana stambene komisije Vlade Srbije i prebacivanja novca Ministarstva nauke na račun SPS-a. Viši sud u Beogradu ga je 2018. oslobodio optužbi za zloupotrebe prilikom dodele kuće Mihalju Kertesu krajem 1997, odnosno, početkom 1998. godine.
BONUS VIDEO Aktivisti uvereni – vlast ruši Stari savski most bez pravnih rešenja. Najavljuju terensku odbranu
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare